Rozwiązania ethernetowe w ofercie JM elektronik

| Prezentacje firmowe Artykuły

Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwujemy rosnącą rolę Ethernetu jako coraz popularniejszego medium transmisji danych w zastosowaniach przemysłowych. Wpływ na to ma jego szybkość, niezawodność i duża przepustowość oraz łatwość integracji urządzeń z oprogramowaniem SCADA/HMI, głównie dzięki standardom Modbus/TCP, Ethernet/IP oraz samych urządzeń między sobą. Popularyzacja Ethernetu doprowadziła do znacznego poszerzenia spektrum oferowanego sprzętu, wykraczającego dziś znacznie poza switche czy karty sieciowe.

Rozwiązania ethernetowe w ofercie JM elektronik

Jako autoryzowany polski dystrybutor ICP DAS firma JM elektronik oferuje szeroką gamę urządzeń do zastosowań w aplikacjach przemysłowych wykorzystujących sieć Ethernet, obejmującą m.in.: switche zarządzane i niezarządzane, konwertery mediów, rozproszone moduły we-wy, serwery portów szeregowych do Ethernetu oraz mikrosterowniki.

Oferta switchy zawiera proste, niezarządzane przełączniki o 5 lub 8 portach, urządzenia z portami w standardzie PoE (Power over Ethernet), switche zarządzane z portami światłowodowymi, przełączniki do tworzenia redundantnych sieci w topologii pierścienia z technologią cyber-ring oraz do najbardziej wymagających zastosowań urządzenia w obudowach o stopniu ochrony IP67. Kolejną grupę rozwiązań stanowią rozproszone moduły we-wy serii ET-7000 oraz PET-7000.

Oferta składa się z modułów wejść/wyjść cyfrowych i analogowych, wyjść przekaźnikowych oraz wejść z czujników temperaturowych. Jedyna istotna różnica pomiędzy obiema seriami dotyczy sposobu zasilania. Do zasilania modułów serii ET-7000 można wykorzystać dowolne napięcie z zakresu +10VDC ... +30VDC, natomiast moduły PET-7000 bazują na PoE, która umożliwia zasilanie bezpośrednie poprzez sieć.

Dzięki wbudowanemu w każdy moduł obu serii serwerowi WWW, użytkownik ma możliwość bardzo łatwej, zdalnej konfiguracji, monitoringu i sterowania z wykorzystaniem przeglądarki internetowej, która pełni tutaj funkcję niejako interfejsu HMI. Ważną propozycję stanowią serwery portów szeregowych do Ethernetu. Firma ICP DAS proponuje kilka serii tych urządzeń jak: PDS-700, TDS-700, TGW-700, różniących się parametrami, funkcjonalnością oraz wykonaniem.

Zadaniem programowalnych serwerów serial-to-ethernet wymienionych serii jest umożliwienie komunikacji oraz zarządzania poprzez Ethernet różnymi urządzeniami automatyki. Do tych ostatnich należą m.in. sterowniki PLC, czytniki kodów kreskowych, czytniki RFID, przyrządy pomiarowe oraz inne urządzenia wyposażone w interfejs RS232/422/485. Taki sprzęt znajdujący się w odległej od operatora lokalizacji, dzięki wykorzystaniu serwera portów jest widziany jako kolejne urządzenie podłączone do portu RS232/422/485 w jego komputerze.

Nowością uzupełniającą ofertę urządzeń opartych na technologiach ethernetowych stanowią mikrosterowniki z serii WISE (Web Inside; Smart Engine). Urządzenia te mają innowacyjne rozwiązanie firmy ICP DAS polegające na zaszyciu w urządzeniu serwera WWW z wbudowaną logiką if-then-else. Rozwiązanie takie pozwala użytkownikowi na tworzenie prostych sterowań z wykorzystaniem instrukcji warunkowej wprost z poziomu przeglądarki internetowej.

Sterowniki dostępne są w wersjach z wbudowanymi wejściami i wyjściami cyfrowymi, analogowymi czy przekaźnikowymi. Istnieje także możliwość samodzielnego doboru wymaganych we/wy w postaci opcjonalnych kart rozszerzeń. Cechą wspólną wszystkich powyższych rozwiązań firmy ICP DAS jest ich fabryczne przystosowanie do pracy w szerokim zakresie temperatur pracy (-40 ... 75°C lub -25 ... 75°C) oraz możliwość montażu na szynie DIN. Obudowa urządzeń może być wykonana z niepalnego tworzywa lub z metalu o stopniu ochrony IP30 lub IP67w wersjach specjalnych.

Aleksander Cupok
JM elektronik

www.jm.pl