Bezpieczna, bezprzewodowa transmisja danych z rozwiązaniami ATIM

| Prezentacje firmowe Artykuły

Specjalizująca się w komunikacji bezprzewodowej firma ATIM dostarcza produkty oraz rozwiązania wykorzystujące do transmisji danych technologie UHF oraz Industrial WLAN (Wi-Fi 2,4 i 5 GHz). Listę przykładowych aplikacji zrealizowanych w oparciu o radiomodemy producenta tworzą m.in. systemy bezprzewodowego odczytu temperatury i innych parametrów w budynkach, obiektach infrastrukturalnych i zakładach przemysłowych, układy sterowania urządzeniami, układy odczytu danych z liczników energii oraz systemy do monitoringu pracy urządzeń mobilnych.

Bezpieczna, bezprzewodowa transmisja danych z rozwiązaniami ATIM

Fot. 1. Radiomodem ARM-SE

ATIM oferuje m.in. modemy radiowe na pasma ISM (433 i 868 MHz; do zastosowań jako stacje bazowe, routery, mosty, itp.), radiowe moduły zdalnych we/wy na pasmo 868 MHz (także z wbudowanym interfejsem szeregowym), przemysłowe moduły Wi-Fi, wersje OEM do wbudowania w urządzenia własne, a także liczne akcesoria: anteny, zasilacze, zestawy fotowoltaiczne, itd. Wśród szerokiej gamy urządzeń do bezprzewodowej transmisji ATIM znajdują się zarówno wersje do pracy outdoor (o stopniu ochrony IP65), jak i do pracy w środowiskach zagrożonych wybuchem (urządzenia z certyfikatem ATEX).

ARM SE - PODSTAWOWY ELEMENT SYSTEMU ARM

Radiomodemy z serii ARM-SE stanowią bazę systemu ARM (Advanced Radio Modem). Mają wbudowane porty szeregowe (RS-232/RS-485) oraz Ethernet i zapewniają komunikację z odległymi modułami radiowymi ARM-SE oraz innymi radiomodemami z rodziny ARM (moduły we/wy, porty szeregowe, WLAN). ARM-SE można także używać jako mostu radiowego między dwoma lub więcej urządzeniami z Ethernetem (np. sterownikami PLC).

Fot. 2. Radiomodem ARM-IO

Urządzenia mają wbudowane wejście i wyjście cyfrowe (po jednej sztuce), przy czym główną funkcją tego ostatniego jest alarmowanie w przypadku przerwy w komunikacji pomiędzy ARM-SE, a innymi urządzeniami. Dodatkowo ARM SE można rozbudować modułami we/wy ARM-X (do jednego radiomodemu można podłączyć do 4 kart rozszerzeń we/wy). ARM-X w zależności od wybranego typu zawierają: wejścia cyfrowe, wyjścia cyfrowe, wejścia analogowe (0...10 V lub 4...20 mA), wyjścia analogowe (0...10 V lub 4...20 mA).

Największymi zaletami radiomodemów ARM-SE są: znakomity zasięg sygnału radiowego (ponad 5 km line-of-sight), wysoka stabilność komunikacji radiowej (zastosowanie TCXO - generatora kwarcowego o wysokiej stabilności), a także doskonała czułość, która pozwala im pracować w bardzo trudnych warunkach hal przemysłowych, w maszynach mobilnych, dźwigach, itp. Urządzenia mają wbudowany webserwer, dzięki czemu użytkownicy mogą skonfigurować modem do pracy oraz przeprowadzać testy diagnostyczne z poziomu strony internetowej.

Wszystkie funkcje radiomodemów ARM-SE są zintegrowane w oprogramowaniu wewnętrznym (firmware). Wśród nich warto wymienić watchdog oraz możliwość przesyłania e-maili. Watchdog umożliwia wykrywanie braku komunikacji (brak odpowiedzi w ustalonym czasie) i problemów z komunikacją radiową (przekroczenie ustalonego progu procentowego niedostarczonych pakietów) pomiędzy ARM-SE, a innymi urządzeniami. Funkcja e-mailingu pozwala natomiast na wysyłanie maili z informacją o stanie pracy ARM-SE.

ARM-IO - RADIOMODEMY Z WBUDOWANYMI WE/WY

Fot. 3. Punkt dostępowy WLI-E

Radiomodemy z serii ARM-IO są kompatybilne z pozostałymi urządzeniami z rodziny ARM i dostępne w różnych wersjach wyposażenia: z interfejsem szeregowym RS-232/RS-485, we/wy cyfrowymi lub analogowymi (4-20 mA, Pt100), w wersji Low Power (zasilane przez wbudowaną baterię i cechujące się poborem prądu w stanie uśpienia wynoszącym tylko 15 µA) oraz w wykonaniu przeciwwybuchowym (ARM-IOD ATEX). Wszystkie wersje ARM-IO mają obudowę o stopniu ochrony IP65.

PRZEMYSŁOWE PUNKTY DOSTĘPOWE WLAN

Fot. 4. Modem do pracy w strefach Ex

Punkt dostępowy WLAN WLI-E zapewnia elastyczną, bezprzewodową łączność w sieci 802.11a/b/g z zachowaniem najnowszych standardów bezpieczeństwa sieci przewodowych i bezprzewodowych. Jest odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz trudne środowisko pracy.

WLAN Access Point WLI-E został opracowany specjalnie do zastosowań wymagających trwałości i niezawodności działania w przemyśle. Dodatkowo charakteryzuje się doskonałym stosunkiem jakości i funkcjonalności do ceny. Urządzenie wytwarzane jest w solidnej, metalowej obudowie, doskonale zabezpieczone przed pyłem i wodą (stopień ochrony IP66 lub IP67 w wersji wzmocnionej), z powodzeniem pracuje w temperaturach od -25 do +70°C oraz przy wilgotności 0-95%, może być umieszczany wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wymiana danych następuje w oparciu o standard IEEE 802.11 a/b/g (Wi-Fi), a urządzenie może pracować jako punkt dostępowy, stacja kliencka bądź stacja służąca do podłączenia dwóch punktów w trybie bridge. WLI-E wyposażony jest w dwa złącza M12 (do zasilania i sieci Ethernet) oraz złącze antenowe NF.

Konfiguracja urządzenia odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej (ustawienia zapisywane są w pamięci EEPROM), przez Internet (Telnet, SSH, HTTPS) można również przeprowadzać badania diagnostyczne (test przepustowości, statystyki, tabela ARP, dziennik aktywności, Site Survey i inne). O bezpieczeństwie rozwiązania stanowią zastosowane zabezpieczenia - m.in. filtrowanie adresów MAC, WPA2, watchdog.

Sabur
www.sabur.com.pl