Nowe maty filtracyjne Rittal do wentylatorów

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Wentylatory filtrujące w szafach sterowniczych są nieznaczącymi i mało istotnymi detalami z punktu widzenia użytkowników. W sytuacji kiedy pojawia się konieczność wymiany zabrudzonych mat filtracyjnych, często wybierane są możliwie najtańsze produkty. Niestety najniższe koszty zakupu nie zawsze oznaczają obniżenie kosztów całkowitych. Wręcz przeciwnie - źle dobrana mata może zagrażać pracy urządzeń. Nowe maty filtracyjne do wentylatorów Rittal TopTherm dają gwarancję nie tylko, że szafa sterownicza przestanie zbierać kurz, ale także pozwalają na zachowanie wysokiej klasy ochrony i obniżenie kosztów eksploatacji oraz zużycia energii.

Nowe maty filtracyjne Rittal do wentylatorów

Wentylatory filtrują chłodniejsze powietrze pochodzące z otoczenia przed wpuszczeniem do szafy sterowniczej, podczas gdy ogrzane powietrze wewnętrzne wydostaje się z szafy przez filtr wylotowy. Dlatego ważne jest, aby wentylator filtrujący nie obniżał klasy ochrony szafy sterowniczej i jednocześnie zapewniał możliwie duży strumień powietrza. W ten sposób minimalizuje i obniża obciążenie cieplne komponentów elektronicznych zainstalowanych w szafie sterowniczej i zapobiega powstawaniu hotspotów.

Detale mediów filtrujących mają duże znaczenie

Wentylatory filtrujące powinny zostać zaprojektowane w taki sposób, aby w wystarczającym stopniu chronić przed pyłem i wilgocią. Ważnymi detalami są na przykład niezawodne uszczelki, ukształtowanie lameli oraz medium maty filtrującej. Niewielu użytkowników ma świadomość jak ważne są te niuanse techniczne. Na przykład, jeżeli mata jest zbyt szczelna, to przepuszcza niewystarczającą ilość powietrza. Z drugiej strony, jeśli jest zbyt przepuszczalna do szafy sterowniczej trafia za dużo cząstek pyłu lub nawet wody, co może zaszkodzić zamontowanym komponentom. Poza tym, jeżeli mata jest wykonana z nieodpowiedniego materiału, np. wycięta samodzielnie z rolki, urządzenie przestaje gwarantować deklarowaną klasę ochrony.

 
Nowe maty fałdowane Rittal znaczenie efektywniej odseparowują zwłaszcza drobne cząstki pyłu (0,3 – 1 µm)

Zachowana równowaga

W nowych, fałdowanych matach filtracyjnych projektanci Rittal uzyskali równowagę wszystkich najważniejszych aspektów technicznych. Nie tylko pozostała zachowana wymagana klasa ochrony (IP54), ale także dzięki większej wydajności filtracji (o ponad 50% w porównaniu do zwykłych mat filtracyjnych!) szafy sterownicze są niezawodnie chronione przed szkodliwymi ilościami cząstek pyłu i brudu. Dzięki temu uzyskuje się niższą awaryjność komponentów i elementów w szafie sterowniczej. Maty fałdowane znacznie efektywniej odseparowują zwłaszcza drobne cząstki pyłu (0,3 – 1 µm) przy jednoczesnym zwiększeniu przepływu powietrza.

Efektywny wzrost wydajności

Pofałdowanie sprawia, że nowe maty filtracyjne Rittal mają sześciokrotnie większą powierzchnię, która przepuszcza więcej powietrza niż konwencjonalne filtry z włókniny. Szacunkowo jest to o około 40% więcej powietrza niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Dzięki zwiększeniu wydajności można także znacznie obniżyć koszty prądu. W liczbach jest to skrócenie czasu pracy aż o 22%! Pozwala to również zaoszczędzić na kosztach serwisu i eksploatacji. Oszczędności wynikają między innymi z wydłużonej żywotności wentylatora dzięki skróceniu czasów pracy oraz z dwu- lub nawet trzykrotnego wydłużenia terminów konserwacji, w tym wymiany samych mat filtracyjnych. Większa wydajność umożliwia również zastosowanie mniejszych wentylatorów – i to przy zachowaniu pełnej mocy.

Zobacz również