Systemy wygrodzeń i ich zabezpieczenia

| Prezentacje firmowe Artykuły

Na rynku automatyki przemysłowej istnieje wiele firm specjalizujących się w produkcji wygrodzeń oraz osłon. Wśród nich jest włoska firma Protec srl. Oferuje ona szeroką gamę osłon oraz płotów ochronnych. Produkowane są one pod konkretne wymagania maszyn i linii produkcyjnych. Mogą one być wykonane z siatki lub wypełnione PVC bądź aluminium.

Systemy wygrodzeń i ich zabezpieczenia

Panele wykonane są z ocynkowanego drutu o średnicy 3 mm. Tworzą one siatkę o wymiarach oczek 32×67 mm. W zależności od wymagań norm bezpieczeństwa wygrodzenia mogą mieć wysokość od 950 do 2500 mm. Do montażu wygrodzeń producent posiada pełną ofertę akcesoriów - kotwy, śruby, słupki oraz poprzeczki. Dzięki temu montaż przebiega bardzo sprawnie a całe wygrodzenie utrzymuje odpowiednią sztywność.

Uzupełnieniem wygrodzeń są drzwi. Mogą one być w wersji uchylnej bądź przesuwnej oraz jedno- lub dwuskrzydłowe. Panele wygrodzeniowe standardowo występują w kolorze żółtym RAL 1003 oraz czarnym RAL 9005 (słupki, poprzeczki). Producent może jednak pomalować wygrodzenie na dowolny wybrany przez klienta kolor. Kompletne wygrodzenie spełnia najnowszą normę Dyrektywy Maszynowej 2006/42/CE.

Do zabezpieczenia otwartych przestrzeni wejścia/wyjścia w wygrodzeniach bezpieczeństwa najczęściej stosuje się kurtyny świetlne. Wśród producentów znanych na rynku znajduje się firma ReeR Srl, która posiada bardzo bogatą ofertę kurtyn bezpieczeństwa (kat.4 SIL3 PL e, kat. 2 SIL2 PL d) oraz kurtyn pomiarowych.

Dzięki połączeniu wysokiej jakości produktu oraz przystępnej ceny otrzymujemy idealne rozwiązanie zabezpieczenia dostępu do otwartej strefy. W ofercie znajdują się kurtyny o wysokościach chronionych od 160 do 1810 mm oraz rozdzielczościach od 14 do 90 mm. Ponadto oferowane są bariery dwu-, trzy- lub czterowiązkowe.

W procesach zautomatyzowanych linii przemysłowych często stosuje się kurtyny z funkcją mutingu. Pozwala ona na wejście/wyście lub wejście oraz wyjście detalu, palety, pojemnika przez światło kurtyny bez zatrzymywania pracy aplikacji. Gdyby jednak człowiek próbował się przedostać, wiązki kurtyn od razu go wykryją i zatrzymają pracę aplikacji.

Możliwe jest to dzięki dodatkowym czujnikom współpracującym z kurtynami. W przypadku zewnętrznych czujników mutingu poleca się serię kurtyn EOS2 lub EOS4. Firma ReeR ma jednak w swojej ofercie kompleksowe rozwiązanie w postaci kurtyn z dodatkowymi, poziomymi ramionami.

Są w nie wbudowane fotokomórki do aktywacji funkcji mutingu. Odchodzi więc problem z montażem i kalibracją dodatkowych czujników. Do tego rozwiązania poleca się serię kurtyn Janus (kat.4) lub Vision (kat.2). Do wszystkich typów kurtyn firmy ReeR akcesoria montażowe zawarte są w komplecie.

Najnowszym rozwiązaniem jest system P-KUBE 2, który współpracuje z elektroryglem kodowanym RFID. Dzieki unikalnemu kodowaniu aktywatora elektrorygla spełniamy najnowszą normę dotyczącą bezpieczeństwa wejścia do strefy niebezpiecznej. Wyłączniki te mogą być połączone szeregowo (do 32 sztuk), utrzymując kategorię bezpieczeństwa Ple, SIL3.

Przy zastosowaniu elektrorygli serii NG firmy Pizzato nie jest wymagany montaż dodatkowego, potwierdzającego wyłącznika bezpieczeństwa montowanego na drzwiach lub zawiasach. Dzięki wysokiej szczelności IP69K wyłącznik może być czyszczony myjką ciśnieniową bez żadnego uszczerbku na trwałości. Należy wyróżnić w nim również wysoką siłę trzymania, która wynosi aż 7500 N. Dodatkowo elektrorygle wyposażone są w 5 diod LED, które sygnalizują obecny status wejść, wyjść oraz diagnostykę.

Elektrorygle firmy Pizzato Elettrica poza szeroką gamą bloków stykowych mogą być wyposażone w dodatkowy przycisk Anty-panic. Po zamontowaniu wyłącznika przycisk wychodzący z głowicy elektrorygla znajduje się w strefie niebezpiecznej. W przypadku nieumyślnego zamknięcia operatora bądź serwisanta wewnątrz może on nacisnąć przycisk i natychmiast odblokować elektrorygiel, wydostając się na zewnątrz strefy.

Wszystkie wymienione rozwiązania do kompleksowego wygrodzenia stref oraz ich zabezpieczenia dostępne są u autoryzowanego przedstawiciela wymienionych firm na terenie Polski. Jest nim przedsiębiorstwo Ins-Tom sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, ul. Brukowa 20. Kontakt z działem handlowym: 42 640 75 86, handlowy@instom.com.pl.

Ins-Tom sp. z o.o.
www.instom.com.pl