Siemens wydzieli firmę osiągającą przychody w wysokości 3 mld euro

| Gospodarka Silniki i napędy

Siemens planuje połączyć kilka biznesów ze swojego portfolio silników i napędów, by stworzyć zintegrowanego dostawcę silników i dużych napędów z łącznymi przychodami w wysokości około 3 mld euro, który zatrudnia około 14 tys. pracowników. Nowy, potężny gracz ma być skoncentrowany na globalnym rynku elektryfikacji i konwersji mocy, którego wartość Siemens szacuje na przeszło 20 mld euro.

Siemens wydzieli firmę osiągającą przychody w wysokości 3 mld euro

Plany zostały ujawnione przez prezesa i CEO Siemensa, dr. Rolanda Buscha, podczas corocznej prezentacji wyników finansowych firmy. Powiedział on, że pracując nad planami ogłoszonego rok temu wydzielenia firmy Siemens LDA (Large Drives Applications), firma zdała sobie sprawę, że LDA i inna spółka zależna – specjalista od obróbki metali, Sykatec – mają "wiele podobieństw" w obrębie łańcuchów wartości i technologii produkcyjnych z działalnością Siemens Digital Industry w zakresie sterowania ruchem. W szczególności wykazano synergie z oddziałami silników niskonapięciowych i motoreduktorów firmy Siemens oraz ze specjalistycznym oddziałem precyzyjnych wrzecion silnikowych - Weiss Spindeltechnologie.

W związku z tym Siemens zdecydował się połączyć te biznesy w roku finansowym 2023, aby utworzyć odrębną firmę z własną strukturą prawną. Roland Busch przewiduje, że nowa firma "będzie wysoce konkurencyjna dzięki kompleksowemu portfolio obejmującemu silniki niskiego i wysokiego napięcia, motoreduktory, przetwornice średniego napięcia i wrzeciona silnikowe, uzupełnione o innowacyjne portfolio rozwiązań i cyfryzacji, a także szeroką ofertę usług".

Roland Busch podkreślił, że działalność Siemensa w zakresie motion control i technologii napędów oraz systemów obrabiarek jest strategicznie ważnym i podstawowym obszarem, w którym firma planuje dalsze inwestycje. Plany podziałów nie obejmują oddziałów Siemensa związanych z silnikami przemysłowymi i serwomotorami.

Siemens nie powiedział czy ostatecznie planuje nową firmę sprzedać, czy wprowadzić na giełdę. Wiadomo, że jednostka będzie konkurować z globalnymi graczami, takimi jak ABB, japoński Nidec, brazylijski WEG i chiński Wolong.

fot. press.assets.siemens.com

źródło: Drives & Controls