ABB dostarczy systemy obrazowania wielospektralnego

| Gospodarka PLC, HMI, Oprogramowanie

Kanadyjska firma EarthDaily Analytics specjalizująca się w przetwarzaniu danych zleciła ABB opracowanie i wyprodukowanie systemów obrazowania wielospektralnego nowej generacji, za 30 mln dolarów. Systemy zostaną zainstalowane na 10 satelitach, w tym na jednym rezerwowym. Satelity wyposażone w rozwiązania firmy ABB trafią na orbitę w 2023 roku. Umożliwi to obserwację ziemskiego środowiska na niespotykaną wcześniej skalę.

ABB dostarczy systemy obrazowania wielospektralnego

Systemy obrazowania wielospektralnego rejestrują dane w określonych częstotliwościach z szerokiego widma światła. Sieć satelitów EarthDaily Constellation będzie mogła zapewnić wysokiej jakości obrazy w 22 pasmach widma z rozdzielczością do pięciu metrów, obejmujące stosunkowo dużą powierzchnię planety. Dostęp do danych w czasie rzeczywistym będzie możliwy dzięki technologii chmury obliczeniowej.

Po rozmieszczeniu sieci satelitów okrążających Ziemię, systemy opracowane przez ABB będą w trybie ciągłym rejestrować obraz lądów oraz dużych stref oceanicznych. Następnie oparty na sztucznej inteligencji system analityki EDA będzie przetwarzał zdjęcia i zarejestrowane na nich zmiany. W kolejnym kroku system dostarczy treściwe i użyteczne wnioski, obejmujące informacje o stanie ziemskich ekosystemów oraz skutkach i tempie zmian klimatu. Oprócz danych na temat zmian klimatu, system dałby naukowcom narzędzia pomocne w takich wyzwaniach, jak monitorowanie stanu upraw czy przewidywanie kierunku pożarów lasów.

W ramach tego projektu, ABB będzie współpracować z Xiphos Systems Corporation w zakresie wysokowydajnej elektroniki do przetwarzania danych, a także z firmą Loft Orbital, dostawcą usług infrastruktury kosmicznej na potrzeby EarthDaily Constellation.

źródło: ABB