Deutsche Bahn i Kia dają drugie życie zużytym akumulatorom z samochodów elektrycznych

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Koreański producent samochodów Kia oraz Deutsche Bahn nawiązali współpracę, aby wydłużyć żywotność akumulatorów stosowanych w mobilności elektrycznej. Zużyte akumulatory litowo-jonowe z pojazdów elektrycznych będą ponownie wykorzystywane do tworzenia wydajnych i opłacalnych systemów magazynowania energii. Całym procesem - od zakupu zużytych akumulatorów po produkcję magazynów energetycznych - zajmuje się korporacyjny startup DB Bahnbau Gruppe - Encore.

Deutsche Bahn i Kia dają drugie życie zużytym akumulatorom z samochodów elektrycznych

Encore rozpocznie seryjną produkcję i dystrybucję kilkuset systemów magazynowania energii w 2023 roku. Projekt pilotażowy został uruchomiony w kampusie EUREF w Berlinie, w lipcu 2022 roku.

Opracowane rozwiązania do przechowywania energii z akumulatorów drugiego okresu eksploatacji są modułowe i mogą być wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach. Mogą gromadzić nadwyżki energii elektrycznej z systemów fotowoltaicznych lub, w ramach systemu rozproszonego, mogą przez cały dzień dostarczać energię do zajezdni DB, w których pociągi są przygotowywane do pracy. Na przykład, akumulatorowe systemy magazynowania energii są instalowane w różnych obiektach DB, w tym w zajezdni konserwacyjnej ICE w Lipsku, cyfrowym centrum testowym w saksońskim mieście Scheibenberg i na stacji Zorneding w Bawarii.

Zasadniczo każda firma, która ma wysokie zapotrzebowanie na moc czy energię, i chce skoncentrować się na energii odnawialnej, jednocześnie zmniejszając swój wpływ na środowisko, może skorzystać z systemu magazynowania energii z drugiego okresu użytkowania baterii.

Dealerzy Kia wysyłają akumulatory bezpośrednio do firmy encore, która sprawdza je i analizuje pod kątem bezpieczeństwa oraz jakości. Moduły bateryjne, które mają wystarczającą ilość pozostałej pojemności, staną się w drugim okresie żywotności systemami magazynowania energii, a te, które nie spełniają założonych wymagań, encore przekazuje do odpowiedniego recyklingu.

Baterie i nowe magazyny energii są transportowane w całej Europie głównie przez oddziały logistyczne Deutsche Bahn, czyli DB Schenker i DB Cargo. Istnieją surowe wymagania prawne dotyczące transportu i przechowywania modułów akumulatorowych, takie jak etykietowanie i kontrola temperatury podczas transportu, co sprawia, że ​​ich właściwy transport jest skomplikowany.

źródło: Robotics and Automation News