Stellantis sprzedał większościowy udział w spółce zależnej Comau

Gigant motoryzacyjny Stellantis za nieujawnioną kwotę sprzedał firmie private equity One Equity Partners większościowy udział w swojej spółce zależnej zajmującej się robotyką i automatyzacją - Comau. Transakcja umożliwi spółce Comau ekspansję poza sektor motoryzacyjny, co będzie odpowiedzią na globalny wzrost popytu na automatyzację przemysłową.

Posłuchaj
00:00

Chociaż szczegóły transakcji nie zostały ujawnione, agencja Reuters podaje, że One Equity będzie mieć 50,1% udziałów w Comau, a Stellantis zachowa 49,9%, jako "aktywny" partner mniejszościowy. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca 2024 r., po uzyskaniu zgód organów regulacyjnych i spełnieniu innych standardowych warunków zamknięcia. Reuters informuje również, że związki zawodowe działające w Comau we Włoszech sprzeciwiają się tej transakcji i wzywają włoski rząd do interwencji.

Wydzielenie Comau jest częścią umowy strategicznej podpisanej podczas fuzji Fiata Chryslera i grupy PSA w styczniu 2021 r., w wyniku której powstała firma Stellantis. Jej obecne marki to Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot i Vauxhall.

- Comau od 50 lat pozycjonuje się jako uznany gracz w dziedzinie rozwiązań automatyzacyjnych. Transakcja ma pomóc spółce Comau osiągnąć autonomię i jeszcze bardziej wzmocnić jej sukces we wspieraniu wszystkich interesariuszy, w szczególności ich pracowników i klientów. Daje ona również firmie Stellantis możliwość skupienia się na podstawowych działaniach biznesowych w Europie - mówi CEO Stellantis, Carlos Tavares.

Pod nowym zarządem Comau zyska dostęp do dodatkowych funduszy, które pozwolą rozszerzyć działalność we Włoszech oraz rozwinąć ją na różne sektory. Prezes wykonawczy Comau - Alessandro Nasi i CEO - Pietro Gorlier zachowają swoje obowiązki, podobnie jak kadra kierownicza firmy.

Comau, którego siedziba główna znajduje się w Turynie, zatrudnia 3700 osób na całym świecie i posiada 12 zakładów produkcyjnych oraz 7 centrów innowacji, zlokalizowanych w 12 krajach.

Źródło: Drives & Controls

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Minirobot do wirtualnych biopsji i wewnętrznych skanów 3D
Aktualności
Czy w Polsce zniknie problem z infrastrukturą dla samochodów elektrycznych?
Aktualności
AIUT zaprezentuje najnowsze rozwiązania IoT i systemy wbudowane na targach Hannover Messe 2025
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Powiązane treści
Stellantis i CATL zainwestują miliardy euro w produkcję akumulatorów LFP
Comau dostarcza roboty dla pierwszej linii produkcyjnej samochodów ciężarowych Daimlera w Chinach
Comau kończy działalność w Polsce

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów