Logistyka 4.0 od inżynierów Europa Systems na targach Modernlog

| Prezentacje firmowe Przemysł 4.0

Roboty oraz wózki AGV to trendy tegorocznej edycji Modernlog - największych targów intralogistycznych w Polsce. W tym roku w dniach 4-7 czerwca wiodący producent na rynku automatyki magazynowej - Europa Systems, zaprezentuje na targach autonomiczny, mobilny przenośnik ES Smart. Inżynierowie firmy odpowiedzą zaś podczas konferencji Smart Warehouse na kluczowe pytanie: jak wdrażać rozwiązania Logistyki 4.0?

Logistyka 4.0 od inżynierów Europa Systems na targach Modernlog

SMART-TRENDY W LOGISTYCE 4.0

 
Inżynierowie Europa Systems (od lewej): Krzysztof Małek, Robert Jastrzębski, Mateusz Kudaj, Krzysztof Flak, Bartosz Wesołek

"W wielu obszarach intralogistyki digitalizacja jest już normą i stanie się coraz ważniejsza jako czynnik umożliwiający nowe, przejrzyste procesy, otwierając ogromne możliwości. Dlatego cieszymy się, że podczas Modernlog znalazła się przestrzeń do merytorycznej konferencji Smart Warehouse, którą mamy przyjemność współorganizować w dniu 6. czerwca" - mówi Robert Jastrzębski, ekspert w zakresie robotyki i dyrektor sprzedaży na Polskę w Europa Systems

"Czym jest koncepcja Smart Warehouse? Mówiąc najprościej łączy kluczowe procesy w magazynie" - wyjaśnia Robert Jastrzębski. Podobnie jak przeniesiono Industry 4.0 do logistyki, tak przyszedł czas, aby po smart factory mówić o smart warehouse. Inteligentny magazyn jest zautomatyzowany i sterowany danymi.

Fizyczna obsługa jest zintegrowana z procesami cyfrowymi. Celem jest ograniczenie potrzeby ręcznej obsługi i zwiększenie szybkości, jakości, elastyczności oraz wydajności procesów logistycznych. Dzięki temu fabryki, magazyny i centra dystrybucyjne będą działać jako systemy zautomatyzowane, samouczące się i autonomiczne. Dlatego rozważając inwestycje w automatyzację w obszarach intralogistyki warto być smart, czyli wdrażać innowacyjne rozwiązania, urządzenia najnowszej generacji, które dają możliwość integracji zarówno dziś jak i w przyszłości.

"Dobrym przykładem jest ES Smart - mobilny robot a w zasadzie, autonomiczny wózek, który wyposażony w przenośnik transportuje pudełka i kartony z punktu A do B zastępując monotonne prace człowieka w magazynie. Nasz robot wyróżnia się tym że potrafi komunikować się z innymi urządzeniami, nie wymaga modernizacji przestrzeni magazynu.

Potrafi planować alternatywne trasy, działa w bardzo dynamicznych środowiskach i bezpiecznie pracuje wśród ludzi. Warto więc spotkać się z ekspertami w zakresie automatyzowania magazynów, poprosić o projekt skrojony na miarę i wycenę" - wyjaśnia Robert Jastrzębski. "Doskonałą do tego okazją będzie zarówno konferencja jak i same targi. Chętnie udzielę bezpośrednich konsultacji i jestem do Państwa dyspozycji na stoisku Europa Systems w pawilonie 7A."

AUTONOMICZNY VS AUTOMATYCZNY

Robotyzacja staje się niezbędna dla konkurencyjnej logistyki, a udoskonalenia w zakresie sztucznej inteligencji, czujników i sieci internetowych umożliwiają dynamiczny rozwój w kierunku autonomicznych rozwiązań - wyjaśnia Ilona Miziewicz-Groszczyk, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w Europa Systems. Dlatego najnowsze AGV - automatyczne wózki to w zasadzie mobilne roboty, a dokładnie autonomiczne wózki AIV (Autonomous Intelligent Vehicle), które od kilku lat możemy spotkać również w magazynach i centrach dystrybucyjnych w Polsce.

Ostatnie badania pokazały rosnącą złożoność funkcji sortowania i kompletowania, a jednocześnie podkreślają potrzebę dalszych udoskonaleń. Inne wyzwania dla AGV obejmują obsługę całej floty wózków oraz integrację z innymi systemami organizacji i wykorzystanie uzyskanych danych do zarządzania całymi procesami - to już Przemysł 4.0.

Jeśli roboty i AGV zostaną odpowiednio zintegrowane, mogą pomóc w realizacji strategii na rzecz uproszczonej produkcji i łańcuchów dostaw. Oczekuje się, że rynek robotów mobilnych podwoi się do 2020 roku, ponieważ producenci i dostawcy logistyczni ścigają się, by dostarczać coraz to nowszą automatykę, którą można zobaczyć m.in. na targach Modernlog.

"Doskonałą okazją do przeglądu dostępnych autonomicznych technologii w logistyce 4.0 będzie konferencja Smart Warehouse, podczas której mam przyjemność moderować panel dyskusyjny pt. AGV_Roboty" - mówi Ilona Miziewicz-Groszczyk. "Będą w nim uczestniczyć wszyscy najważniejsi polscy producenci i integratorzy systemów. Z pewnością będzie to interesujące wydarzenie, aby dowiedzieć się więcej o nowych produktach, innowacjach i trendach w procesach magazynowych. W dobie digitalizacji i cyfryzacji zmienia się również rola szefa logistyki, kierownika magazynu, czy menedżera łańcucha dostaw. Serdecznie zapraszam w imieniu własnym oraz całego zespołu inżynierów Europa Systems w dniach 4-7 czerwca do Poznania" - dodaje.

ILONA MIZIEWICZ-GROSZCZYK - MODERATOR KONFERENCJI SMART WAREHOUSE

Ekspert w dziedzinie produktów profesjonalnych w branżach technologicznych. Menedżer z ponad 15 letnim doświadczeniem w obszarze wprowadzania nowych produktów na rynek i rozwoju marek. Od 2015 odpowiedzialna za rozwój strategii i nowe produkty w Europa Systems. Z jej inicjatywy powstał cykl "Innovations for Intralogistics" na międzynarodowych targach LogiMAT w Stuttgarcie.

Zespół inżynierów Europa Systems obecny podczas targów Modernlog i konferencji odpowie na pytania:

  • Jak opracować kompleksową koncepcję "Smart Warehouse" pozbawioną podstawowych i najczęstszych błędów?
  • Jak wdrażali technologie AGV, AIV i mobilne roboty rynkowi liderzy w swoich branżach - na jakie rozwiązania zdecydowali się i jakie parametry osiągnęli dzięki robotyzacji?
  • Jaka technologia transportu i składowania sprawdzi się w każdej firmie, czyli automatyzacja podstawowych operacji magazynowych, paletyzacji i procesów end-of-line?

Europa Systems