MOBOT – nowoczesny transport mobilny odpowiadający na potrzeby rynku

| Prezentacje firmowe Roboty

Okres kryzysu i niepewności spowodowany przez pandemię koronawirusa ujawnił słabe punkty i kruchość globalnych łańcuchów dostaw. Obserwujemy zwrot w stronę lokalnych dostawców, a także automatyzacji i rozwiązań charakteryzujących się elastycznością, zwinnością i transparentnością jako tych, które pozwolą poradzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

MOBOT – nowoczesny transport mobilny odpowiadający na potrzeby rynku

W kontekście intralogistyki, która jest istotnym wycinkiem łańcucha dostaw, te przejrzyste rozwiązania to m.in. systemy informatyczne do planowania i zarządzania zasobami (np. klasy APS), które zapewniają realną kontrolę nad procesami i wzmacniają stabilność. Innym, ważnym elementem są zwinne i elastyczne systemy wykonawcze, usprawniające przepływ towarów, pozwalające na szybką rekonfigurację i przyjęcie optymalnej formy działania, takie jak autonomiczne roboty mobilne MOBOT.

NOWOCZESNA INTRALOGISTYKA

Roboty mobilne do automatyzacji transportu wewnętrznego pojawiły się najpierw w takich branżach jak motoryzacja, FMCG czy produkcja mebli, gdzie cieszą się rosnącą popularnością. Wynika to z silnego ustrukturyzowania procesów, co pozwala na zaplanowanie wielu działań, a także z uwagi na coraz bardziej ograniczone zasoby siły roboczej. Stanowią one zwykle część zautomatyzowanego systemu, gdyż w taki sposób przynoszą o wiele większe korzyści z ich zastosowania. Dzięki inteligentnej nawigacji oraz czujnikom zapewniającym bezpieczeństwo pracują razem z ludźmi i innymi maszynami. W porównaniu do tradycyjnych metod transportu, takich jak przenośniki rolkowe, łańcuchowe, samojezdne roboty AGV zapewniają znacznie większą elastyczność, gdyż łatwo mogą zmienić trasę przejazdu, a także realizować transport poprzecznie do ciągów komunikacyjnych. Nie zabierają też miejsca i mogą dostarczać ładunki bezpośrednio do gniazd produkcyjnych w ilościach dostosowanych do bieżącego zapotrzebowania na materiały. Co istotne, ich wdrożenie jest szybkie i nie wymaga wprowadzania kosztownych zmian w obiekcie. Tym samym pozwalają na uzyskanie nowego, wyższego poziomu wydajności i oszczędności kosztów w transporcie materiałów.

 
Fot. 1 Robot mobilny MOBOT TRANSPORTER z kołami bieżnikowanymi

Polski producent – firma WObit, oferuje najszerszą na polskim rynku ofertę samojezdnych robotów mobilnych o udźwigu od 100 aż do 1800 kg. Dostępne są modele z napędem różnicowym pozwalającym na jazdę przód/tył oraz obrót w miejscu, a także z napędem omnikierunkowym, dającym swobodę przemieszczania się we wszystkich kierunkach jazdy. Roboty MOBOT można szybko dostosować do transportu różnorodnych ładunków poprzez zmianę modułu/przyczepy z automatycznymi rolkami, do przewozu palet, kuwet czy zamocować ramię robotyczne. Wszechstronność i elastyczność zastosowań zapewnia też nawigacja laserowa (LSM) – system tzw. free navigation, który do orientacji w przestrzeni wykorzystuje naturalnie występujące obiekty, takie jak ściany. System ten umożliwia m.in. rozpoznawanie przeszkód i ich omijanie, jeśli pozwala na to miejsce na trasie, jak również bezpieczne zatrzymanie, gdy na ich drodze stanie człowiek. Maszyny charakteryzują się też wysokim poziomem bezpieczeństwa, co zostało szczegółowo opisane w majowym wydaniu APA.

Do zadań najczęściej wykonywanych przez roboty mobilne MOBOT należą automatyczny transport półproduktów na różnych etapach wytwarzania, począwszy od wstępnej obróbki, przez montaż, testowanie aż po odbiór wyrobu gotowego.

INTUICYJNY, AUTONOMICZNY TRANSPORT NIE TYLKO W PRZEMYŚLE

Możliwość samodzielnego przemieszczania się pomiędzy wyznaczonymi punktami to cecha, która otwiera szerokie możliwości zastosowania robotów samojezdnych. Kompaktowa i uniwersalna konstrukcja robotów MOBOT pozwala na nadanie im rozmaitych funkcjonalności, począwszy od transportu ładunków i kompletacji zamówień, ale też inspekcji, kontroli lub dezynfekcji.

