Do 2032 roku coboty zdobędą 20% rynku robotów przemysłowych

| Gospodarka Roboty

Według nowego badania przeprowadzonego przez Interact Analysis do 2032 roku roboty współpracujące (coboty) będą stanowić ponad 20% całej sprzedaży robotów przemysłowych. Oczekuje się, że do tego czasu rynek cobotów będzie się rozwijał w tempie około 20% rocznie, częściowo dzięki nowym zastosowaniom i rosnącemu znaczeniu rynku logistycznego.

Do 2032 roku coboty zdobędą 20% rynku robotów przemysłowych

Jednak w bliższej perspektywie sprzedaż cobotów w Europie zostanie dotknięta wojną ukraińsko-rosyjską i słabym otoczeniem gospodarczym, przy czym oczekuje się, że dostawy tych urządzeń w regionie EMEA (Europe, the Middle East and Africa) spadną do 2027 r. z 19,5 do 15,9% ich globalnej ilości. Obecny i ostatni rok były trudnym okresem dla europejskiego i amerykańskiego rynku cobotów, w wyniku inflacji i ciągłych zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Interact przewiduje, że w okresie do 2027 r. sprzedaż cobotów w regionie EMEA osiągnie CAGR na poziomie 22,4%, w porównaniu do 25,8% w obu Amerykach oraz 28,2% w regionie Azji i Pacyfiku. Oczekuje, że sytuacja w regionie EMEA zacznie się poprawiać w drugiej połowie 2023 i w pierwszej 2024 r. Ożywienie w obu Amerykach przesunie się nieco dalej, a spadek produkcji w USA prognozowany jest na rok 2024.

Większość dostawców robotów współpracujących to firmy "pure-play", sprzedające tylko coboty. Duński Universal Robots pozostaje liderem rynku z lwią częścią biznesu, za nim plasują się: chiński Aubo, tajwański TechMan i Jaka - również chińska firma. Według Interact, chińscy dostawcy zwiększają swój udział w rynku Azji i Pacyfiku. Południowokoreańscy producenci zaczęli pojawiać się od 2020 roku, ale ich sukces jest w dużej mierze związany z rynkiem rodzimym, ponieważ wejście na ten rynek jest trudniejsze dla dostawców zagranicznych.

- Interesujące jest obserwowanie, jak rozszerza się pole zastosowań robotów współpracujących. Utrzymanie tego trendu będzie kluczowym czynnikiem przyszłego wzrostu rynku. Wdrażanie cobotów w sektorach edukacji, medycyny, logistyki, gastronomii i handlu detalicznego jest coraz szersze ze względu na rozwój oprogramowania do widzenia i uczenia maszynowego. Ogromne możliwości dla rynku robotów współpracujących oferuje również branża logistyczna - ze względu na zdolność robotów do zastąpienia pracy fizycznej w obszarach takich, jak kompletacja, pakowanie, załadunek i rozładunek oraz kontrola jakości - mówi kierująca badaniami Interact, Maya Xiao. Jej zdaniem rynek będzie się cieszył stałym wzrostem w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również