Liczba cyberzagrożeń ICS spada, ale jedna trzecia luk nadal pozostaje

Liczba "porad" dotyczących luk w zabezpieczeniach cybernetycznych w ICS (Industrial Control Systems - przemysłowych systemach sterowania) spadła o 9,8% w pierwszej połowie 2023 r., w porównaniu z rokiem 2022. Jednak ponad jedna trzecia (34%) nowych luk nie ma żadnych zabezpieczeń, w porównaniu z zaledwie 13% w pierwszej połowie ubiegłego roku.

Posłuchaj
00:00

Dane liczbowe pochodzą z nowego raportu opracowanego przez amerykańską firmę SynSaber, zajmującą się monitorowaniem aktywów przemysłowych i sieci, we współpracy z ICS Advisory Project – przedsięwzięciem typu open source, które dostarcza dane z agencji CISA (Cybersecurity & Infrastructure Security Agency) Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych. ICS Advisory Project wizualizowało panele nawigacyjne do użytku przez społeczność OT/ICS.

Raport analizuje luki i zagrożenia (CVE - Common Vulnerabilities and Exposures) zgłoszone za pośrednictwem CISA ICS Advisories w pierwszej połowie 2023 r., zapewnia wgląd i identyfikuje trendy w sektorze, porównując pierwszą połowę 2023 r. z poprzednimi latami. W pierwszej połowie tego roku CISA zgłosiła łącznie 670 CVE w porównaniu z 681 w roku 2022. Spośród nich 88 oceniono jako "critical", 349 jako "high", 215 jako "medium", a 18 jako "low".

Przemysł wytwórczy i energetyka to dwa sektory infrastruktury krytycznej, które w pierwszej połowie 2023 r. notowały najwięcej zgłoszeń CVE, otrzymując odpowiednio 37,3 i 24,3% zaleceń CISA. Spośród wszystkich producentów systemów ICS w pierwszej połowie 2023 r. to produktów firmy Siemens dotyczyła największa liczba porad CISA.

Źródło: Drives & Controls

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie, aparatura nn
Farma fotowoltaiczna Proszówek
Roboty
Volonaut Airbike – polski latający motocykl przyszłości rodem z „Gwiezdnych Wojen”
Aktualności
Sterowanie i kontrola - fundamenty automatyki w jeszcze nowszym wydaniu
PLC, HMI, Oprogramowanie
Oprogramowanie GenAI Studio wzmocni rozwój dużych modeli językowych - LLM
Aktualności
Rozwój oświetlenia samolotów
Przemysł 4.0
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzają strategiczne partnerstwo
Powiązane treści
Roboty przemysłowe są coraz bardziej podatne na ataki doświadczonych hakerów
Do około 100 tys. systemów sterowania jest dostęp przez Internet
Honeywell kupuje SCADAfence i wzmacnia pozycję na rynku cyberbezpieczeństwa
Liczba cyberataków wzrosła do 13 na sekundę - kluczowym celem OT
Prognoza dla rynku rozwiązań cyberbezpieczeństwa w przemyśle
Cyberataki w przemyśle
W ubiegłym roku 75% branży przemysłowej doświadczyło ataków ransomware
Cyberbezpieczeństwo cyfrowych fabryk
W USA brakuje 70 tysięcy specjalistów od cyberbezpieczeństwa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów