Szafy sterownicze dla przemysłu spożywczego Rittal Hygienic Design

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Firma Rittal w ramach swojej oferty nowoczesnych szaf sterowniczych i rozwiązań z nimi związanych proponuje sprawdzoną serię przeznaczoną dla przemysłu spożywczego – Rittal Hygienic Design.

Szafy sterownicze dla przemysłu spożywczego Rittal Hygienic Design

Co łączy wszystkich ludzi na świecie?

Muszą jeść oraz pić. Jednocześnie, wraz z globalnym wzrostem zamożności społeczeństw i powolnym, ale systematycznym, ograniczaniem stref głodu i ubóstwa, rośnie powszechna potrzeba dostępu do pokarmów coraz lepszej jakości. Zwiększają się wymagania konsumentów, a ich świadomość rośnie z roku na rok. Niestety, mimo całej nowoczesności, w którą opakowano branżę spożywczą, włącznie z najnowszego sortu automatyką, właściwie nie ma miesiąca, w którym gdzieś na świecie nie wydawano by ostrzeżeń związanych z określonymi partiami danych produktów lub nie przeprowadzano akcji ich wycofywania z rynku. Organizacje związane z ochroną konsumenta alarmują w dodatku, że często dochodzi do tego za późno lub czasami nawet wcale. Największe ryzyko stanowią mikroorganizmy, takie jak grzyby lub bakterie. W odpowiedzi przemysł spożywczy musi więc systematycznie podwyższać standardy higieny pracy oraz optymalizować procesy, mając na względzie jakość tego, co opuszcza taśmy produkcyjne. Tylko te firmy, które potrafią uniknąć zanieczyszczeń w procesie wytwarzania i wykluczyć szkodliwe czynniki w środowisku produkcji, nie muszą się obawiać żadnych problemów. Gra idzie więc i o zyski, i o koszty, i o wizerunek przedsiębiorstw wśród odbiorców – a na końcu o zdrowie tych ostatnich.

Linia produktowa na miarę wyzwań

Firma Rittal, wychodząc naprzeciw wymaganiom branży spożywczej, oferuje sprawdzone rozwiązanie skrojone właśnie pod jej potrzeby – system nowoczesnych szaf sterowniczych Rittal Hygienic Design, łatwych w montażu, pojemnych, otwartych na konfiguracje i przede wszystkim zapewniających bezproblemowe utrzymanie czystości. Wszystko to zgodnie z uniwersalnymi kryteriami doboru szaf, obejmującymi takie zagadnienia, jak: zastosowanie konkretnego modelu, bezpieczeństwo użytkowania, odporność na warunki zewnętrzne, konstrukcja mechaniczna, możliwość rozbudowy, serwis.

Można sobie oczywiście zadać pytanie, dlaczego jakość szaf i obudów jest w przemyśle spożywczym aż tak istotna? Przecież nie przechodzi przez nie taśma produkcyjna, a załoga fabryki "zawijająca te sreberka" (o ile nie mówimy o produkcji całkowicie zautomatyzowanej) może przez cały okres swojego zatrudnienia w zakładzie ani razu nie zajrzeć do ich środka. Oczywiście. W hali wytwórczej branży spożywczej obowiązuje jednak zasada znana z "Kuchennych rewolucji" – wszędzie ma być czysto. Obudowy bardzo często zawierają elementy sterujące, np. przyciski czy panele operatorskie, a operatorzy nieustannie, nawet nieświadomie, dotykają samych obudów oraz elementów na ich powierzchni. W konsekwencji znajdujące się tam mikroorganizmy – zwłaszcza te "złe" – mogą przenieść się na operatora, a następnie na produkt. Obudowy stanowią więc potencjalne źródło zanieczyszczenia, dlatego muszą spełniać najwyższe standardy higieniczne oraz być łatwe w myciu.

W efekcie prac prowadzonych nad serią Rittal Hygienic Design otrzymano linię produktową, spełniającą najważniejsze wymagania higieniczne współczesnego przemysłu spożywczego. Do jej najważniejszych cech należą:

 • obudowy i wymienniki woda-powietrze, wykonane ze stali nierdzewnej oraz z pochyłym daszkiem, zapewniają ochronę przed warunkami panującymi w halach produkcyjnych, a także umożliwiają łatwe mycie;
 • dzięki skrzynkom zaciskowym, obudowom obsługi oraz systemom ramion nośnych uzyskano wysoką elastyczność;
 • chiller poza strefą higieniczną zaopatruje wymienniki woda-powietrze znajdujące się w strefie czystej oraz LCP w serwerowni w wodę lodową;
 • szafy niepracujące bezpośrednio w strefie higienicznej chronią przed wysoką temperaturą, wilgotnością i trudnym środowiskiem pracy;
 • infrastruktura IT znajdująca się blisko produkcji zapewnia stabilną i wydajną pracę serwerowni wraz z chłodzeniem LCP.

