Rozpoczyna się budowa największego hubu robotyki współpracującej
| Gospodarka AktualnościW duńskim Odense za kilka tygodni rozpocznie się budowa supernowoczesnej wspólnej siedziby firm Universal Robots i Mobile Industrial Robots (MiR). Budynek pomieści 600 pracowników i będzie największym na świecie hubem dla cobotów i autonomicznych robotów mobilnych (AMR). Prace rozpoczną się 20 kwietnia, a ich zakończenie zaplanowano na początek 2024 roku.
Bodźcem do budowy nowej, wspólnej siedziby jest wyjątkowo szybki rozwój zarówno MiR, jak i Universal Robots. W ubiegłym roku obie firmy odnotowały ponad 40% wzrost. Ambicje są również bardzo wysokie. Universal Robots i MiR przewidują, że w 2022 roku zatrudnią ponad 200 nowych pracowników. Tak duży wzrost dodatkowo napędza potrzebę posiadania większego obiektu.
Idealne otoczenie dla innowacji
Nowa siedziba powstanie z naturalnych materiałów budowlanych, co pozwoli odzwierciedlić otoczenie i w pełni się z nim zintegrować. Przy tym budynek nie zostanie wzniesiony jedynie ze względu na przestrzeń.
- Nie chodzi tylko o dodatkowy metraż, lecz przede wszystkim o stworzenie optymalnych warunków dla naszych pracowników. Nieustannie pracujemy nad innowacjami, przesuwając granice tego, co możliwe w zakresie cobotów i automatyzacji. Dzięki nowej siedzibie stworzymy wyjątkowe i inspirujące środowisko pracy. Skorzystamy też na zacieśnieniu współpracy z MiR oraz doskonałej synergii między nami. Budynek został zaprojektowany z myślą o dobrym samopoczuciu naszych pracowników i zwiększeniu możliwości nieformalnej współpracy w ciągu dnia - zauważa Kim Povlsen, prezes Universal Robots.
Odense – stolica robotów
Na przeprowadzkę do nowego Cobot & AMR Hubu cieszy się również prezes MiR, Søren E. Nielsen. Jego zdaniem oznacza ona ogromną korzyść nie tylko z perspektywy MiR i Universal Robots, ale także Odense, coraz bardziej znanego jako „miasto robotów”.
- Rynek autonomicznych robotów mobilnych i cobotów stale się rozwija, dlatego cieszymy się, że będziemy mogli zaoferować naszym obecnym oraz przyszłym pracownikom atrakcyjne i inspirujące miejsce dla ich pracy. Miasto Odense dysponuje dużą pulą talentów i zdobyło pozycję światowego lidera w dziedzinie robotyki. Bardzo cieszy nas fakt, że wraz z Universal Robots możemy dokonać długoterminowej inwestycji w wyjątkowe środowisko robotyczne na Fionii, które pomogliśmy stworzyć. Nasza przyszła siedziba będzie wyraźnym dowodem na to, że Odense to stolica robotów - mówi Søren E. Nielsen.
Nowa inwestycja w skrócie:
- Nowa siedziba Universal Robots i Mobile Industrial Robots będzie znajdować się w Energivej w Odense S – kilkaset metrów od obecnej siedziby Universal Robots.
- Budynek będzie miał powierzchnię około 20 000 m² i pomieści do 600 pracowników. Produkcja robotów pozostanie w dotychczasowych obiektach firm Universal Robots i MiR.
- Budowę wyceniono na 325 mln koron duńskich, a jej generalnym wykonawcą jest NCC. Plany budynku zostały opracowane przez 3XN/GXN we współpracy z MOE i Henrik Jørgensen Landskab.
- Planowany termin ukończenia prac to styczeń 2024 roku.
- Universal Robots i MiR należą do amerykańskiej firmy Teradyne i będą nadal funkcjonowały jako dwa niezależne przedsiębiorstwa.
- Plan wspólnej siedziby został opublikowany w 2020 roku. Po opóźnieniu spowodowanym pandemią COVID-19, prace budowlane rozpoczną się 20 kwietnia.
źródło: Omega Communication