Efektywna technologia rozdziału mocy z wysokim stopniem ochrony. Nowe rozdzielnice instalacyjne ISV firmy Rittal

| Prezentacje firmowe Artykuły

Rozdzielnice instalacyjne są ważnym elementem infrastruktury sieci elektrycznej w budynkach, centrach danych i instalacjach przemysłowych. Zasilają one poszczególne odbiorniki energią elektryczną w zakresie niskiego napięcia. Rittal prezentuje proste w montażu nowe rozwiązania swoich rozdzielnic instalacyjnych ISV w ramach systemu modułowego Ri4Power. Dzięki wysokim stopniu ochrony rozdzielnice nadają się doskonale do zastosowania w trudnych warunkach pracy.

Efektywna technologia rozdziału mocy z wysokim stopniem ochrony. Nowe rozdzielnice instalacyjne ISV firmy Rittal

Rozdzielnice instalacyjne, w zależności od typu odbiorcy, mogą być wyposażone w różnorodną aparaturę, m.in. w urządzenia przełączające i zabezpieczające. Oznacza to, że konfiguracja systemu rozdzielnic musi być elastyczna i tworzona w różnorodny sposób w zależności od urządzeń, które mają być w nich zastosowane. Instalacja jest tak prosta i efektywna, jak tylko jest to możliwe.

Dodatkowo, w szczególności dla środowisk przemysłowych, często wymagany jest wysoki stopień ochrony rozdzielnic. Przykładowo, odporność na korozję ma istotne znaczenie przy aplikacjach zewnętrznych i przemyśle spożywczym. Firma Rittal zaprezentowała swoją nową rozdzielnicę ISV na targach w Hanowerze w 2012 roku. Szafy są dostępne zarówno w wersjach stojących, jak też naściennych.

SPRAWNY MONTAŻ

Fot. 1. Nowa rozdzielnica instalacyjna ISV firmy Rittal

Nasze nowe rozdzielnice ISV są częścią systemu "Ri4Power" i bazują na standardowej szafie TS 8 oraz na obudowie naściennej AE. System ma specjalne elementy montażowe do zabudowy niezbędnych komponentów. Moduły instalacyjne mogą być w łatwy, szybki i bezpieczny sposób instalowane na ramie montażowej, tak aby zaoszczędzić przestrzeń. Różnorodne rozmiary modułów są odpowiednio sortowane według jednostek o wysokości 150 mm i szerokości 250 mm, zapewniając w ten sposób idealny dobór.

Korzystając z nowych modułów, w zależności od potrzeb, można łatwo i indywidualnie zamontować urządzenia przełączające i zabezpieczające, zaciski, podstawy bezpiecznikowe (zobacz rysunek) oraz wiele innych niezbędnych komponentów. Regulowana głębokość montażu urządzeń, pozwala na ich łatwe dopasowanie do wycięć w pokrywach, co pozwala na uniknięcie stosowania dodatkowych elementów zwiększających cenę zestawu.

Dostępne są również dopasowane moduły dla rozłączników bezpiecznikowych serii NH o rozmiarach od NH 00 do NH 3, które można dowolnie montować w szafie. Stosując nowe moduły wyłączników mocy, można instalować aparaturę czołowych producentów: ABB, Eaton, Schneider Electric i Siemens dla prądów znamionowych do 630 A używając modułów o zaledwie dwóch wielkościach. Każda osłona modułu posiada specjalne zaczepy pozwalające na usunięcie lub umieszczenie osłony zabezpieczającej w przeciągu kilku sekund.

Konstrukcja montażowa, na której instalowane są komponenty, jest o wiele lżejsza niż w wersji poprzedniej. Dla oszczędności kosztów, rama montażowa wyposażona jest tylko w te elementy, które są rzeczywiście potrzebne. Rittal starał się pominąć niepotrzebne i przeszkadzające elementy wyposażenia, jednocześnie zapewniając elastyczność niezbędną dla dalszej rozbudowy. Tak więc użytkownik ma więcej miejsca dla instalacji dodatkowych urządzeń. Szafy można z łatwością przemieszczać i można je w idealny sposób przystosowywać do warunków otoczenia.

Nowy system ma również dodatkowe zalety związane z procesem montażu. Ramę montażową można wyjmować z szafy, dzięki czemu można w wygodny sposób wyjmować moduły i podłączać różne urządzenia wraz z okablowaniem pracując na zewnątrz szafy. Na przykład ramę montażową można umieścić na stole warsztatowym, co pozwala na wysoce ergonomiczne wykonywanie rozbudowy montowanych elementów i okablowania.

