Technologia RFID - pionier dla Przemysłu 4.0

| Prezentacje firmowe Komunikacja

Co jest celem Przemysłu 4.0 i dlaczego technologia RFID jest w tym kluczowa? Jest nim dalszy wzrost wydajności w produkcji przemysłowej i logistyce. Służy do tego już nie tylko jedno rozwiązanie, wzrost wydajności uzyskuje się za pomocą wielu różnych środków. Jednym z nich jest elastyczność w stosowaniu rozwiązań automatyki.

Technologia RFID - pionier dla Przemysłu 4.0

Producenci coraz częściej poszukują rozwiązań aplikacyjnych o specyfice przemysłowej które mogą być szybko i łatwo zaadoptowane do zmian produkcyjnych. Odnosi się to zarówno do bieżącej produkcji, jak również dostarczenia materiałów i logistyki produktów pośrednich i końcowych.

Fot. 1. Nowe głowice odczytu/zapisu obsługują szybkie, otwarte i zaprojektowane z myślą o przyszłości układy w standardzie IO-Link V1.1

Dostosowanie zdolności produkcyjnych poprzez elastyczną rozbudowę systemu powinno być również brane pod uwagę. Powodem tego są oczekiwania klienta. Wymaga to rozszerzenie zakresu dostaw i produkcji mniejszych partii. Ponadto, klient oczekuje szybkiej dostawy zamówionych elementów oraz krótkiego czasu realizacji wprowadzania na rynek nowych rozwiązań.

W celu osiągnięcia takiej elastyczności, poszczególne działy w zakładzie produkcyjnym, jak i cały mechanizm muszą stać się inteligentne. Przemysł 4.0 różni się zasadniczo od poprzednich podejść do kompleksowej automatyzacji, takich jak komputerowo zintegrowane wytwarzanie.

Jest zdecentralizowany, a zatem przenosi tyle inteligencji ile to możliwe w rzeczywistym procesie produkcyjnym. Każdy komponent dostarcza informację która jest przekształcana na kolejny krok produkcji.

Jest ona rejestrowana w znaczniku RFID więc i dostępna w kolejnych procesach. RFID to jedyna dostępna technologia, która umożliwia jednocześnie odczytywanie i zapisywanie identyfikatora produktu i dlatego jest podstawą Przemysłu 4.0.

Na niższym poziomie produkcji technologia RFID może znacznie przyczynić się do zmniejszenia kosztów, poprawy jakości, a przede wszystkim zapewnienia przejrzystości zautomatyzowanej produkcji. Jest to jedyna ekonomicznie uzasadniona technologia do ciągłego zapisu i odczytu danych w pojedynczym, wydajnym ekonomicznie procesie.

W celu dokonania niezbędnych dostosowań do produkcji, oprócz dobrania odpowiedniej ogólnej koncepcji, należy zastosować produkty RFID oferujące elastyczność, doskonałe parametry odczytu/zapisu oraz spełniające światowe normy.

OPTYMALNA WYDAJNOŚĆ SYSTEMU UHF DLA TWOJEJ AUTOMATYKI

Fot. 2. Silny duet: głowice UHF F190 oraz F192 od Pepperl+Fuchs

Technologia RFID oferuje istotne korzyści w bardzo szerokim zakresie zastosowań, a inwestycja szybko zostaje zrównoważona poprzez zwiększenie wydajności, przejrzystości i poprawy jakości produktu. W przeszłości potrzeba dużej odległości odczytu kilku czy kilkunastu tagów z dużą prędkością była przeszkodą którą nie każdy produkt był w stanie z łatwością pokonać.

Z nową rodziną głowic UHF firma Pepperl+Fuchs opanowała te wymagania. Głowica F190 umożliwia odczyt/zapis danych z odległości do 2 m a F192 z odległości aż do 6 m. Obydwie głowice posiadają własności, po osiągnięciu których użytkownik nie ma więcej oczekiwań:

  • odczyt wybranych tagów,
  • unikanie luk odczytu dzięki zmiennej polaryzacji anteny,
  • proste uruchomienie dzięki modułom funkcyjnym,
  • współpraca ze wszystkimi rodzajami interfejsów.

