Emerson sprzedaje Climate Technologies w transakcji wartej 14 mld dolarów
| Gospodarka AktualnościEmerson sprzedaje większościowy pakiet udziałów w jednostce Climate Technologies firmie private equity Blackstone, w ramach transakcji wycenionej na 14 mld dolarów. Emerson planuje stać się globalną firmą czysto automatyzacyjną, obsługującą różne rynki. Twierdzi, że wraz z AspenTech – producentem oprogramowania przemysłowego, w którym za 6 mld dolarów na początku tego roku objął 55% udziałów – posiada najbardziej wszechstronne w branży portfolio zaawansowanych technologii automatyzacji i oprogramowania.
Działalność Climate Technologies obejmuje sprężarki Copeland oraz portfolio produktów i usług HVAC i chłodniczych. Sprzedaż jednostki w 2022 r. jest szacowana na 5 mld dolarów, a zysk przed opodatkowaniem na 1 mld dolarów. Zgodnie z umową z Blackstone, Emerson zachowa nie dające kontroli 45% udziałów w Climate Technologies, które będzie funkcjonować jako samodzielne joint venture do czasu potencjalnej sprzedaży lub IPO (Initial Public Offering). Emerson otrzyma z góry płatność gotówkową przed opodatkowaniem w wysokości około 9,5 mld dolarów, a przy zamknięciu transakcji - 2,25 mld dolarów.
Emerson twierdzi, że jako dostawca samej automatyki będzie miał lepszą pozycję do wzrostu w przemyśle procesowym, hybrydowym i dyskretnym. Po zakończeniu transakcji Emerson spodziewa się osiągnąć wiodące w branży marże i uzyskać silne generowanie wolnych przepływów pieniężnych.
Firma Emerson zaprezentowała niedawno nową architekturę automatyzacji definiowaną programowo, która - jak przewiduje - będzie "katalizować przyszłość nowoczesnej produkcji". Mówi się, że architektura nowej generacji, oparta na cyfrowym ekosystemie Plantweb, umożliwi firmom poprzez "nieograniczoną automatyzację" zarządzanie, łączenie i dostarczanie danych OT i IT bezproblemowo i łatwo w całym przedsiębiorstwie. Emerson przewiduje, że możliwość swobodnego i bezpiecznego przenoszenia danych między domenami OT i IT zoptymalizuje wydajność operacyjną i biznesową w przedsiębiorstwach.
Emerson argumentuje, że architektura automatyki, używana obecnie przez najważniejsze gałęzie przemysłu na świecie, funkcjonuje z danymi operacyjnymi odizolowanymi od systemów sprzętowych i programowych. To podejście stanowi barierę dla sensownego wykorzystania danych, ponieważ oddzielne warstwy automatyzacji – w tym czujniki, oprogramowanie, aplikacje oparte na chmurze i sztuczna inteligencja – w efekcie blokują dostęp do danych z jednej warstwy do drugiej.
Osiągnięcie pełnego potencjału automatyzacji wymaga bezpiecznego dostępu do danych OT, aby działały one w wielu warstwach, i aby jednocześnie zoptymalizować procesy, niezawodność, bezpieczeństwo oraz zrównoważony rozwój. Nowe technologie i aplikacje w połączeniu z potrzebami rynku – w tym firmami cyfrowymi, zdecentralizowanymi modelami operacyjnymi i transformacją do samooptymalizujących się zakładów – tworzą zapotrzebowanie na nowy paradygmat automatyzacji, w którym ujednolicone środowisko oprogramowania bez wysiłku przesyła dane w całym przedsiębiorstwie, kiedy i gdzie jest to potrzebne.
Firma Emerson twierdzi, że taka definiowana programowo, zorientowana na dane i obsługująca aplikacje architektura "demokratyzuje" dane o znaczeniu krytycznym. Architektura będzie łatwo gromadzić dane z urządzeń i systemów brzegowych, a następnie bezpiecznie przenosić je do przedsiębiorstw opartych na chmurze, w celu analizy, wyznaczania trendów i prognozowania, umożliwiając ścisłą współpracę między IT i OT.
źródło: Drives & Controls