Roboty firmy FANUC będą produkować samochody Volvo

| Gospodarka Roboty

Firmy FANUC i Volvo Cars zawarły globalną umowę, na mocy której FANUC dostarczy roboty przemysłowe do różnych zakładów wchodzących w skład ośrodków produkcji samochodów, w tym do zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce najnowszych fabryk skupionych na produkcji akumulatorów. Dla optymalnej integracji robotów z istniejącymi liniami produkcyjnymi zespół inżynierów firmy FANUC opracowuje specjalne rozwiązania sprzętowe i programowe obejmujące cały łańcuch produkcyjny.

Roboty firmy FANUC będą produkować samochody Volvo

W pierwszej fazie realizacji kontraktu FANUC dostarczy ponad 700 robotów do nowego zakładu produkcyjnego w Koszycach na Słowacji. To pierwsza fabryka Volvo Cars wytwarzająca wyłącznie pojazdy elektryczne. Pierwsze elektryki mają zjechać z linii produkcyjnej w 2026 roku. W tym samym czasie FANUC wyposaży w swoje maszyny także zakłady w Gandawie (Belgia) i Daqing (Chiny).

Volvo Cars planuje odejście od napędu spalinowego i przestawienie produkcji wyłącznie na pojazdy elektryczne od 2030 r. W rezultacie tych zmian do 2040 r. chce osiągnąć neutralność emisyjną. Nowy zakład na Słowacji będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

źródło: FANUC