Historia zarządzania energią

| Prezentacje firmowe Artykuły

Presja związana z efektywnym użytkowaniem energii nigdy wcześniej nie była tak silna jak obecnie. W ciągu ostatnich 5 lat globalne zużycie energii rosło o 15% rocznie. Biorąc pod uwagę ciągle zwiększającą się skalę zastosowań przy zachowaniu obecnego trendu, prognozuje się wzrost zużycia energii elektrycznej o dalsze 40% do 2030 roku.

Historia zarządzania energią

Równocześnie istnieje konieczność dwukrotnego ograniczenia emisji dwutlenku węgla na całym świecie, tak aby uniknąć gwałtownych zmian klimatu. Należy tu zauważyć, że w przypadku krajów wysoko rozwiniętych konieczne jest czterokrotne ograniczenie emisji CO2, tak aby skompensować wzrost emisji w krajach rozwijających się.

JAK WYGLĄDA ROZWIĄZANIE?

Impas w działaniach dotyczących klimatu nie jest alternatywą - mówi w rozmowie z „Financial Times” (30/09/2009) John Rowe, dyrektor generalny Exelon, jednego z największych dostawców w zakresie energii elektrycznej na całym świecie. - Plan awaryjny nie istnieje: musimy zacząć działać i to już teraz… - dodaje. Od czego zacząć? W jaki sposób działać inteligentnie i jednocześnie wydajnie? Sądzimy, że istnieje mnóstwo powodów ku temu, abyśmy byli optymistami w temacie energii.

POMIMO SPOWOLNIENIA GOSPODARCZEGO DZIAŁALNOŚĆ PROEKOLOGICZNA PRZYSPIESZA

Regulacje proekologiczne pojawiają się na całym świecie - od USA po Chiny - kraje, które do niedawna były niechętne tym działaniom zmieniają swoją postawę. Europa już głosowała w sprawie zasady 3*20 (20-procentowe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, redukcja emisji dwutlenku węgla oraz oszczędność energii). Konferencja Narodów Zjednoczonych, która odbyła się w grudniu w Kopenhadze, może przyspieszyć te zmiany. Opinia publiczna jeszcze nigdy wcześniej nie była tak wrażliwa jak obecnie.

Najlepszy sposób na zapewnienie czystej energii to oszczędzanie jej tam, gdzie to najbardziej boli… „Negawaty” (niezużyte megawaty) stanowią klucz w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, ponieważ:

  • 1 jednostka oszczędzona w gospodarstwie domowym odpowiada 3 jednostkom, których elektrownia nie musiała wyprodukować,
  • infrastruktura, przemysł i obiekty mieszkalne stanowią 72% ostatecznego poziomu zużycia energii.

Energooszczędność jest jednym z trzech głównych kryteriów dokonywania zakupów, nawet gdy pociąga za sobą konieczność większych inwestycji. Ponadto, spółki w dalszym ciągu inwestują w programy mające na celu redukcję emisji CO2 i zużycia energii. IBM ma inwestować 1 miliard euro rocznie, podczas gdy Wall Mart dokonuje oceny emisji dwutlenku węgla dla wszystkich wytwarzanych przez siebie produktów. Chodzi nie tylko o wizerunek. Im bardziej wzrasta cena energii, tym szybszy zwrot z zastosowanych rozwiązań zwiększających wydajność.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII I CZYSTSZY TRANSPORT NIE WYSTARCZĄ

W ciągu przynajmniej kolejnych 30 lat energia w dalszym ciągu będzie generowana głównie na bazie paliw kopalnych. Wdrożenie czystszej i wydajniejszej technologii produkcji i przesyłu energii zabierze w najlepszym wypadku 10 lat, a w bardziej realistycznej ocenie od 20 do 50 lat. Odnośnie do transportu istnieje konieczność znacznie szerszego stosowania pojazdów ekologicznych napędzanych elektrycznie. Zwiększy to presję w zakresie popytu na energię. Nie wystarczy, aby wywrzeć natychmiastowy i znaczący wpływ na emisję dwutlenku węgla. Poza tym wynosi to jedynie 28% ostatecznego poziomu zużycia energii.

