System rozdzielnic niskiego napięcia VX25 Ri4Power firmy Rittal

| Technika

Firma Rittal, myśląc kompleksowo o temacie szaf sterowniczych i obudów stosowanych w przemyśle, oferuje inżynierom nowoczesne, wydajne i bezpieczne rozwiązania, w tym inteligentny system dystrybucji mocy RiLine Compact czy też system rozdzielnic niskiego napięcia VX25 Ri4Power. Do projektowania rozdzielnic VX25 Ri4Power zgodnie z normą PN-EN 61439 można wykorzystać oprogramowanie VX25 Rittal Power Engineering.

System rozdzielnic niskiego napięcia VX25 Ri4Power firmy Rittal

Z dobrą szafą sterowniczą powinno być trochę jak z dobrą garderobą – na określonej, wcale nie szczególnie wielkiej przestrzeni należy zmieścić maksymalnie dużo przydatnych elementów, rozlokowanych tak, by nie straciły swoich zalet, wzajemnie sobie nie przeszkadzały i zapewniały miejsce na zmiany czy rozbudowę "kolekcji". Firma Rittal, od wielu dekad specjalizująca się w dostarczaniu najwyższej jakości przemysłowych obudów rozmaitego rodzaju, dba o to, by trafiało do nich wyposażenie w równym stopniu optymalnie dobrane do współczesnych wymagań, jak i łatwe do skonfigurowania dla indywidualnych potrzeb. Jako dostawca niezawodnych systemów rozdziału mocy oferuje klientom m.in. RiLine Compact – inteligentny system dystrybucji mocy, VX25 Ri4Power – system urządzeń rozdzielczych i sterowniczych na bazie szaf VX25, a także oprogramowanie VX25 Rittal Power Engineering.

Riline Compact: Rozdział mocy w ograniczonej przestrzeni

System RiLine Compact to sprawdzone rozwiązanie dla kompaktowych rozdzielnic w szafach stojących i małych obudowach sterowniczych. Dzięki siatce otworów o wymiarze 4,5 mm nie traci się cennej przestrzeni, np. na wsporniki szyn zbiorczych. Podstawę systemu stanowi tablica rozdzielcza ze zintegrowanymi szynami miedzianymi i pełną siatką stykową. Montaż tablicy na szynach TS35, jak również wszystkich pozostałych komponentów, polega na prostym wtykaniu poszczególnych elementów bez użycia narzędzi. Wraz z zabudową komponentów tworzy się bezpieczne połączenie elektryczne, z całkowicie zabezpieczoną przed dotykiem tablicą. Siatka stykowa pozwala na dowolne ustawienie podzespołów.

Szybkie podłączenie przewodów i urządzeń zapewniają adaptery RiLine Compact. Adapter przyłączeniowy 80 A wyróżnia bezśrubowa technika przyłączeniowa z całkowicie bezobsługowym miejscem styku.

Adaptery urządzeniowe z prefabrykowanymi przewodami przyłączeniowymi spełniają wszystkie wymagania normy PN-EN 61 439. To umożliwia bezpieczny montaż urządzeń sterowniczych i zabezpieczających na niewielkiej przestrzeni.

W sterowaniu napędami silnikowymi znajdują zastosowanie moduły sterujące silnika RiLine Compact. Mają one szczególnie zwartą konstrukcję i zajmują o 50% mniej miejsca niż konwencjonalnie okablowane jednostki sterujące. Mogą być używane jako układ rozruchowy bezpośredni i nawrotny. Dzięki technologii hybrydowej moduł sterujący silnika działa bezstratnie, a styki przełączające nie ulegają nadmiernemu zużyciu. W ten sposób uzyskano dłuższą żywotność rozwiązania.

System gotowy jest do zastosowania na całym świecie. Umożliwiają to przede wszystkim atesty wg IEC i UL, jak również palność zgodnie z UL 94-V0, a także dopasowanie całej konstrukcji do urządzeń różnych producentów, co zapewnia dużą elastyczność opcjonalnych konfiguracji, włącznie z zastosowaniem komponentów już obecnych w danym zakładzie.

W zestawie dla klienta, oprócz podstawowych elementów, takich jak tablica rozdzielcza czy też adaptery przyłączeniowe i urządzeniowe, dostępne są również akcesoria – szyna nośna, element pozycjonujący, moduł przedłużający czy zestaw rozszerzający. Pozwalają one na praktycznie nieskończone możliwości zabudowy urządzeń.

VX25 Ri4Power: System gotowy na wyzwania przyszłości

Jednym z flagowych produktów firmy Rittal jest seria VX25, czyli system szaf pełnogabarytowych, opracowanych zgodnie ze standardami Przemysłu 4.0, a więc gotowych również na przyjęcie innowacyjnych, cyfrowych technologii przyszłości. Zgodnie z firmową deklaracją "faster − better − everywhere" – zakładającą również udzielanie klientom pełnego wsparcia wzdłuż całego łańcucha wartości i pomaganie tym samym w zyskaniu przewagi nad konkurencją – zadbano o to, by na wyposażeniu wspomnianych szaf znalazł się najnowocześniejszy sprzęt z najwyższej półki. Kompleksowym zmianom poddany więc został modułowy system rozdzielnic VX25 Ri4Power, który stał się wydajniejszy niż wcześniejsze rozwiązania i szybszy od nich, gwarantując odpowiedni poziom bezpieczeństwa tak obecnie, jak i w przyszłości.

