Siemens podnosi prognozy sprzedaży i zysków

| Gospodarka Aktualności

Firma Siemens poinformowała o lepszych niż oczekiwano kwartalnych zyskach w branży przemysłowej i w wyniku mocnego początku roku podatkowego 2023 podniosła całoroczne prognozy dotyczące sprzedaży oraz zysków. W pierwszym kwartale fiskalnym do końca grudnia konstruktor pociągów i twórca oprogramowania przemysłowego odnotował zysk w wysokości 2,7 mld euro (2,90 mld dolarów), pokonując prognozy analityków mówiące o wyniku na poziomie 2,50 mld euro.

Siemens podnosi prognozy sprzedaży i zysków

Dyrektor naczelny Roland Busch powiedział, że firma zanotowała najlepszy w historii początek roku finansowego, do czego przyczyniła się praca nad portfelem zamówień, który wyniósł rekordowe 102 mld euro.

Podobnie jak inne firmy przemysłowe, Siemens odnotował w ubiegłym roku duży wzrost zamówień, ponieważ klienci przesunęli je, by uniknąć zakłóceń w łańcuchu dostaw spowodowanych przez problemy logistyczne i niedobór kluczowych części, takich jak półprzewodniki.

Ogłaszając wyniki, Siemens powiedział, że spodziewa się wzrostu przychodów w całym roku o 7 do 10%. Wcześniej firma liczyła na wzrost o 6 do 9%. Siemens podniósł również prognozę podstawowego zysku na akcję między 8,90 a 9,40 euro, z 8,70-9,2 euro, o czym informował w listopadzie ubiegłego roku. Oczekuje się, że znaczna część wzrostu będzie pochodzić z działalności Siemensa w dziedzinie automatyzacji fabryk, a ponadto z wytwarzania produktów do automatyzacji i sterowania budynkami.

Siemens poinformował, że w okresie od października do grudnia jego przychody wzrosły o 8% do 18,1 mld euro, co jest zgodne z wcześniejszymi szacunkami. Zgodny z prognozami okazał się również zysk netto akcjonariuszy, spadając do 1,48 mld euro. Wyniki firmy Siemens, której czujniki, komponenty i oprogramowanie są wykorzystywane w fabrykach, systemach transportowych i budynkach, są postrzegane jako wskaźniki kondycji szeroko rozumianego przemysłu.

Zajmujący się automatyką przemysłową Rockwell Automation odnotował w styczniu 2023 r. wzrost sprzedaży organicznej w pierwszym kwartale o 9,9% i także podniósł swoje prognozy wzrostu sprzedaży. Szwajcarska firma ABB powiedziała, że spodziewa się dobrego początku 2023 roku, z dwucyfrowym wzrostem przychodów w pierwszych trzech miesiącach.

fot. press.assets.siemens.com

źródło: Reuters

Zobacz również