Od engineeringu po automatyczne okablowanie

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wraz z przejęciem Kiesling Maschinentechnik firma Rittal International znacznie poszerzyła swoje kompetencje w zakresie rozwiązań automatyki oraz rozdzielni. W ten sposób trzy przedsiębiorstwa - Rittal, Eplan i Kiesling - tworzą unikalne w skali światowej połączenie usług w tym sektorze.

Od engineeringu po automatyczne okablowanie

Dzięki platformie firmy Eplan (dostawca globalnych rozwiązań inżynieryjnych przyspieszających procesy produkcyjne), kompletnemu programowi szaf sterowniczych firmy Rittal oraz rozwiązań automatyki Kiesling (lidera technologii obróbki szaf sterowniczych), Rittal International dysponuje kompleksowymi kompetencjami w zakresie rozwiązań automatyki i rozdzielni.

"W przyszłości klienci zyskają na całym łańcuchu procesu w zakresie budowy szaf sterowniczych i urządzeń - poczynając od engineeringu, aż po zrobotyzowane okablowanie - na kompleksowych kompetencjach rozwiązań i większej produktywności kończąc", mówi Maciej Abratkiewicz, Product Manager Rittal Sp. z o.o.

Fot. 1. Centrum okablowania Averex zostało opracowane specjalnie do okablowania płyt montażowych szaf sterowniczych

W drugim półroczu 2014 roku Rittal International (pod marką produktów Kiesling) wprowadzi na rynek pierwsze na świecie, zrobotyzowane centrum okablowania Averex. Na początek zaplanowano dwa lub trzy testy terenowe. Jest to rozwiązanie automatyzacji dla branży budowy maszyn oraz urządzeń sterowniczych i rozdzielczych, które zastępuje dotychczasowe, czasochłonne ręczne okablowanie płyt montażowych przez całkowicie zautomatyzowane, zgodne z normami i bezpieczne połączenia między urządzeniami. Czas przypadający na jedną szafę sterowniczą zmniejszy się nawet o 15 roboczogodzin.

Rozszerzenia jak mocowanie Push-In, automatyczna zmiana żyły i automatyczne oznakowanie przewodów zapewniają jeszcze większy stopień automatyzacji. "Centrum okablowania Averex może przyczynić się do znacznego skrócenia procesów produkcji, szczególnie przy budowie maszyn, gdzie znajdują zastosowanie powtarzające się, prawie seryjne konfiguracje okablowania", wyjaśnia Maciej Abratkiewicz. "Jeżeli dane komponentów dla engineeringu są dostępne szybko i w całości, wówczas automatyczne okablowanie może być opłacalne już przy wielkości partii równej jednej sztuce".

Centrum okablowania Averex zostało opracowane specjalnie do okablowania płyt montażowych szaf sterowniczych. Przycina żyły do właściwej długości, zdejmuje izolację, instaluje końcówki, przeprowadza przewody przez kanały kablowe i mocuje je do podzespołów jak złącza zaciskowe, przekaźniki i wyłączniki ochronne silników.

W porównaniu z tradycyjnym ręcznym okablowaniem, z reguły trwającym około 180 sekund, Averex wykonuje to samo zadanie w około 40 sekund - i to z pełną niezawodnością dzięki laserowemu odczytowi podzespołów w celu rejestracji i uwzględnienia tolerancji montażu. Przy założeniu liczby 300 przewodów czas przypadający na jedną szafę sterowniczą zmniejszy się nawet o 15 roboczogodzin w porównaniu z czynnościami manualnymi.

Technicznym hitem jest opatentowana, obracająca się w zakresie 270° głowica z modułami do wprowadzania kabli, przycinania, zdejmowania izolacji, zarabiania i dokręcania z zachowaniem odpowiedniego momentu oraz ze zmieniarką na sześć narzędzi. Dodatkowo do złączy śrubowych możliwe są teraz także złącza zaciskowe w technice Push-In. Automatyczna zmiana żyły z miejscem na maksymalnie 16 różnych przewodów oraz automatyczne oznakowanie żyły dodatkowo zwiększają stopień automatyzacji.

Kiesling Maschinentechnik GmbH

Firma Kiesling Maschinentechnik jest uznanym na rynku międzynarodowym specjalistą w zakresie rozwiązań automatyzacji i budowy rozdzielni. Do głównych produktów założonego w 1970 r. przedsiębiorstwa zaliczają się centra obróbki do konfekcjonowania szaf sterowniczych, maszyny przycinające, automaty montażowe do listew zaciskowych, stoły montażowe oraz tester szaf sterowniczych.

Kiesling Maschinentechnik należy do prowadzonej przez właściciela grupy przedsiębiorstw Friedhelm Loh Group z siedzibą w Haiger, Hesja. Cała grupa zatrudnia ponad 11 500 pracowników, a jej obroty w 2013 roku wyniosły około 2,2 miliarda euro.

Jeżeli dana konstrukcja jest zgodna z wymaganymi parametrami technicznymi, może nastąpić "rzeczywisty" montaż szafy sterowniczej z komponentów z programu "Rittal - The System". Następnie odbywa się obróbka mechaniczna obudowy lub szafy oraz płyty montażowej za pomocą obrabiarek firmy Kiesling. Dostarczone przez Eplan dane o okablowaniu oraz informacje z modelu 3D, dotyczące podzespołów i ich położenia na płycie montażowej, są przekazywane przez specjalnie opracowany interfejs maszynowy do robota Averex.

Na bazie tych informacji robot najpierw weryfikuje i sprawdza wykonany ręcznie montaż płyty montażowej, a następnie samodzielnie i w pełni automatycznie wykonuje okablowanie komponentów. Dodatkowa możliwość to zmiana kabla przy zmianie koloru lub przekroju. To, w porównaniu z manualnym wykonaniem okablowania, znacznie przyspiesza proces - oszczędność czasu i kosztów oraz całościowy workflow wpływają na sukces tej pierwszej na świecie nowości rynkowej.

Rittal Sp. z o.o.
www.rittal.pl