Siemens realizuje inwestycje o wartości 2 mld euro i tworzy fabrykę w Singapurze

| Gospodarka Aktualności

Firma Siemens, zaliczona przez Boston Consulting Group do pierwszej dziesiątki największych światowych innowatorów 2023 r., ogłasza budowę nowej, zaawansowanej technologicznie fabryki w Singapurze. Ośrodek będzie obsługiwał rozwijające się rynki Azji Południowo-Wschodniej. Ponadto firma rozbuduje cyfrową fabrykę w Chengdu, w Chinach, a także zapowiada kolejne inwestycje w Europie i w Stanach Zjednoczonych, których szczegóły ma niebawem ujawnić.

Siemens realizuje inwestycje o wartości 2 mld euro i tworzy fabrykę w Singapurze

Siemens ogłosił powstanie całkowicie nowej, zaawansowanej technologicznie fabryki w Singapurze, planując wykorzystać rosnący popyt na technologie w Azji Południowo-Wschodniej. Zostanie ona zbudowana przy użyciu cyfrowego bliźniaka oraz inteligentnych technologii sprzętowych. Inwestycja opiewa na około 200 mln euro i stworzy 400 miejsc pracy. Obiekt wyróżniać będzie nowy standard łączności, wysoce zautomatyzowane procesy produkcyjne, a także zasilanie zieloną energią. Przedstawienie nowej inwestycji przypadło na 115. rocznicę współpracy biznesowej między Siemensem a Singapurem.

Strategia inwestycyjna Siemensa, która opiewa na 2 mld euro, ma pobudzić przyszły wzrost, stymulować innowacje i zwiększyć odporność na kryzysy. Obejmuje ona przede wszystkim nowe moce produkcyjne, laboratoria innowacji, centra edukacyjne, a także inne zakłady firmy.

Oprócz realizacji zamierzeń inwestycyjnych, Siemens zaplanował wzrost nakładów na badania i rozwój. W 2023 roku mają one wzrosnąć o około pół mld euro w porównaniu z rokiem poprzednim. Prace badawczo-rozwojowe obejmą takie rozwiązania, jak sztuczna inteligencja czy przemysłowe metawersum. Będą skoncentrowane na wzmocnieniu wiodącej pozycji firmy w kluczowych technologiach, w tym symulacji, cyfrowych bliźniakach, sztucznej inteligencji i energoelektronice, a także na wspieraniu rozwoju otwartej cyfrowej platformy biznesowej Siemens Xcelerator.

Niedawno Siemens ogłosił partnerstwo z Microsoftem w celu przyspieszenia generowania kodu dla automatyzacji przemysłu za pomocą chatu GPT. Wraz z firmą Nvidia pracuje również nad budową przemysłowego metawersum w celu usprawnienia projektowania, planowania, produkcji i eksploatacji fabryk oraz infrastruktury.

Fabrykę w Chengdu Siemens rozbuduje, inwestując 140 mln euro i także tu tworząc 400 nowych miejsc pracy. Z uwagi na to, że wielu chińskich klientów firmy na wczesnym etapie wdraża nowe technologie, zwłaszcza w zakresie cyfryzacji i zaawansowanej technologicznie produkcji, Siemens planuje inwestycję w nowe cyfrowe Centrum Innowacji R&D w Shenzhen, dzięki któremu przyspieszyć ma rozwój m.in. systemów sterowania ruchem.

Ponadto, na początku 2023 roku Siemens zobowiązał się do rozszerzenia produkcji w Trutnovie, w Czechach, aby zwiększyć wydajność swojej fabryki latarni morskich WEF w Amberg, w Niemczech. Firma zainwestuje również 30 mln euro w rozbudowę fabryki rozdzielnic we Frankfurcie-Fechenheim. Z kolei spółka Siemens Mobility ogłosiła niedawno, że przeznaczy 220 mln dolarów na budowę nowej fabryki taboru kolejowego w Lexington, w Północnej Karolinie.

źródło: Siemens

Zobacz również