Do 2030 roku producenci będą generować tyle danych, ile użytkownicy urządzeń mobilnych

| Gospodarka Aktualności

Według raportu ABI Research światowi producenci będą do 2030 r. generować 4,4 zettabajtów danych OT (Operational Technology). To ilość podobna do tej, która ma być wówczas wytwarzana przez wszystkich użytkowników telefonów komórkowych na całym świecie.

Do 2030 roku producenci będą generować tyle danych, ile użytkownicy urządzeń mobilnych

- W dobie Przemysłu 4.0 dane stają się siłą rozwijającą przedsiębiorstwa przemysłowe, napędzając innowacyjność i wydajność, a porównanie z danymi konsumenckimi z sektora telekomunikacji jest przekonujące. Ogromna ilość danych generowanych przez przedsiębiorstwa ujawnia tylko część obrazu. Dane OT w przedsiębiorstwach często obejmują niezwykle niebezpieczne środowiska, w których każda awaria może prowadzić do poważnych konsekwencji. Z drugiej strony, znaczna część danych w sieciach telekomunikacyjnych składa się z filmów z kotami i innych zabawnych memów. Nie ma nic złego w cieszeniu się internetowymi memami, ale dane OT w przedsiębiorstwach są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i utrzymania działalności biznesowej - mówi Leo Gergs, główny analityk ABI ds. rynków chmury hybrydowej i 5G.

Według ABI Research obsługa tak dużych zbiorów danych OT będzie wymagała zapewnienia możliwości w trzech głównych obszarach:

  1. Infrastruktury i przechowywania danych
    Przedsiębiorstwa będą musiały poczynić znaczne inwestycje w przechowywanie danych, aby móc obsługiwać duże ilości danych OT, a infrastruktura sieciowa będzie wymagała modernizacji, by oferować duże przepustowości niezbędne do przesyłania ich dużych ilości.
  2. Możliwości zarządzania danymi i przetwarzania
    Zaawansowane systemy zarządzania danymi będą potrzebne do wydajnego organizowania, przechowywania i pobierania danych OT w czasie rzeczywistym.
    - Obecnie tylko szokujące 5% danych OT przedsiębiorstw jest prawidłowo wykorzystywanych ze względu na duże problemy między silosami danych. Aby w zaawansowanych przypadkach użycia, jak np. dla generatywnej sztucznej inteligencji, zmaksymalizować korzyści ze wszystkich danych, przedsiębiorstwa będą wymagać rozwiązań integracyjnych, które pomogą zburzyć mury poszczególnych silosów danych - mówi Leo Gergs.
  3. Cyberbezpieczeństwa
    Duże ilości danych OT, często generowane przez infrastrukturę krytyczną, stanowią kuszący cel dla cyberprzestępców i będą wymagać solidnych środków ochrony.
    - Ogromna awaria IT po wadliwej aktualizacji oprogramowania CrowdStrike obnażyła w szokujący sposób znaczenie kompleksowej strategii bezpieczeństwa oraz solidnej strategii przechowywania i dostępności danych. Przedsiębiorstwa są przytłoczone złożonością, jaką pociąga to za sobą. Dlatego potrzebują partnerów ds. cyfryzacji, którzy dostarczą te strategie jako część kompleksowej oferty danych i chmury. Możliwości związane z danymi przedsiębiorstwa są ogromne, ale dostawcy rozwiązań integracyjnych, usług w chmurze i usług łączności, muszą sprostać wyzwaniu, inwestując w skalowalne rozwiązania, zwiększając bezpieczeństwo danych oraz wykorzystując zaawansowaną analitykę i zapewniając interoperacyjność - podsumowuje Leo Gergs.

Wnioski opublikowano w 14-stronicowym raporcie Industrial Data Generation Forecast firmy ABI Research.

źródło: Drives & Controls