Korzyści ze stosowania szaf sterowniczych firmy Rittal

 • Większe bezpieczeństwo w przypadku certyfikacji i kontroli.
 • Szybsze i skuteczniejsze czyszczenie wpływające na zwiększenie wydajności.
 • Energooszczędna klimatyzacja dla produkcji neutralnej pod względem emisji CO2.
 • Usługi serwisowe pozwalające uzyskać małe czasy przestojów.
 • Globalna dostępność i krótki czas dostaw standardowych produktów oraz akcesoriów.
 • Najlepsza na rynku jakość.
 • Łatwe zaopatrzenie w części zamienne.

Bezpieczne i efektywne czyszczenie

Wszystkie modele należące do serii Rittal Hygienic Design spełniają warunki bezpieczeństwa stawiane przez stopień ochrony IP69K. Co to oznacza w praktyce? IP69K to standard opracowany zgodnie z niemiecką normą DIN 40050-9, która z kolei stanowi rozszerzenie normy EN 60529. Sprzęt oznaczony takim symbolem może wytrzymać intensywne czyszczenie dokonywane przy użyciu wysokociśnieniowych dysz o wysokiej temperaturze, choć nie może być eksploatowany na co dzień pod wodą. Stwierdzenie zgodności z IP69K wymaga uprzednio przeprowadzenia specjalistycznego testu, w którym główną rolę odgrywa silny strumień wody o ciśnieniu 100 bar i temperaturze 80˚°C, skierowany na badany obiekt z odległości 10‒15 cm, pod czterema różnymi kątami. Czas próby wynosi 4 razy po 30 sekund.

Obudowy serii spełniają również wymagania szeregu unijnych norm, dyrektyw i rozporządzeń gwarantujących, że przestrzenie produkcyjne będą czyszczone w łatwy i możliwie jak najdokładniejszy sposób – takich, jak np. norma EN 1672- 2-2009-07 – Maszyny do produktów żywnościowych – Ogólne zasady projektowania – Część 2: Wymagania dotyczące higieny, czy też norma EN ISO 14159:2008-07 – Bezpieczeństwo maszyn – Wymagania dotyczące higieny podczas projektowania maszyn, albo Rozporządzenie UE dotyczące higieny (WE) nr 852/2004.

Czy to się opłaca?

Jak przekłada się to wszystko na aspekt finansowy? O poprawie stanu higieny linii produkcyjnej, która zmniejsza ryzyko późniejszego wycofywania partii towarów spożywczych z rynku, a więc minimalizowania konkretnych strat w firmowych budżetach, już była mowa. Rozmaite wdrożenia szaf sterowniczych z kategorii Rittal Hygienic Design pokazują jednak, że dochodzą i inne, bardzo wymierne korzyści. Badając np. implementacje systemu w zakładach przemysłu mięsnego, stwierdzono, że opisywane rozwiązania pozwalają zaoszczędzić 1% czasu na dobowe mycie zakładowej infrastruktury produkcyjnej. Ten niby niewielki wskaźnik, rozłożony na cały rok, daje oszczędność czasu wynoszącą aż jeden dzień roboczy. To niemało, bo – jak wiadomo – zarabiamy produkując, a nie czyszcząc. Do tego dochodzą oszczędności związane z rodzajem urządzeń klimatyzacyjnych stosowanych w opisywanych szafach, czyli z ich wyposażeniem. Warto ten aspekt na bieżąco aktualizować. Jak bowiem sprawdzono w jednym z zakładów związanych z produkcją kawy, zamiana w szafie serii Rittal Hygienic Design zwykłego, standardowego klimatyzatora Blue, produkowanego przez firmę Rittal, na sprzęt najnowszej generacji tej marki – Blue e+, zaowocowała ok. 70-procentowym zmniejszeniem zużycia energii.

Jest się o co starać.

Więcej o systemie Rittal Hygienic Design pod linkiem: https://www.rittal.com/com_en/hd/index.php?lng=pl#1

 

Rittal Sp. z o.o.
www.rittal.pl
ritta@rittal.pl

Zobacz również