"Zielony" chłód z nową serią Blue e+ S

| Prezentacje firmowe Aktualności

Rodzina inteligentnych klimatyzatorów Rittal powiększa się o nową serię Blue e+ S. Nowa generacja urządzeń małych klas mocy – 300, 500 i 1000 W – podobnie jak ta „duża”, nastawiona jest na maksymalną efektywność, redukcję śladu węglowego i obniżanie kosztów. Opłaca się to nie tylko użytkownikowi, ale także przyszłym pokoleniom.

"Zielony" chłód z nową serią Blue e+ S

Doskonale wiemy, że potrzebne są rozwiązania redukujące ślad węglowy w produkcji. Jednocześnie rozwiązania te powinny być inteligentne i umożliwiać komunikację po to, aby łatwo integrowały się ze zdigitalizowanymi środowiskami produkcyjnymi. Aby odpowiedzieć na te wyzwania, Rittal już siedem lat temu wprowadził na rynek serię klimatyzatorów szaf sterowniczych Blue e+, które pracują niezwykle wydajnie, oszczędzając nawet 75% energii. Teraz rodzina produktów Rittal powiększyła się o nowe klimatyzatory o niższych klasach mocy – od 300, 500 i 1000 W, pod nazwą „Blue e+ S” – to kolejne inteligentne urządzenia w rodzinie Blue e+.

Nowoczesna technologia - heat pipe i regulacja inwerterowa

Do tych oszczędności przyczynia się zastosowana w nich technologia łącząca heat pipe i komponenty z regulacją inwerterową. Heat pipe działa bez sprężarki, zaworu rozprężnego czy innych regulatorów i dlatego nie potrzebuje energii elektrycznej, z wyjątkiem zasilania wentylatora. W zależności od wytworzonej w szafie sterowniczej energii cieplnej i aktualnej temperatury otoczenia chłodzenie może odbywać się za pomocą samej heat pipe. Dopiero wtedy, gdy z szafy musi zostać odprowadzona duża energia cieplna lub gdy temperatura otoczenia jest bardzo wysoka, włącza się dodatkowe chłodzenie sprężarkowe. A jeśli już się włączy, to pracuje znacznie wydajniej niż tradycyjne urządzenia. Sprężarka i wentylatory dysponują napędem z regulacją inwerterową umożliwiającą dopasowanie obrotów do aktualnych potrzeb. Dzięki temu temperatura w szafie sterowniczej jest stała, co skutkuje znacznie wyższą efektywnością energetyczną niż przy tradycyjnych klimatyzatorach.

„Zielony” chłód

Poza efektywnością energetyczną jest jeszcze jedna cecha, która redukuje ślad węglowy: nowa seria Blue e+ S używa do chłodzenia nowego czynnika chłodniczego, którego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP – Global Warming Potential) jest niższy o 56 procent od stosowanego porównywalnych klimatyzatorach. Zamiast używanego dotychczas czynnika R-134a w obiegu chłodniczym urządzeń nowej generacji krąży R-513A.

Inteligentna komunikacja w klimatyzacji

Nowe klimatyzatory są wyposażone również w dodatkowe inteligentne funkcje, pomocne w czasach digitalizacji. Seryjnie wbudowany interfejs IoT pozwala na inteligentne monitorowanie klimatyzatorów w cyfrowym otoczeniu i bardzo łatwe połączenie z nowym portalem Rittal Smart-Service, który optymalizuje procesy serwisowania i zwiększa efektywność poprzez konserwację predykcyjną. W ten sposób zapobiega się nieplanowanym przestojom, które w produkcji – zwłaszcza w procesach Przemysłu 4.0 – mogą pociągać za sobą wysokie koszty.

Wzornictwo dopasowane do potrzeb zakładu produkcyjnego

Klimatyzatory mniejszych klas mocy mają także nowy design. Najbardziej rzuca się w oczy zintegrowana kolorowa listwa świetlna LED, dzięki której komunikaty ostrzegawcze widać natychmiast nawet z dużej odległości. Dodatkowe informacje przekazuje wyświetlacz z przodu obudowy. Ponadto klimatyzatory są wyposażone w znany interfejs NFC, za pomocą którego mogą się komunikować urządzenia mobilne z zainstalowaną aplikacją Scan&Service Rittal.
Więcej szczegółów o nowych klimatyzatorach Blue e+ S.