Budowanie i łączenie przemysłowych ekosystemów

| Gospodarka Aktualności

W dniach 8-10 listopada odbędą się międzynarodowe targi SPS w Norymberdze, podczas których firmy Rittal, Eplan, Cideon i German Edge Cloud przedstawią w jaki sposób połączyć trzy odrębne ekosystemy (systemy, produkty i procesy produkcyjne) z ich odpowiednimi cyfrowymi bliźniakami, w celu rozwoju inteligentnej produkcji. Na wspólnym stoisku nr 121 w hali 3 pokazane zostanie rozwiązanie gwarantujące spójność danych w całym łańcuchu wartości szaf sterowania i rozdzielnic.

Budowanie i łączenie przemysłowych ekosystemów

Eplan i Rittal pracują nad rozwojem cyfrowego bliźniaka, który spowoduje, że dane mogą być wykorzystywane przez cały czas podczas pracy projektowej, prefabrykacji oraz użytkowania. Cideon - dzięki doświadczeniu w zakresie CAD/CAM, PDM/PLM i konfiguracji produktu - oferuje rozwiązania zwiększające spójność danych, a German Edge Cloud wykorzystuje informacje z danych pochodzących z maszyn do szybszego tworzenia sieci i wizualizacji procesów cyfrowego bliźniaka. Docelowo zarządzanie produkcją wspierane przez IIoT za pomocą cyfrowego systemu produkcyjnego ONCITE ma na celu zwiększenie wydajności i elastyczności produkcji.

Wspólnym rozwiązaniem, które zaprezentowane zostanie podczas targów SPS, jest spójność danych w całym łańcuchu wartości szaf sterowania i rozdzielnic - od projektowania, przez dostawę i prefabrykację, po fazę eksploatacji. Dzięki temu prefabrykatorzy nie tylko oszczędzą czas i pieniądze w procesie prefabrykacji czy projektowania, ale dostarczą kompletne dane systemowe będące podstawą maksymalnej wydajności podczas eksploatacji, działań związanych z serwisem i konserwacją, jak i podłączeniem do systemów sieciowych monitorujących pracę całego procesu.

Nowa platforma Eplan 2023 znacznie przyspiesza prace inżynierskie, a dzięki nowemu silnikowi graficznemu zapewnia jeszcze szybsze planowanie 3D. Dodatkowo Eplan eStock uzupełnia centralne zarządzanie artykułami w chmurze, a Eplan Harness proD wspiera użytkowników we wszystkich aspektach dotyczących okablowania maszyn. Z kolei rozwiązania Rittal przyspieszają łańcuch dostaw dzięki bezpłatnym konfiguratorom RiPanel i dostępnych "od ręki” serii Generacja X czyli skrzynki KX, obudowy AX, szafy VX z całą gamą akcesoriów systemowych umożliwiających budowę dowolnego rozwiązania dopasowanego do każdego projektu i warunków otoczenia.

Nowe maszyny i oprogramowanie dla warsztatu

Nowością firmy Rittal, która zostanie zaprezentowana na targach SPS jest Wire Terminal WT C10. Dzięki tej nowej wersji w pełni automatycznej skręcarki drutów będą one składane dziesięć razy szybciej niż ręcznie. Model ten oferuje również ulepszenia, np. modułowe podejście do podawania i wyprowadzania drutów z nowym systemem przechowywania drutu i szybko wymienialnymi blokami podawania. Nowa architektura oprogramowania Wire Terminal zapewnia także bezproblemową integrację z Centrum Przetwarzania RiPanel.

Z kolei Smart Mounting to najważniejsza innowacja firmy Eplan zaprojektowana na potrzeby warsztatu budowy szaf sterowniczych. Nowe oprogramowanie wizualizować będzie komponenty mechaniczne i elektryczne podczas konstruowania szafy sterowniczej, podczas gdy Eplan Smart Wiring poprowadzi użytkownika przez okablowanie. Odwiedzający targi mogą otrzymać wszelkie szczegółowe informacje i porady na stoisku Eplan i Cideon (nr 238 w hali 6).

Dane IIoT do sprawnego zarządzania produkcją

Faza eksploatacji systemów dzięki danym systemowym w cyfrowej kieszeni na schematy - ePocket to znacznie więcej niż korzyści związane z konserwacją, aż 75% oszczędności energii uzyskać można dzięki nowym klimatyzatorom Blue e+ lub inteligentnym usługom. German Edge Cloud podczas targów SPS zaprezentuje w jaki sposób można zwiększyć wydajność i elastyczność produkcji, wykorzystując dane z przemysłowych aplikacji IoT. Cyfrowy system produkcyjny ONCITE, oceniony ostatnio przez Pierre Audoin Consultants (PAC) jako najlepszy w swojej klasie, łączy w sobie podstawowe komponenty, które wcześniej były oddzielne - czyli zarządzanie produkcją z funkcjami MES i MOM - w system o elastycznej architekturze, a przemysłowy Internet Rzeczy staje się bazą danych i wykorzystuje programowanie niskokodowe dla łatwego łączenia aplikacji. Dodatkowo Rittal oferuje rozwiązania z zakresu przetwarzania brzegowego do suwerennego przetwarzania danych.

Udział w targach lub spacer wirtualny

Odwiedzający targi SPS będą mogli zapoznać się ze szczegółami systemu i uzyskać szczegółowe informacje na stoiskach Rittal, Eplan, Cideon i GEC. Dla zainteresowanych, którzy nie odwiedzą targów przygotowany został wirtualny spacer. Podczas 30-minutowego spotkania online zespół product managerów zaprezentuje najnowsze rozwiązania na żywo, bezpośrednio z targów. Aby wziąć udział w wirtualnym spacerze należy dokonać rejestracji na stronie: https://event.rittal.com/SPS2022_virtual_booth_tour.

źródło: Rittal