PGE największym wytwórcą energii wiatrowej w Polsce

Po przejęciu trzech elektrowni w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim Grupa PGE umocniła się na pozycji lidera energetyki wiatrowej w Polsce, mając łącznie ponad 772 MW mocy zainstalowanej. Ponadto nowelizacja tzw. ustawy odległościowej pozwoli uruchomić nowe projekty o łącznej mocy około 150 MW. Zgodnie ze strategią firmy, do końca bieżącej dekady PGE ma mieć 1,7 GW mocy w lądowych farmach wiatrowych.

Posłuchaj
00:00

W ramach ostatniej akwizycji Grupa PGE pozyskała łącznie 32 wiatraki o mocy od 2 do ponad 3 MW każdy. Ich średnioroczna produkcja na poziomie 240 GWh pozwoli zabezpieczyć zapotrzebowanie energetyczne 120 tys. gospodarstw domowych, tj. miasta wielkości Lublina. Zakupione farmy mają długoterminowe umowy na sprzedaż energii elektrycznej do 2030 r. Będą też korzystać z systemu wsparcia w formie zielonych certyfikatów - FW Ścieki do 2027 r., a FW Radzyn i FW Jóźwin do 2030 r. Dopuszczalna zdolność eksploatacji każdej elektrowni wynosi 40 lat.

Nabycie farm wiatrowych Radzyń, Ścieki i Jóźwin stanowi również kolejny krok ku transformacji energetycznej PGE, czyli do osiągnięcia przez Grupę neutralności klimatycznej do 2050 r.

Spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Utrzymuje 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2415,48 MW.

Źródło: PGE EO

Powiązane treści
PGE intensywnie rozbudowuje potencjał farm fotowoltaicznych
PGE Dystrybucja zmodernizowała linie energetyczne
PGE Energia Odnawialna współpracuje z Politechniką Wrocławską
PGE zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 153 MW
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Firma Dold tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Roboty
20 mln dolarów dla Motor Ai na rozwój bezpiecznej jazdy autonomicznej
Komunikacja
Promotorzy Ethernetu jednoparowego wstrzymują rywalizację - rusza współpraca
Roboty
DHL uruchamia flotę 138 robotów Exotec – rewolucja automatyzacji magazynowej w logistyce farmaceutycznej
Roboty
Wyniki finansowe firmy KUKA
Silniki i napędy
Nidec ACIM uruchamia w Chinach nową superfabrykę silników

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów