Czy tegoroczne targi Automaticon były udane?

| Gospodarka Aktualności

27. edycja Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon – druga (po)pandemiczna, a pierwsza wojenna – za nami. Sam fakt odbycia się imprezy w tych kompletnie nieprzewidywalnych czasach należy już uznać za sukces, zwłaszcza że wróciła ona do swojego „odwiecznego”, marcowego terminu (tym razem między 7 a 9 marca), co można odczytać jako wyraźny sygnał woli organizatorów, aby odzyskać miejsce w czołówce rodzimych imprez wystawienniczych.

Czy tegoroczne targi Automaticon były udane?

Interpretację taką wzmacnia oficjalne podsumowanie targów wypuszczone w świat kilka dni po ich zakończeniu. Czytamy w nim m.in. że wprawdzie „Tegoroczna edycja miała nieco mniejszy zasięg od poprzednich, ale w opinii wielu wystawców to były znakomite targi pod względem kontaktów handlowych, które mają szanse przełożyć się na satysfakcjonujące zamówienia i pozwolić sprostać aktualnym wyzwaniom.” W przeliczeniu na liczby: obecnych było 79 wystawców, reprezentujących w sumie 116 firm, a całość obserwowało dokładnie 3214 zarejestrowanych gości. Dodajmy do tego 276 uczestników szkoleń, warsztatów i prezentacji odbywających się w trakcie wydarzenia, no i komplet tradycyjnych Złotych Medali dla najlepszych produktów minionego sezonu w automatyce przemysłowej. W tym roku otrzymały je: Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A. – za systemy wizyjne do kontroli jakości detali polimerowych wraz z naświetlaczami sferycznymi, Wire Solutions Grzegorz Bednarz – za cable measuring device VCPX5 oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP – za TITAN-I, czyli przemysłową drukarkę 3D do elementów o podwyższonej wytrzymałości.

Oczywiście widok często pustawych hal… dokładnie kawałka jednej hali, bo właśnie na takiej przestrzeni zmieściło się w tym roku całe wydarzenie – może przygnębiać kogoś, kto pamięta, co działo się przy ul. Prądzyńskiego ledwie kilka lat temu. Z drugiej jednak strony podobno w nowych czasach musimy nauczyć się patrzeć i oceniać po nowemu. W tym więc kontekście może najważniejsza informacja znalazła się samym końcu wspomnianego już oficjalnego potargowego press-info. Zgodnie z nią kolejna edycja imprezy odbędzie się w marcu 2024 roku. Jeśli organizatorzy patrzą tak optymistycznie w przyszłość, być może nie pozostaje nam nic innego, jak podążyć za ich śmiałą wizją.

wsk