Rekordowy rok Krakowskiego Parku Technologicznego

| Gospodarka Aktualności

W 2021 roku Krakowski Park Technologiczny osiągnął rekordowe wyniki zarówno pod względem liczby wspartych inwestycji, jak i nakładów inwestycyjnych. Przedsiębiorcy inwestują w Małopolsce, korzystając z ulgi podatkowej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. KPT wydał 68 decyzji o wsparciu, odnotował ponad 2,559 mld zł na nakładów inwestycyjnych i umożliwił utworzenie 1127 nowych miejsc pracy.

Rekordowy rok Krakowskiego Parku Technologicznego

- To był najlepszy rok w naszej historii! Szczególnie cieszy nas, że coraz więcej polskich, także małych i średnich firm decyduje się na skorzystanie z narzędzia jakim jest Polska Strefa Inwestycji. Duża liczba reinwestycji wskazuje na to, że korzystanie z PSI jest proste, a korzyści zdecydowanie przeważają nad kosztami - powiedział Łukasz Słoniowski, wiceprezes zarządu KPT.

W 2021 roku ponownie dominowały inwestycje małych i średnich przedsiębiorców - 33 decyzje o wsparciu otrzymały firmy małe i mikro, a 30 średnie, z czego 55 wydanych decyzji trafiło do polskich przedsiębiorców. Ponad połowę stanowią reinwestycje - 43 firmy zdecydowały się na ponowne skorzystanie z ulgi podatkowej. W ramach inwestycji w Małopolsce powstanie 25 nowych zakładów.

Najwięcej inwestycji dotyczyło branży produkcyjnej, w szczególności sektora przetwórstwa metali oraz produkcji opakowań. Znaczące miejsce zajęła także branża nowoczesnych usług dla biznesu.

Jedną z największych inwestycji było przedsięwzięcie z branży automotive firmy MAN Truck & Bus SE, która rozbuduje zakład w Niepołomicach. Koszt inwestycji to 95 mln euro. W Niepołomicach powstawać będzie m.in. kompletne portfolio pojazdów ciężarowych MAN - od pojazdów klasy lekkiej i średniej, po pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej.

Od początku funkcjonowania programu Polska Strefa Inwestycji (2018) - KPT wydał 153 decyzje o wsparciu, a nakłady planowane w Małopolsce to ponad 5,5 mld złotych!

Działania przedsiębiorców w Małopolsce wspierają także inne usługi Krakowskiego Parku Technologicznego. W ramach hub4industry firmy uzyskują wsparcie w cyfrowej transformacji i ewolucji do tzw. Fabryki Przyszłości. Firmy korzystające z ulgi podatkowej w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim mają także możliwość skorzystania z działań międzynarodowych animowanych przez KPT. Jednym z takich projektów wspierających współpracę międzynarodową i budowanie polityk regionalnych był kończący się projekt S3HubsinCE realizowany wraz z 11 partnerami z Europy. Współpracę międzynarodową można także rozpocząć w ramach Inicjatywy Awangarda, która stanowi forum współpracy i networkingu dla przedstawicieli firm, klastrów i jednostek badawczych.

źródło: Krakowski Park Technologiczny