Po zakończeniu prac związanych z podłączaniem przewodów, ramę montażową ze wszystkimi zamontowanymi urządzeniami można z łatwością umieścić ponownie w szafie. Rama montażowa jest mocowana za pomocą śrub. W ten sposób, poza ulepszoną ergonomią, montaż jest łatwiejszy i szybszy.

RÓŻNORODNOŚĆ SZAF Z WYSOKIM STOPNIEM OCHRONY

Fot. 2. Bez względu na to, czy planowana jest rozdzielnica naścienna czy stojąca, za pomocą obudów naściennych AE lub szaf do zabudowy szeregowej TS8 ze standardowej oferty firmy Rittal, zawsze można wybrać obudowy ze stali nierdzewnej lub z blachy stalowej, dla uzyskania odpowiedniego poziomu ochrony

Dzięki nowemu systemowi zamawiania szaf, ram montażowych i modułów instalacyjnych, wykonawcy rozdzielnic mogą znacznie szybciej reagować na potrzeby klientów. Szafy rozdzielcze systemu Rittal można instalować w wersji AE montowanej naściennie lub w wersji TS8 przystosowanej do zabudowy szeregowej.

Ze standardowego asortymentu można wybrać zarówno wersje ze stali nierdzewnej, jak i szafy z blachy stalowej malowane proszkowo. Ponadto szafy ISV spełniają następujące wymagania w zakresie stopnia ochrony: szafy TS8 cechują się IP55, a obudowy AE - stopniem ochrony IP66. Aby uzyskać odpowiedni rozmiar obudów montowanych na ścianach, można dokonać wyboru spośród czterech rozmiarów obudów ze stali nierdzewnej lub sześciu rozmiarów obudów z blachy stalowej.

W przypadku systemu do zabudowy szeregowej dostępny jest jeden rozmiar ze stali nierdzewnej i sześć różnych rozmiarów szaf z blachy stalowej. Wersja ze stali nierdzewnej w szczególności pozwala na użytkowanie szafy nawet w niekorzystnych warunkach środowiskowych. Typowym przykładem jest tu zastosowanie w przemyśle, gdzie mogą pojawić się gazy korozyjne lub w aplikacjach zewnętrznych.

INTEGRACJA Z OPROGRAMOWANIEM POWER ENGINEERING

Fot. 3. W zależności od potrzeb, można łatwo i indywidualnie zamontować urządzenia przełączające i zabezpieczające, zaciski, podstawy bezpiecznikowe oraz wiele innych niezbędnych komponentów

Planowanie i konfiguracja nowych rozdzielnic instalacyjnych ISV została wprowadzona do aktualnie dostępnego oprogramowania Power Engineering w wersji 6.1. Ta nowa wersja pozwala na szybkie i łatwe planowanie funkcjonalności rozdzielnic instalacyjnych. Po wybraniu odpowiedniej szafy można w niej w wygodny sposób umieszczać moduły metodą "przeciągnij i upuść".

Jeśli na etapie planowania okaże się, że szafa jest zbyt mała, można wybrać większą. Alternatywnie, szafa może zostać poszerzona poprzez połączenie z kolejną szafą. Automatyczne funkcje oprogramowania przyspieszają proces prac inżynierskich. Przykładowo, jeśli po skonfigurowaniu niezbędnych modułów pozostają wolne miejsca na moduły, to miejsca takie wymagają zasłonięcia.

Użytkownik nie musi samodzielnie dokonywać wyborów - oprogramowanie planuje takie osłony miejsc niewykorzystanych po zwykłym kliknięciu myszką. Dodatkowo do listy artykułów oprogramowanie tworzy również rysunki montażowe skonfigurowanej rozdzielnicy. Plan montażu wskazuje elementy do zamontowania i miejsca ich montażu.

Pozwala to na oszczędność czasu przy konfigurowaniu i zapobiega powstawaniu błędów. Instrukcje montażowe są zapisywane w całości w programie. W ten sposób specyficzna dla danego systemu dokumentacja może być sporządzona po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.

PODSUMOWANIE

Systemy rozdziału mocy można planować i tworzyć w łatwy, szybki i efektywny sposób stosując nowe rozdzielnice instalacyjne ISV i oprogramowanie Power Engineering. Wybierając szafy TS8 i obudowy naścienne AE, ze standardowej oferty Rittal, można sprostać większości najbardziej zróżnicowanych zastosowań. Szafy dystrybucyjne bazujące na szafach TS8 można szybko przyłączać do systemu rozdzielnic niskiego napięcia Ri4Power.

Rittal
www.rittal.pl