Mitsubishi przejmuje udziały w firmie Movensys

| Gospodarka Aktualności

Mitsubishi Electric nawiązał współpracę z koreańską firmą Movensys, która opracowuje oprogramowanie sterujące dla serwomotorów AC i sprzedaje je głównie w Azji. Partnerstwo, w ramach którego Mitsubishi przejmie udziały w Movensys, wzmocni współpracę między firmami. Mitsubishi Electric sprzedaje szybkie, precyzyjne serwosystemy prądu przemiennego, które służą do zwiększania produktywności. Oprogramowanie Movensys umożliwia stabilne sterowanie w czasie rzeczywistym bez konieczności stosowania dedykowanego sprzętu.

Mitsubishi przejmuje udziały w firmie Movensys

Poprzez włączenie technologii i możliwości Movensys, Mitsubishi zamierza rozszerzyć działalność w zakresie serwomechanizmów, ukierunkowaną m.in. na branżę produkcji półprzewodników. Movensys zamierza wykorzystać globalną sieć sprzedaży Mitsubishi do rozszerzenia sprzedaży swojego oprogramowania, które umożliwia synchroniczne sterowanie wieloma silnikami bez dedykowanego sprzętu.

W ostatnich latach gwałtownie wzrosło wykorzystanie komputerów przemysłowych do zastosowań motion control w branży serwomotorów AC, zwłaszcza w produkcji półprzewodników i komponentów elektronicznych. Ewolucja procesorów do komputerów przemysłowych prowadzi do bardziej zaawansowanych możliwości sterowania ruchem, takich jak szybkie, synchroniczne sterowanie wieloma silnikami, na które oczekuje się dalszego wzrostu popytu. Firma Movensys twierdzi, że jej sterowniki programowe mogą zapewnić oszczędności rzędu 30-50%, w porównaniu ze sprzętowymi urządzeniami motion control.

- Od momentu powstania w Massachusetts Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych firma Movensys zawsze rozwijała technologię wyprzedzającą swoje czasy. Cechą naszych najnowszych kontrolerów ruchu opartych na oprogramowaniu jest technologia soft motion, która umożliwia szybkie i precyzyjne sterowanie przez procesory komputera PC, bez dedykowanego sprzętu. Technologia ta jest już wykorzystywana przez wielu producentów sprzętu do produkcji półprzewodników. Dzięki możliwości podłączenia do systemu komunikacyjnego CC-Link IE TSN, zaproponowanej przez Mitsubishi Electric, a także do EtherCat, osiągamy prawdziwą fuzję IT i OT. Będziemy nadal dostarczać produkty, które przyczyniają się do redukcji kosztów, poprawy wydajności i rozwoju inteligentnego wyposażenia produkcyjnego naszych klientów poprzez ciągłe innowacje technologiczne - mówi Boo-Ho Yang, założyciel i prezes Movensys.

Firma Movensys pojawiła się w 1996 roku jako projekt badawczy "Next Generation CNC Soft Motion" realizowany w Massachussets Institute of Technology (MIT), w Stanach Zjednoczonych. W 1998 r. powstała w USA jednostka Soft Servo Systems, a japoński oddział został otwarty w roku 2006 r. W 2014 r. firma wprowadziła WMX - 64-osiowy kontroler ruchu oparty na systemie Windows w połączeniu z technologią soft motion i EtherCat. Dwa lata później zaoferowano WMX2, obsługujący więcej profili sterowania, w tym roboty przemysłowe. W 2020 roku firma Soft Servo Systems została doinwestowana przez Crescendo Equity Partners, a w 2021 zmieniła nazwę na Movensys. W roku 2022 nawiązała współpracę z amerykańskim start-upem Skylla Technologies, w celu opracowania platformy integrującej nawigację PLC i sterowanie dla AMR - autonomicznych robotów mobilnych. Obecnie Movensys prowadzi działalność w USA, Japonii i Chinach, a także w Korei. Zatrudnia 54 osoby.

źródło: Movensys