Roboty mobilne MOBOT AGV automatyzują transport wewnętrzny

| Prezentacje firmowe Roboty

Przemysł potrzebuje innowacyjnych rozwiązań intralogistycznych, które skutecznie połączą różne etapy produkcji, tym samym zapewnią niezbędną elastyczność działań. Jednym z narzędzi, które zapewniają sprawny, bezpieczny i precyzyjny transport towarów w obrębie przedsiębiorstwa, są autonomiczne roboty mobilne.

Roboty mobilne MOBOT AGV automatyzują transport wewnętrzny

Firma WObit, polski producent samojezdnych wózków transportowych, oferuje rodzinę pojazdów MOBOT AGV o udźwigu od 100 do 1800 kg. Pierwsze roboty mobilne MOBOT AGV rozpoczęły pracę w obszarze produkcji już w 2015 roku. Od tego czasu, w odpowiedzi na potrzeby klientów z takich branż jak motoryzacyjna, FMCG, metalowa i logistyczna, WObit opracował i wdrożył aż sześć różnych modeli wózków transportowych i ciągle rozwija swoje portfolio.

Autonomiczne urządzenia mobilne MOBOT AGV charakteryzują się kompaktową i stabilną konstrukcją, dzięki której w łatwy sposób można nadać im odpowiednią funkcjonalność. Mogą przewozić palety z towarem, kuwety wypełnione drobnymi detalami, a także gotowe produkty o rozmaitych gabarytach.

 
Wykorzystanie robotów MOBOT AGV FlatRunner HT w NucAir Technologies – na zdjęciach: robot gotowy do pobrania detalu oraz robot po oddaniu detalu do procesu spawania

Ładunki mogą być przewożone nad AGV, przemieszczane za pomocą podajnika rolkowego czy wózka paletowego bądź grawitacyjnego, automatycznie dokowanego przez robota. W ofercie WObit dostępnych jest kilka standardowych modułów do nadbudowy oraz wózków transportowych do każdego z mobilnych urządzeń transportowych. Możliwe jest również wykonanie wózka dostosowanego do nietypowego ładunku klienta. Wózki te mogą być zaczepiane automatycznie, załadowywane ręcznie lub automatycznie za pomocą innego robota przemysłowego.

Z WIRTUALNĄ MAPĄ BEZ PRZESZKÓD DO CELU

 
Fot. 2. Robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW o udźwigu 1500 kg, wyposażony w koła Mecanum

Warto podkreślić, że jako jedna z niewielu firm na świecie, WObit stworzył własny system nawigacji laserowej LMS, która do orientacji w przestrzeni wykorzystuje tylko i wyłącznie naturalne obiekty terenowe takie jak ściany, maszyny, barierki itp. System nawigacji LMS zapewnia robotom mobilnym autonomiczny ruch o wysokim stopniu przystosowalności. Oznacza to, że można je zaimplementować do różnych zastosowań w wielu obszarach przedsiębiorstwa.

Co istotne, ta metoda nawigacji nie wymaga ingerencji w przestrzeń fabryki bądź magazynu, a jej wdrożenie i rekonfiguracja są bardzo szybkie. Umożliwia ona również omijanie przeszkód, które AGV napotykają na swojej drodze. Dokładność i powtarzalność pozycjonowania jest uzależniona od warunków środowiskowych i w najgorszym przypadku wynosi ±1 cm.

AGV mogą przewozić ładunki na dużych odległościach i docierać w trudno dostępne miejsca. Najszersze możliwości manewrów i zwrotność oferuje model MOBOT AGV FlatRunner MW, który wyposażony jest w specjalne koła Mecanum. Pozwalają one na uzyskanie ruchu w dowolnym kierunku i wykonywanie obrotów o 360 stopni. Efektem wykorzystania tej nieograniczonej mobilności i elastyczności jest skrócenie czasów cykli i przestojów procesu produkcyjnego.

ZASILANIE I BEZPIECZEŃSTWO

 
Fot. 3. Okno z wirtualną mapą z programu do nawigacji LMS

Mobilne wózki transportowe firmy WObit charakteryzują się wydajną pracą do 12 h na jednym ładowaniu (w zależności od modelu), co zapewniają dwa lub cztery akumulatory umieszczone w specjalnych kasetach, umożliwiających ich szybką wymianę (< 3 min). Akumulatory mogą być ładowane również za pomocą stacji ładującej, podłączanej ręcznie bądź automatycznie. Co ważne, mają one dużą pojemność pozwalającą na częste ładowanie prądem o wysokim natężeniu. W efekcie samojezdne wózki transportowe mogą działać niemal bez przerwy, poprawiając wydajność procesów.

Wszystkie MOBOT AGV mogą bezpiecznie współpracować z ludźmi, dzięki wyposażeniu w odpowiednie czujniki, takie jak skaner laserowy z funkcją bezpieczeństwa. Odpowiada on za detekcję przeszkód pojawiających się przed robotem i odpowiednią reakcję zapewniającą uniknięcie kolizji. Dla jak najlepszej interakcji z personelem AGV są wyposażone w sygnalizację świetlną, a także głośnik odtwarzający komunikaty i muzykę.