System szaf i szyn w jednym tworzy całościowe rozwiązanie do konstruowania certyfikowanych rozdzielnic niskiego napięcia z wewnętrznym podziałem przestrzeni, idealne do zastosowań do prądów do 6300 A. VX25 Ri4Power łączy w sobie dystrybucję zasilania z techniką sterowniczą w jednej szafie. Kompleksowość modułowego systemu umożliwia szybką i elastyczną realizację każdego pola z formami separacji od 1 do 4b i tworzenie indywidualnie skonfigurowanych przestrzeni szyn zbiorczych, jednostek funkcyjnych oraz obszarów przyłączeniowych.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, jak również wygodnemu w użyciu oprogramowaniu VX25 Rittal Power Engineering, montaż całego systemu jest teraz szybszy nawet o 50%. Odpowiednie rozmieszczenie szyn zbiorczych pozwala również na zredukowanie przekrojów szyn miedzianych. Rozdzielnice niskiego napięcia mogą znajdować się w różnych miejscach, np. w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach czy też bezpośrednio przy procesach produkcyjnych.

System rozdzielnic VX25 Ri4Power zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania. Została dla niego przeprowadzona weryfikacja konstrukcji zgodnie z normą niskonapięciową PN-EN 61439. Gwarantuje on również bezpieczeństwo w warunkach występowania łuku elektrycznego, spełniając wymogi normy IEC 61641.

Dla VX25 Ri4Power przewidziano zastosowanie w ramach jednej instalacji różnego rodzaju pól. Są wśród nich:

  • pole wyłącznika mocy ACB – służy ono do zasilania rozdzielnicy prądami znamionowymi do 6300 A, a także do zasilania większych odpływów. Do ochrony ludzi i maszyn stosowane są wyłączniki mocy;
  • pole kablowe – przeznaczone jest do rozdziału kabli oraz przewodów wychodzących z przestrzeni funkcyjnych. Tu ma miejsce zarządzanie okablowaniem dla pól odpływowych. Wprowadzanie kabli jest możliwe od góry lub od dołu;
  • pole odpływowe – zaprojektowane do instalowania obwodów elektrycznych z aparaturą rozdzielczą, odgałęzieniami zasilania elektrycznego, układami sterującymi, modułami rozdzielczymi, odgałęzieniami wyposażonymi w bezpieczniki itp. Pod jednym dachem można tu łączyć aparaturę rozdzielczą i sterowniczą;
  • pole listwowych rozłączników bezpiecznikowych – służy do kompaktowego i różnorodnego rozdziału energii elektrycznej poprzez aparaturę rozdzielczą wyposażoną w bezpieczniki. Zastosowanie znajdują tutaj listwowe rozłączniki bezpiecznikowe NH, instalowane wtykowo na pionowych systemach szyn rozdzielczych;
  • pole magazynowania energii ESS – jest to rozwiązanie infrastrukturalne dla systemów magazynowania energii. Modułowy system obejmujący standardowe komponenty Rittal pozwala na indywidualne zestawianie odpowiednich obudów do systemów magazynowania;
  • typ 2b – skuteczne zabezpieczenie szyny zbiorczej przed dotykiem. Wykonane jest jako wewnętrzny podział rozdzielnicy na przestrzeń szyn zbiorczych oraz przestrzeń funkcyjną i przyłączeniową;
  • pole sprzęgłowe – służy do rozłączania lub łączenia systemów szyn zbiorczych w ramach jednej instalacji niskiego napięcia, a tym samym do utrzymania dostępności urządzeń i maszyn poprzez osobne włączanie poszczególnych odcinków.

Rittal VX25 Power engineering: Nowa era projektowania

Łatwość konfiguracji rozdzielnic niskiego napięcia zapewnia wygodne oprogramowanie VX25 Rittal Power Engineering, przeznaczone do konfiguracji rozdzielnic z prądami znamionowymi do 6300 A.

Wersja VX25 Rittal Power Engineering wyznacza całkowicie nowe standardy w zakresie projektowania rozdzielnic niskiego napięcia. To oparte na technologii internetowej narzędzie szybko, efektywnie i logicznie przeprowadza użytkownika przez cały proces projektowania. Dzięki aplikacji internetowej dostarcza aktualne dane projektowe, zapewnia możliwość konfiguracji w wersji uproszczonej lub zaawansowanej, oferuje eksport list części i konstrukcji na podstawie określonych reguł, gwarantuje automatyczną kalkulację i dokumentację szyn miedzianych. Z jego pomocą możemy sporządzać świadectwa weryfikacji konstrukcji wg PN-EN 61 439 oraz dokumentację systemu wraz z instrukcją montażu. Dzięki bezpośredniemu dostępowi do sklepu internetowego jesteśmy w stanie dokonywać natychmiastowych zamówień, jak i sprawdzać aktualną dostępność produktów. Firma Rittal zapewnia również bezpłatne szkolenia z zakresu projektowania rozdzielnic przy użyciu oprogramowania VX25 Rittal Power Engineering.

 

Rittal Sp. z o.o.
www.rittal.pl
rittal@rittal.pl

Zobacz również