Obudowy pulpitowe

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Postępująca automatyzacja procesów produkcyjnych i zwiększająca się ilość danych, jakie w warunkach przemysłowych docierają do urządzeń pomiarowych i diagnostycznych, powodują coraz szersze wykorzystanie wszelkiego rodzaju komputerów IPC i paneli sterowniczych – także HMI z ekranem dotykowym. Wraz z tym wzrasta popularność wszelkiego rodzaju zabudów oraz systemów zawieszeń, które stanowią nie tylko ochronę mechaniczną, ale też pomagają wydobyć z komputera lub panelu dodatkową funkcjonalność.

Obudowy pulpitowe

Nie bez znaczenia jest także aspekt wizualny, ponieważ niektóre z aplikacji nadają wyglądowi urządzenia duże znaczenie. Przykładem rozwiązania, które wpisuje się w potrzeby tego rodzaju, jest seria obudów pulpitowych multiPANEL marki Rolec. Oferuje ona możliwość zabudowy niemal dowolnego panelu zgodnie z oczekiwaniami użytkownika – łącznie z trwałą zabudową płyty czołowej lub frontu szklanego np. do zastosowań dotykowych. Jest to kolejna generacja wprowadzona na rynek przez producenta, który od lat specjalizuje się w obudowach przemysłowych. Tym razem otrzymujemy system wyjątkowo atrakcyjny, gdyż niemal bezkrawędziowy, a przy tym o jednopłaszczyznowym montażu i trwałym połączeniu z obudową. Warto zaznaczyć, że producent oferuje różne wykonania, w zależności od oczekiwań w stosunku cena/jakość użytkownika. Modele prostsze, bardziej ekonomiczne są w formie płyty czołowej połączonej na stałe z korpusem obudowy, montowanej fabrycznie i dostarczanej wraz z ewentualną obróbką. Z kolei bardziej zaawansowane podejście obejmuje umieszczenie od wewnątrz aluminiowej płyty czołowej (z obróbką lub bez) mocowanej za pomocą zacisków przy ramie bądź wykorzystanie innych wariantów konstrukcyjnych: skręcanej tylnej ściany, rygla na drzwiach lub zmiennej głębokości.

W zakresie obróbki i możliwości rozbudowy, obudowy pulpitowe podlegają takim samym zasadom jak wszystkie inne obudowy przemysłowe. Najprostszym rozwiązaniem jest dobranie obudowy pod wymiar monitora/ekranu, ale istnieje także możliwość wykonania całego panelu sterowniczego z przyciskami, sygnalizacją i wyłącznikami, który byłby zintegrowany z jednostką centralną. Do tego dochodzi kilka, czasem kilkanaście głębokości do wyboru i system ramion nośnych pozwalający zamontować obudowę na różne sposoby. Czasami specjalne zastosowania potrzebują specjalnych rozwiązań. Jeżeli brak jest miejsca w obudowie sterowania lub jeśli są potrzebne dodatkowe przyciski, z pomocą przychodzi inteligentne rozwiązanie – pulpit. Z tego powodu oferta profiPANEL obejmuje dwie wersje pulpitów z głębokością 60 i 90 mm dla elementów montowanych. Mocowanie pulpitu pod profilem podstawowym obudowy sterowania jest wykonywane za pomocą wchodzącego w skład systemu adaptera pulpitu. Zapewnia on wystarczająco dużo miejsca do przeprowadzania kabli – HDMI, DVI lub wtyczek sieciowych.

Rozwiązania oparte na obudowach pulpitowych należą do bardzo uniwersalnych w dziedzinie przemysłowej. Możliwości konfiguracji, różnorodne wymiary i wykonania, obróbka zgodnie z życzeniem użytkownika oraz inne usługi – jak malowanie czy ochrona EMC – sprawiają, że każdy panel czy IPC może być dostosowany do pracy w niemal dowolnych warunkach. Szeroki zakres dostarczanych obudów znajduje zastosowanie praktycznie w każdej branży.

 

DACPOL
www.dacpol.pl