ABB przyspieszy elektryfikację przemysłu wydobywczego

| Gospodarka Aktualności

Globalny przemysł wydobywczy przechodzi jedną z najważniejszych transformacji, jakich świadkiem będzie to pokolenie - powiedział Max Luedtke, dyrektor ds. górnictwa w Grupie ABB. Firma realizuje pilotażowy projekt pod nazwą eMine, którego celem jest pełna elektryfikacja zakładów górniczych.

ABB przyspieszy elektryfikację przemysłu wydobywczego

Jednym z elementów przedsięwzięcia jest technologia eMine Fast Charge, która będzie miała kluczowe znaczenie w pełnej elektryfikacji przemysłu górniczego. Rozwiązanie to pozwoli zainstalować w dowolnym miejscu w pełni zautomatyzowany punkt ładowania. Może on pracować w najbardziej nieprzyjaznym środowisku, a jego moc ma sięgać 600 kW - obecnie jest to najwyższa moc dostępna na rynku. Czas ładowania zależy od pojemności baterii i profilu operacyjnego pojazdu, jednak w wielu przypadkach wystarczy 15 minut do osiągnięcia odpowiedniego poziomu naładowania.

Pilotażowy projekt eMine może zredukować zużycie oleju napędowego nawet o 90%. Elektryfikacja szybko staje się kluczowym zagadnieniem dla sektora wydobywczego. Zależność od energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych i gazu stanowi znaczną część obecnych kosztów operacyjnych w globalnym górnictwie. Transformacja tego sektora jest złożona i będzie wymagać znacznych inwestycji w infrastrukturę, technologie i sprzęt, a także kształcenie pracowników w zakresie zupełnie nowych kompetencji.

źródło: ABB

Zobacz również