Przełom w technologii kurtyn bezpieczeństwa

| Prezentacje firmowe Artykuły

W 1953 roku Erwin Sick opracował pierwszą na świecie kurtynę bezpieczeństwa. Od tego czasu wiele się zmieniło w technologii kurtyn optycznych. W 2009 roku firma SICK opracowała nową rodzinę produktów o nazwie miniTwin.

Przełom w technologii kurtyn bezpieczeństwa

 

NADAJNIK = ODBIORNIK = MINITWIN

Najnowszy produkt firmy SICK składa się z dwóch identycznych elementów zamontowanych naprzeciwko siebie. Zrezygnowano zatem z tradycyjnego rozwiązania typu nadajnik-odbiornik. Zaletą takiego systemu jest

  • uproszczenie procesu zamówieniowego – wymagany jest tylko jeden numer zamówieniowy,
  • mniejsze koszty utrzymania – wystarczy przechowywać tylko jeden element na wymianę,
  • szybsza naprawa – w przypadku usadzenia nie trzeba decydować, czy nadajnik, czy odbiornik uległ uszkodzeniu.

MAŁE WYMIARY

Nowe kurtyny mają bardzo małe wymiary. Dzięki temu, można je z powodzeniem stosować w aplikacjach, w których nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni. Małe wymiary to również niewielka waga, co z kolei pozwala na montaż kurtyn na lekkich konstrukcjach, takich jak profile aluminiowe lub pleksa.


KASKADA

Ogromną zaletą nowych kurtyn jest możliwość zestawienia ich w tzw. kaskadę (szeregowe połączenie kilku kurtyn) bez utraty rozdzielczości. Kurtyna nie ma bowiem tzw. martwych stref. Dotyczy to obu końców kurtyny. Zatem układ typu L oraz U nie będzie już nigdy problemem.

KODOWANIE WIĄZKI

Kilka kurtyn pracujących obok siebie mogłoby się wzajemnie zakłócać. Problem ten rozwiązuje się poprzez zastosowanie kodowania – każda kurtyna stosuje własne. W przypadku miniTwin użytkownik nie musi o tym pamiętać. Kurtyna sama stosuje odpowiednie kodowanie, inne niż pracujące obok.

DIAGNOSTYKA

Kurtyny wyposażone są w szereg kolorowych diod pozwalających na szybkie:

  • określenie stanu kurtyny, czerwono- zielone rozmieszczone na całej wysokości,
  • wzajemnego ustawienia, niebieskie określające 5 poziomów odbieranego sygnału,
  • oraz Restart, EDM i komunikacja.

RESTART ORAZ EDM

Funkcja Restart oraz EDM (kontrola styków wykonawczych) konfigurowane są automatycznie. Wystarczy podłączyć odpowiednie sygnały, aby kurtyna rozpoznała i zapamiętała, że dana funkcja jest używana.

PODŁĄCZENIE ELEKTRYCZNE

Kurtyny mają standardowe wyprowadzenie złączem M12/5p. Wystarcza to na podłączenie wszystkich niezbędnych sygnałów: zasilania, uziemienia funkcjonalnego, wyprowadzenie pojedynczego sygnału bezpieczeństwa OSSD oraz sygnału RES/EDM.

MONTAŻ MECHANICZNY

Wraz z kurtynami dostarczany jest pełny komplet uchwytów. Nie trzeba o nich pamiętać przy zamówieniu.

CZAS NA ZMIANĘ

Kurtyny miniTwin zyskały już uznanie wśród naszych klientów. Znalazły zastosowanie na stanowiskach montażowych. Dostępne są wersje Typu 2 oraz 4 (wg. IEC 61496), czyli spełniające wymagania kategorii 2 i 4 (wg EN 954-1) oraz PL d oraz e (wg EN13849-1). Kurtyny dostępne są od wysokości 120mm do 1200mm z krokiem co 60mm, w rozdzielczościach 14mm, 24mm oraz 34mm.

SICK sp. z o.o
ul. Nakielska 3
01-106 Warszawa
www.sick.pl