Stellantis sprzedał większościowy udział w spółce zależnej Comau
| Gospodarka AktualnościGigant motoryzacyjny Stellantis za nieujawnioną kwotę sprzedał firmie private equity One Equity Partners większościowy udział w swojej spółce zależnej zajmującej się robotyką i automatyzacją - Comau. Transakcja umożliwi spółce Comau ekspansję poza sektor motoryzacyjny, co będzie odpowiedzią na globalny wzrost popytu na automatyzację przemysłową.
Chociaż szczegóły transakcji nie zostały ujawnione, agencja Reuters podaje, że One Equity będzie mieć 50,1% udziałów w Comau, a Stellantis zachowa 49,9%, jako "aktywny" partner mniejszościowy. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca 2024 r., po uzyskaniu zgód organów regulacyjnych i spełnieniu innych standardowych warunków zamknięcia. Reuters informuje również, że związki zawodowe działające w Comau we Włoszech sprzeciwiają się tej transakcji i wzywają włoski rząd do interwencji.
Wydzielenie Comau jest częścią umowy strategicznej podpisanej podczas fuzji Fiata Chryslera i grupy PSA w styczniu 2021 r., w wyniku której powstała firma Stellantis. Jej obecne marki to Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot i Vauxhall.
- Comau od 50 lat pozycjonuje się jako uznany gracz w dziedzinie rozwiązań automatyzacyjnych. Transakcja ma pomóc spółce Comau osiągnąć autonomię i jeszcze bardziej wzmocnić jej sukces we wspieraniu wszystkich interesariuszy, w szczególności ich pracowników i klientów. Daje ona również firmie Stellantis możliwość skupienia się na podstawowych działaniach biznesowych w Europie - mówi CEO Stellantis, Carlos Tavares.
Pod nowym zarządem Comau zyska dostęp do dodatkowych funduszy, które pozwolą rozszerzyć działalność we Włoszech oraz rozwinąć ją na różne sektory. Prezes wykonawczy Comau - Alessandro Nasi i CEO - Pietro Gorlier zachowają swoje obowiązki, podobnie jak kadra kierownicza firmy.
Comau, którego siedziba główna znajduje się w Turynie, zatrudnia 3700 osób na całym świecie i posiada 12 zakładów produkcyjnych oraz 7 centrów innowacji, zlokalizowanych w 12 krajach.
źródło: Drives & Controls