Rosnąca funkcjonalność oraz łatwość obsługi sprawiają, że roboty mobilne stają się coraz popularniejsze i zaczynają wkraczać także w inne dziedziny naszego życia, pozornie niezwiązane bezpośrednio z produkcją i logistyką. Mają na to też wpływ zmiany demograficzne, takie jak starzejące się społeczeństwo, stawiające przed nami nowe wyzwania w zapewnieniu efektywności łańcucha dostaw, a jednocześnie ergonomii pracy i produktów, które ułatwią życie coraz starszych ludzi. Możemy zaobserwować zwiększające się zapotrzebowanie na komercyjne roboty społeczne, które wspomogą ludzi w przenoszeniu ciężkich przedmiotów i odciążą nas od wykonywania monotonnych, powtarzalnych zadań. Dotyczy to m.in. takich miejsc, jak domy opieki oraz szpitale, cierpiące na niedobór pracowników.

 
Fot. 2 Konfigurując robota można wybrać kilka opcji ładowania i baterii, w tym szybką ładowarkę automatyczną

NOWY MOBOT TRANSPORTER GOTOWY NA RÓŻNE ZADANIA

Właśnie do takich aplikacji został stworzony nowy robot mobilny MOBOT TRANSPORTER o udźwigu do 100 kg. Kompaktowy robot mobilny daje dużą swobodę zastosowań. Możliwość łatwego zamocowania niemal dowolnego wyposażenia, a także jego szybkiej wymiany pozwala na wykorzystywanie tego urządzenia do różnych zadań. MOBOT TRANSPORTER może wspomóc procesy w hotelach, szpitalach, na lotniskach czy w biurach. Klient łatwo może go doposażyć w czujniki do kontroli temperatury lub jakości powietrza, co pozwoli na realizację takich zadań, jak nadzór i kontrola obiektów. Możliwości aplikacji są bardzo szerokie i zależą od pomysłowości oraz potrzeb użytkownika.

Dzięki zastosowanej laserowej nawigacji LMS wykorzystującej naturalne obiekty terenowe MOBOT TRANSPORTER może łatwo zidentyfikować swoje otoczenie i sprawnie się w nim przemieszczać bez potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian w obiekcie. LMS to rozwiązanie typu free navigation, zapewniające autonomiczne działanie. Użytkownik, korzystając z intuicyjnej aplikacji MOBOT MoveWizard, szybko utworzy mapę i zaprogramuje wykonywanie określonych zadań przez robota. W tworzeniu misji użytkownika wspomaga samouczek, niewymagający wcześniejszego doświadczenia w programowaniu. Korzystając z komputera lub smartfonu z Androidem, można też manualnie sterować robotem.

 
Fot. 3 Robota mobilnego MOBOT TRANSPORTER można zastosować w różnorodnych aplikacjach, takich jak szpitale czy lotniska

PRZYJAZNE I BEZPIECZNE DLA UŻYTKOWNIKA

Działanie i funkcje robota mobilnego MOBOT TRANSPORTER zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były łatwe w użyciu i przyjazne użytkownikom. Dzięki inteligentnej nawigacji LMS oraz wbudowanym czujnikom, takim jak skaner laserowy z funkcją automatycznej kontroli stref w zależności od prędkości, robot może sprawnie i bezpiecznie przemieszczać się w różnorodnym i zmiennym otoczeniu. Wytrzymała i szczelna konstrukcja o stopniu ochrony IP65 oraz opcja wyboru kół bieżnikowanych pozwolą zastosować robota także na zewnątrz budynków.

KONFIGURACJA DO POTRZEB UŻYTKOWNIKA

Nowy robot mobilny to produkt, który klient może szybko i wygodnie dopasować do własnych potrzeb, korzystając z konfiguratora dostępnego na stronie internetowej. Już w standardowej wersji otrzymuje funkcjonalne i korzystne cenowo narzędzie do automatyzacji transportu. Oferta dodatkowych opcji pozwala na zwiększenie możliwości robota, a koszt inwestycji jest znany od samego początku, bez ukrytych niespodzianek.

 
Fot. 4 Robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW Light z systemem automatycznych rolek
 
Fot. 5 Robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW Light z systemem unoszenia ładunku i nawigacją laserową LMS
 
Fot. 6 Robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW Light z ramieniem robotycznym KUKA KR AGILUS

MOBOT TRANSPORTER jest przygotowany do szybkiej, samodzielnej integracji przez klienta. Ze względu na proste, samodzielne wdrożenie oraz niski koszt robota czas zwrotu z inwestycji jest bardzo krótki. Nawet przy zastąpieniu pracy tylko jednej osoby w trybie jednozmianowym ROI wynosi 1 rok. Oznacza to, że niemal w każdej firmie, organizacji, instytucji czy też placówce opłaca się wprowadzić roboty MOBOT TRANSPORTER do realizacji zadań transportowych.

Pozostaje sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcę wykorzystać szansę, jaką daje innowacyjna, łatwa w obsłudze technologia i zyskać przewagę konkurencyjną, która pozwoli przetrwać trudny czas i wyjść z niego silniejszym?

 

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
tel. 61 22 27, 422
wobit@wobit.com.pl
www.wobit.com.pl