.steute - bezprzewodowe sterowanie i monitoring w logistyce i produkcji

| Prezentacje firmowe Komunikacja

Technologia bezprzewodowa przebojem wchodzi do przemysłu, eliminując niezbędne dotychczas okablowanie. Urządzenia radiowe nie tylko pozwalają na zastąpienie konwencjonalnych podzespołów, ale umożliwiają także tworzenie zupełnie nowych aplikacji. Ruchome czy obrotowe podzespoły maszyn i urządzeń mogą być teraz w łatwy sposób monitorowane. Rozwiązania bezprzewodowe mogą być także z powodzeniem wykorzystane w systemach Andon i Kanban.

.steute - bezprzewodowe sterowanie i monitoring w logistyce i produkcji

Fot. 1. Bezprzewodowy, nożny wyłącznik bezpieczeństwa serii RF GFS 2 D (VD) SW2.4

Niemiecka firma steute oferuje obecnie rozbudowane radiowe systemy sieciowe wykorzystujące technologię sWave.NET, pozwalające na tworzenie rozległych instalacji służących do monitorowania, sterowania oraz przesyłania informacji. Urządzenia wykonawcze, takie jak czujniki magnetyczne, indukcyjne i optyczne, łączniki krańcowe, łączniki nożne i linkowe, kasety sterujące czy terminale Andon, wymieniają informacje z punktami dostępowymi.

Te z kolei mogą komunikować się z nadrzędnymi systemami nadzoru produkcji za pośrednictwem sieci LAN (Ethernet) lub WLAN (Wi-Fi). Warto wspomnieć, że znaczna część urządzeń bezprzewodowych steute ma certyfikat ATEX, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane w strefach zagrożonych wybuchem pyłów i/lub gazów.

Przykładowe aplikacje:

 • monitoring bram, drzwi i osłon, także wielkogabarytowych
 • zdalne otwieranie i zamykanie bram automatycznych
 • monitorowanie ruchomych, obrotowych i trudnodostępnych podzespołów maszyn
 • monitorowanie położenia segmentów wysuwanych drabin i podnośników
 • zdalne uruchamianie maszyn i urządzeń
 • sterowanie maszyn i urządzeń przy użyciu sterowników nożnych
 • możliwość wykorzystania w systemach Andon i Kanban

Fot. 2. Bezprzewodowe kasety sterownicze steute serii RF BF 74.NET

Dostępne są jednak także uniwersalne i bardzo proste we wdrożeniu rozwiązania punkt-punkt, oparte na technologii sWave. Czujnik lub łącznik bezprzewodowy przypisuje się do odbiornika wyposażonego w wyjścia przekaźnikowe, półprzewodnikowe bądź interfejs RS232 lub Ethernet. Daje to szerokie możliwości integracji odbiornika z systemem sterowania (np. poprzez podłączenie do PLC czy serwera aplikacji).

Dostępne są odbiorniki jedno-, dwu- i czterokanałowe, a do każdego kanału można przypisać maks. 10 urządzeń. Tego typu systemy wykorzystywane są m.in. w magazynach do sterowania bram automatycznych (możliwe jest zamontowanie kasety sterującej np. na wózku widłowym), do monitorowania położenia podzespołów maszyn lub obrabianych detali, uruchamiania procesu produkcyjnego, choćby przy użyciu bezprzewodowych sterowników nożnych. Te ostatnie dostępne są także w technologii sWave 2.4 GHz-safe i mogą być wykorzystane w systemach bezpieczeństwa.

Fot. 3. Terminal radiowy steute do systemów Andon w technologii sWave.NET

Z wykorzystaniem technologii radiowej związane są pewne ograniczenia dotyczące źródeł zasilania. Firma steute proponuje tu kilka opcji. W przypadku, gdy istotna jest bezobsługowość, a na dalszym planie jest bezpieczeństwo, stosuje się łączniki elektromechaniczne wyposażone w miniaturowy generator.

Ruch napędu łącznika przetwarzany jest na energię elektryczną, wykorzystywaną przez nadajnik. Nie ma potrzeby nadzorowania stanu baterii i jej wymiany. Jest to rozwiązanie niewymagające bieżących czynności serwisowych, gwarantujące długą i bezawaryjną pracę.

Gdy istotna staje się pewność działania systemu lub też niezbędne jest wykorzystanie czujników bezdotykowych, można wybierać spośród urządzeń zasilanych z baterii.

Zalety urządzeń radiowych steute:

 • eliminacja okablowania, peszli, skrzynek przekaźnikowo-rozgałęźnych i złączy obrotowych
 • oszczędność czasu i nakładów inwestycyjnych przy wdrożeniu
 • łatwa, szybka instalacja i konfiguracja
 • eliminacja zewnętrznych źródeł zasilania - samowystarczalność energetyczna
 • niskie koszty konserwacji i serwisu
 • możliwość szybkiej rekonfiguracji, rozbudowy lub przeniesienia systemu
 • łatwa integracja z systemami sterowania
 • możliwość montażu na ruchomych, obrotowych i trudnodostępnych elementach maszyn
 • przesyłanie sygnałów sterujących w przypadku braku możliwości poprowadzenia tras kablowych
 • przesyłanie sygnałów diagnostycznych w celu ułatwienia obsługi
 • możliwość zastosowania w strefach zagrożonych wybuchem (ATEX)

Fot. 4. Programowalny odbiornik radiowy sWave serii RF Rx SW868/915

W takim przypadku oprócz sygnałów sterujących możliwe jest okresowe przesyłanie informacji diagnostycznych, dotyczących m.in. aktualnego napięcia baterii i konieczności jej wymiany. Dodatkowo zyskuje się pewność, że łącznik lub czujnik znajduje się na swoim miejscu i jest sprawny. Baterie wystarczają na bardzo długo, a sama ich wymiana jest bardzo łatwa.

Warto tu wspomnieć o możliwościach oferowanych przez uniwersalne nadajniki radiowe serii RF 96 ST lub RF I/O. Można do nich podłączać, odpowiednio, 1 lub do 4 czujników albo łączników elektromechanicznych. Nadajniki mogą współpracować także z urządzeniami innych producentów, wyposażonych w pozłacane styki.

Zarówno zalety, jak i przykładowe aplikacje urządzeń radiowych oferowanych przez firmę steute zawarte są w tabelach. Warto jednak wspomnieć, że w ciągu roku przybywa kilkadziesiąt nowych zastosowań, a jedynym ograniczeniem jest tutaj tylko wyobraźnia konstruktorów.

.steute Polska
www.steute.pl