Liczba cyberataków wzrosła do 13 na sekundę - kluczowym celem OT

Jak wynika z nowego raportu organizacji Forescout Research, w zeszłym roku doszło do ponad 420 mln cyberataków na światową infrastrukturę krytyczną, co odpowiada 13 atakom na sekundę i stanowi wzrost o 30% w porównaniu z rokiem 2022. Raport 2023 Global Threat Roundup obejmuje ataki na sektory produkcji, energetyki, komunikacji, odpadów i transportu.

Posłuchaj
00:00

Z badania wynika, że ​​systemy OT (Operational Technology) są "poddawane bezlitosnym atakom", przy czym 71% tych ataków stanowią instalacje automatyki przemysłowej, następnie sieci energetyczne - 28% i systemy automatyki budynków - 1%.

Największa intensywność ataków skupia się na pięciu protokołach, przy czym Modbus stał się ofiarą aż 33% wszystkich ataków, następnie Ethernet/IP, Step7 i DNP3 - każdy przyjmujący około 18% ataków. Na IEC10X przypadło 10% ataków, a pozostałe 2% jest rozproszone wśród innych protokołów, z których największym jest protokół komunikacyjny dla automatyki budynkowej BACnet - Building Automation and Control Networks.

Według raportu, ​​w 2023 roku cyberataki objęły 163 kraje, przy czym głównym celem były Stany Zjednoczone, które mierzyły się ze 168 atakującymi podmiotami, na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania (88 atakujących), a za nią Niemcy (77), Indie (72) i Japonia (66 atakujących). Prawie połowa cybernapastników pochodziła z zaledwie trzech krajów: Chin (155 napastników), Rosji (88) i Iranu (45).

Chociaż w zeszłym roku liczba ataków na biblioteki oprogramowania była mniejsza, Forescout podkreśla gwałtowny wzrost liczby exploitów wymierzonych w infrastrukturę sieciową i urządzenia Internetu Rzeczy (IoT). Najczęstszymi celami typu IoT były kamery wykorzystujące protokół IP, systemy automatyki budynków i sieciowe pamięci masowe.

Z raportu wynika, że ​​tylko 35% wykorzystanych luk znajduje się na liście znanych luk w zabezpieczeniach (KEV - Known Exploited Vulnerabilities) sporządzonej przez amerykańską agencję Cybersecurity and Infrastructure Security Agency - CISA. Forescout twierdzi, że wskazuje to na konieczność proaktywnego i kompleksowego podejścia do cyberbezpieczeństwa, które wykracza poza poleganie na bazach luk już znanych.

Źródło: Drives & Controls

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
ABB z nową ofertą usług
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Powiązane treści
Sprzedaż w obszarze cyberbezpieczeństwa OT może przewyższyć sprzedaż rozwiązań IT
Rockwell przejmuje Verve Industrial Protection - specjalistę od cyberbezpieczeństwa OT
Nowy raport Delinea: cyberataki wspierane przez AI będą coraz trudniejsze do wykrycia
Urządzenia USB głównym cyberzagrożeniem dla systemów OT
Liczba cyberzagrożeń ICS spada, ale jedna trzecia luk nadal pozostaje
Ochrona przed cyberatakami
Prognoza dla rynku rozwiązań cyberbezpieczeństwa w przemyśle
Cyberbezpieczeństwo cyfrowych fabryk
W USA brakuje 70 tysięcy specjalistów od cyberbezpieczeństwa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów