FANUC wyprodukował milion robotów przemysłowych

| Gospodarka Roboty

Japoński producent środków do automatyzacji przemysłu, produkując milionowego robota przemysłowego, osiągnął kolejny kamień milowy w swojej ponad 60-letniej historii. Pierwszego robota FANUC wdrożył na własnej linii produkcyjnej w 1974 r., a dziś w swoich japońskich fabrykach wykorzystuje tysiące robotów.

FANUC wyprodukował milion robotów przemysłowych

Firma jest pionierem w dziedzinie automatyzacji fabryk, a także wiodącym dostawcą systemów sterowania CNC, robotów i obrabiarek przemysłowych.

Roboty przemysłowe były wykorzystywane głównie w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym, ale obecnie stały się powszechne także w wielu innych branżach, do niedawna bazujących głównie na sile ludzkich rąk. Zapotrzebowanie na nie rośnie m.in. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, w produkcji wyrobów
z drewna, przetwórstwie tworzyw sztucznych, a nawet w rzemiośle. Nasilający się niedobór siły roboczej i coraz łatwiejsza obsługa technologii, to tylko niektóre z powodów upowszechniania robotyki w nowych segmentach produkcji.

Firma FANUC oferuje już ponad 200 modeli robotów, przygotowanych do zadań takich jak spawanie, malowanie, montaż, paletyzacja i pakowanie. W przemyśle nadal dominują tradycyjne roboty przemysłowe, a ich zastosowanie, na przykład w sektorze motoryzacyjnym, przyspiesza umacniający się trend rozwoju elektromobilności. Na popularności zyskują także coboty, które mogą bezpośrednio współpracować z ludźmi bez potrzeby instalowania zewnętrznych systemów bezpieczeństwa w postaci kurtyn lub wygrodzeń.

W 1977 roku firma FANUC opracowała i rozpoczęła produkcję pierwszego robota "FANUC ROBOT MODEL 1", przeznaczonego do zadań montażowych. Od tego czasu ewoluował on do modelu "FANUC S-MODEL 420", który był powszechnie używany na wielu liniach montażowych karoserii samochodowych, a następnie do modelu "FANUC R-2000iA", który został opracowany w 2000 r. i oddany w ręce producentów przemysłowych, charakteryzując się znacznie wyższą niezawodnością i wydajnością ruchu, a także lepszą efektywnością kosztową.

Rozkwit automatyzacji doprowadził do rozwoju różnych serii robotów, w tym małych i średnich robotów serii ARC Mate do spawania łukowego, niewielkich robotów serii LR Mate, które można montować bezpośrednio na obrabiarkach w celu ich obsługi, lub serii robotów M-710i, M-410i i M-900i do transportu materiałów. Ponadto firma FANUC poszerzyła asortyment, opracowując modele spełniające indywidualne wymagania klientów z różnych branż, w tym serię robotów M-2000iA o największym na świecie udźwigu sięgającym 2,3 t, oraz roboty SCARA i Delta do montażu i szybkich procesów pick&place. W 2017 r.- 40 lat po dostarczeniu pierwszego robota FANUC - łączna liczba wyprodukowanych robotów przemysłowych wyniosła 500 tys. sztuk. W ostatnich latach firma dodała do swojej oferty roboty współpracujące serii CR i CRX.