ABB zamierza dzięki przejęciom rozwijać sztuczną inteligencję i automatyzację

| Gospodarka Aktualności

ABB przejęło większość udziałów firmy Meshmind - bośniackiego dostawcy usług oprogramowania, aby rozszerzyć możliwości badawczo-rozwojowe w zakresie sztucznej inteligencji, Przemysłowego Internetu Rzeczy i widzenia maszynowego. Szczegóły finansowe transakcji, która ma zostać sfinalizowana w I kwartale 2024 roku, nie zostały ujawnione. Inwestycja zbiega się z niedawnym przejęciem przez ABB firmy Sevensense, dostawcy opartej na sztucznej inteligencji technologii nawigacji wizyjnej 3D dla autonomicznych robotów mobilnych (AMR).

ABB zamierza dzięki przejęciom rozwijać sztuczną inteligencję i automatyzację

Dzięki przejęciu Meshmind, ABB pozyska talenty inżynieryjne i wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji oraz oprogramowania. Pozwoli to stworzyć firmie nowe globalne centrum badawczo-rozwojowe, by jeszcze bardziej przyspieszyć rozwój innowacyjnych rozwiązań automatyzacyjnych w swoim dziale Machine Automation.

- Robotyka i automatyzacja oparte na sztucznej inteligencji mają moc przekształcania branż, zapewniając przedsiębiorstwom większą elastyczność w obliczu kluczowych globalnych trendów i wyzwań związanych z siłą roboczą. Dzięki temu przejęciu jeszcze bardziej przyspieszymy rozwój naszego oprogramowania i rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, aby automatyzacja była bardziej adaptacyjna i dostępna, dzięki czemu firmy każdej wielkości będą bardziej odporne - powiedział Sami Atiya, prezes obszaru biznesowego ABB Robotics and Discrete Automation.

Integracja około 50 pracowników Meshmind rozszerzy współpracę z zespołami B&R w szeregu projektów badawczo-rozwojowych, w tym systemów wizyjnych dla głębokiego uczenia, narzędzi inżynieryjnych obsługujących sztuczną inteligencję oraz rozwoju aplikacji IoT, z biurem w Sarajewie, które będzie stanowić nowe globalne centrum sztucznej inteligencji i rozwoju oprogramowania.

Z kolei przejęcie szwajcarskiego start-up Sevensense pozwoli ABB stać się liderem w dziedzinie AMR nowej generacji, integrując technologię Visual SLAM ze swoim portfolio sprzętu i oprogramowania, oferując niespotykane dotąd połączenie szybkości, dokładności i ładowności. Firma Sevensense została założona w 2018 roku jako spółka spin-off Szwajcarskiego Uniwersytetu Technicznego ETH Zurich. Około 35 pracowników Sevensense będzie nadal pracować w Zurychu.

Przejęcie jest następstwem mniejszościowej inwestycji ABB w Sevensense po dołączeniu spółki do ekosystemu firmy w 2021 r. - tym samym roku, w którym ABB przejęła ASTI Mobile Robotics. Szczegóły finansowe transakcji nie zostały ujawnione.

- Dzięki przejęciu Sevensense, ABB staje się liderem w dziedzinie AMR nowej generacji, oferującym Visual SLAM w autonomicznych robotach mobilnych wraz ze zintegrowanym portfolio obejmującym roboty i rozwiązania w zakresie automatyzacji maszyn, a wszystko to zarządzane przez nasze oprogramowanie tworzące wartość - powiedział Marc Segura, prezes Robotics Division ABB.

Technologia nawigacyjna oparta na sztucznej inteligencji już teraz przekształca sektory produkcji i logistyki motoryzacyjnej, zapewniając szybsze i bardziej wydajne operacje. Oczekuje się, że do 2026 r. rynek robotów mobilnych będzie rósł w tempie 20% rocznie - z 5,5 do 9,5 mld dolarów - a technologia wizyjna 3D oparta na sztucznej inteligencji firmy ABB ma być motorem tego wzrostu.

źródło: ABB

Zobacz również