NAJSZYBSZE I NAJBARDZIEJ OPŁACALNE ROZWIĄZANIA

„Efektywność energetyczna to nie tylko łatwo dostępny owoc, to owoc leżący u naszych stóp. Mamy narzędzia pozwalające na redukcję energii w gospodarstwach domowych i w miejscach pracy, pozwalające na uzyskiwanie ogromnych oszczędności widocznych na rachunkach za energię elektryczną. Jednak zastosowanie tych technologii było do tej pory zdecydowanie za bardzo ograniczone, ponieważ brakuje nam prostych i efektywnych możliwości dostępu do nich, które moglibyśmy zagwarantować ludziom”, mówi sekretarz ds. energii Steven Chu. Najszybsze i najbardziej opłacalne rozwiązania to efektywność energetyczna, mogąca przynieść 30% oszczędności energii na prawie 3/4 obszarów jej wykorzystania i zintegrowane zarządzanie energią.

ENERGOOSZCZĘDNE PROJEKTY SYSTEMÓW

Znaczenie energooszczędnych projektów systemów można łatwo zilustrować na przykładzie. Wiadomo, że w większości budynków marnuje się obecnie około 20% energii ze względu na ich niewydajną, tradycyjną infrastrukturę (w porównaniu z projektami energooszczędnymi, które można zrealizować przy zachowaniu tego samego poziomu kosztów). Jeśli zastosujemy powyższą analizę do budynków przemysłowych i handlowych, to straty będą stanowić 40% całościowego zużycia energii elektrycznej. Oszczędności możliwe do osiągnięcia przy energooszczędnych projektach budynków sięgają 1400 TWh. Odpowiada to trzykrotnemu zużyciu energii we Francji w 2008 roku.

SCHNEIDER ELECTRIC = OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII W SKALI GLOBALNEJ

Dzięki naszemu unikalnemu portfolio, działając jako globalny ekspert w zakresie zarządzania energią: dostarczamy bezpieczną, pewną, wydajną i „zieloną” energię, jednocześnie rozwiązując różnego rodzaju braki wydajności w budynkach, wraz z naszym nowym podejściem - EcoStruxure - wierzymy, że możemy ułatwić klientowi wdrażanie energooszczędnych rozwiązań, łącząc dobry projekt systemów z właściwym sposobem użytkowania, wnosimy w dziedzinę energii to, co system ERP wniósł w inne obszary zarządzania przedsiębiorstwem.

Eco Struxure

Jest to architektura aktywnego zarządzania energią - od elektrowni do gniazdka elektrycznego.

Niedawno zainstalowany przez nas zintegrowany system zarządzania budynkami w obiekcie Bella Center, gospodarza Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP15, oszczędza do 1,5 tony emisji dwutlenku węgla rocznie, nie wspominając o oszczędnościach wynikających z rachunków za energię. Rozwiązania w zakresie zarządzania inteligentną energią już teraz stanowią około 30% naszej działalności, czyli 6 miliardów euro.

EDUKACJA, PRACOWNICY ORAZ PARTNERZY STRATEGICZNI

W ramach działalności prowadzimy m.in. szkolenia: - zewnętrznie: programy edukacyjne (4000 klientów zostało przeszkolonych przez MyEnergyUniversity. com od powstania programu kilka miesięcy temu), - wewnętrznie (2000 pracowników do 2011 roku zostanie przeszkolonych w zakresie inteligentnego zarządzania energią).

Współpracujemy także z naszymi dystrybutorami i innymi partnerami w zakresie rozwoju projektów dotyczących wydajności energii. W szczególności prowadzimy współpracę partnerską w zakresie zarządzania inteligentnymi budynkami i centrami danych z głównymi firmami informatycznymi, takimi jak Cisco czy IBM.

DZIAŁALNOŚĆ HANDLOWA I INWESTYCJE

Wraz z innowacyjnym programem Bip-Bop (Business, Investment and People at the Bottom of the Pyramid) prowadzimy: - działalność handlową - oferta dostosowana jest do wymogów dołu piramidy tak, aby możliwy był tańszy, a jednocześnie bezpieczny i proekologiczny dostęp do energii, - inwestycje - odpowiedzialny społecznie fundusz o wartości 3 milionów euro, mający na celu rozwój nowych firm działających w obszarze energii od dołu piramidy - ludzie - popieramy oraz opracowujemy programy szkoleniowe dla upośledzonych młodych ludzi - naszym celem jest przeszkolenie 10 tys. osób do końca 2011 roku.

PODSUMOWANIE

Największe wyzwanie, z jakim mamy do czynienia od dziesięcioleci, już się rozpoczęło. Nie należy czekać na wprowadzenie odpowiednich przepisów po to, aby zapoczątkować zmiany. Grupa Schneider Electric, jako pionier wypowiadający wojnę przeciwko stratom energii, zamierza osiągnąć cel na poziomie 20 miliardów euro.

Więcej informacji:
www.schneider-electric.pl