Kompaktowe wymiary oraz możliwość poruszania się w tych samych ciągach komunikacyjnych co ludzie pozwalają na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni roboczej. Tym samym korzystając z tej metody transportu, uwalnia się cenną przestrzeń i wykorzystuje AGV jako np. mobilnego łącznika pomiędzy linią produkcyjną a dowolnym miejscem w zakładzie produkcyjnym.

Kontrola działania urządzeń odbywa się z poziomu terminalu sterującego, umieszczonego przy operatorze. Do zarządzania pracą mobilnych pojazdów i konfiguracji ich parametrów służy intuicyjne oprogramowanie MOBOT RoutePlanner. Kilka robotów może zostać zintegrowanych w sieć współpracującą z systemem ERP/SCADA przedsiębiorstwa, dając precyzyjną informację o pracy oraz realizowanych zadaniach.

Takie dane pozwalają na adekwatne zgranie ich pracy z zapotrzebowaniem danych stanowisk produkcyjnych. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja wykorzystania zasobów - wiadomo dokładnie ile, gdzie i kiedy występuje zapotrzebowanie na dany surowiec, które maszyny i kiedy są eksploatowane, a kiedy mogłyby być lepiej wykorzystane. Powtarzalna praca zmniejsza też ilość odpadów, które mogłyby powstać np. przy nieostrożnym przekładaniu i transporcie towarów wewnątrz fabryki.

System robotów mobilnych jest elastyczny, łatwy i szybki we wdrożeniu, gdyż nie wymaga wprowadzania kosztownych zmian w przestrzeni fabryki, jest również skalowalny. Oznacza to, że rozwiązanie można rozbudowywać według potrzeb i dostosowywać do rozwoju przedsiębiorstwa.

W PRAKTYCE - ZASTOSOWANIE ROBOTÓW W NUCAIR TECHNOLOGIES

Jednym z przykładów automatyzacji transportu wewnętrznego jest wdrożenie MOBOT AGV FlatRunner HT w firmie NucAir Technologies. Jest to polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją komponentów m.in. dla przemysłu nuklearnego i okrętowego. Firma NucAir Technologies zrealizowała projekt pilotażowej produkcji innowacyjnych kanałów spawanych.

Łączą one zalety kanałów prostokątnych i okrągłych tzw. kanał SQUOVAL (przekrój prostokątny z zaokrąglonymi narożnikami). Ważnym elementem tej inwestycji była organizacja transportu wewnętrznego, która wiązała się z szeregiem wyzwań. Najważniejszymi założeniami postawionymi przy wyborze technologii do intralogistyki był duży ciężar elementów, a także zapewnienie możliwości zmiany trasy, uzależnione od obciążenia stanowisk produkcyjnych, oceny jakości produktów oraz różnorodności procesów produkcyjnych.

System grzebieniowy z robotem MOBOT AGV CubeRunner
MOBOT AGV eRunner z modułem grawitacyjnym
MOBOT AGV FlatRunner MW z modułem z automatycznymi rolkami
 
Fot. 4. Przykłady modułów do nadbudowy do robotów

MOBOT AGV FlatRunner HT firmy WObit został wybrany m.in. ze względu na wysoką elastyczność rozwiązania, niższy koszt w porównaniu do tradycyjnych rolotoków oraz zapewnianie wysokiego poziomu bezpieczeństwa ludzi i przewożonych produktów, zwłaszcza w porównaniu do wózków widłowych.

Wdrożony wózek samojezdny MOBOT AGV FlatRunner HT może przewozić ładunki o masie do 500 kg. Jest on wyposażony w system dwóch wysuwanych trzpieni służących do automatycznego zaczepiania wózka transportowego nad robotem. Dzięki temu automatycznie pobiera i odstawia ciągnięte wózki. Zasilanie akumulatorowe pozwala na 12 h efektywnej pracy na jednym ładowaniu. Robot zautomatyzował proces transportu towarów pomiędzy stanowiskami produkcyjnymi w różnych etapach procesu.

EFEKTY I KORZYŚCI

Istotnym rezultatem tego wdrożenia jest nawet 10-krotne zwiększenie wydajności produkcji. Wprowadzenie automatycznego transportu pozwoliło na kompletną elastyczność produkcji. Firma NucAir Technologies może w każdej chwili przestawić maszynę w inne miejsce, może dostawić inną maszynę, zmienić kolejność procesu technologicznego. Jedynym koniecznym działaniem jest przekazanie informacji robotowi, aby pojechał do innej stacji niż zaprogramowana.

Te znakomite rezultaty sprawiły, że w nowym zakładzie produkcyjnym firma planuje realizować cały transport wewnętrzny za pomocą AGV, które będą zintegrowane z systemem zarządzającym produkcją. Jest to dobry przykład wdrożenia instrumentów Przemysłu 4.0, takich jak mobilne urządzenia transportowe AGV połączone z cyfryzacją procesów, które wpływają na uzyskanie przewagi konkurencyjnej przez przedsiębiorstwo.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.wobit.com.pl, gdzie znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące robotów oraz przykładów ich zastosowań.

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.