Możliwość szybkiego przełączania polaryzacji anteny UHF podczas pracy oferuje unikalne zalety w zastosowaniu. Dzięki zmianom polaryzacji jest możliwość selektywnego odczytu tagów skierowanych w różnych kierunkach, eliminacja luk odczytu oraz bardzo duża odległość skanowania z jak najniższą mocą transmisji.

Obydwie głowice posiadają metalową obudowę z IP67 oraz konektory M12. Dzięki systemowi IDENT Control, głowice mogą zostać podłączone do wszystkich możliwych sterowników. To jest czysta innowacja.

GŁOWICE ODCZYTU/ZAPISU RFID Z INTERFEJSEM IO-LINK

Fot. 3. Dzięki zasięgowi do 6 m oraz jednoczesnemu odczytowi do 200 tagów, głowica F192 jest idealnym rozwiązaniem w logistyce

Głowice odczytu/zapisu RFID są dostępne w trzech różnych obudowach, charakteryzujących się kompaktową i wytrzymałą konstrukcją, odpowiednią do stosowania w trudnych warunkach przemysłowych.

Oprócz poprzednio stosowanych połączeń ze znanymi, wypróbowanymi modułami ewaluacyjnymi z serii IDENTControl, nowe głowice odczytu/zapisu obsługują szybkie, otwarte i zaprojektowane z myślą o przyszłości połączenia w standardzie IO-Link V1.1.

Nowe głowice odczytu/zapisu są łatwe w obsłudze i stanowią rozwiązanie zapewniające maksymalną elastyczność zastosowań. Użytkownicy mają dwa tryby działania do wyboru, które są odpowiednie zarówno do prostych, jak i złożonych zastosowań:

Tryb prosty umożliwia łatwe uruchomienie z wykorzystaniem połączenia typu plug and play, bez konieczności dodatkowego programowania. Dzięki funkcji automatycznego startu nowa seria nadaje się idealnie dla początkujących użytkowników układów RFID lub do stosowania w prostych zadaniach związanych z identyfikacją, w których przetwarzana jest niewielka ilość danych. Nie ma potrzeby stosowania bloku funkcyjnego, więc wdrożenie jest nieskomplikowane.

Tryb zaawansowany (ekspert) to rozwiązanie zapewniające wysoki poziom dostępu do danych poprzez procedurę handshake-u. Odpowiedni blok funkcyjny wraz z instrukcją można pobrać online.

MOŻLIWOŚĆ OBSŁUGI INTELIGENTNYCH ZAKŁADÓW PRODUKCYJNYCH

Głowice odczytu/zapisu można łatwo zintegrować z instalacją za pomocą połączenia punkt-punkt z dowolnym masterem IO-Link. Jeśli chodzi o moduły magistrali fieldbus, Pepperl+Fuchs oferuje odpowiednie moduły IO Ethernet ze zintegrowanym układem IO-Link master zapewniające optymalne połączenie oraz całkowitą parametryzację.

Oprócz obsługi szeregu protokołów, typowej dla tradycyjnych hierarchicznych połączeń z magistralą fieldbus, umożliwiającej komunikację pomiędzy logicznym sterownikiem programowalnym (PLC) a poziomem polowym, zintegrowany 8-kanałowy master IO-Link zapewnia opcję łączności w obszarze różnych hierarchii w modułach IO Ethernet IO i możliwość tworzenia struktur komunikacyjnych Przemysłu 4.0. Możliwość podłączenia nawet ośmiu głowic odczytu/zapisu RFID z interfejsem IO-Link zapewnia wyższą wydajność i niższe koszty kanałów.

Pepperl+Fuchs Polska