Automatyzacja procesu paletyzacji z Lenze

| Prezentacje firmowe Roboty

Postępująca automatyzacja procesów pakowania wymusiła stosowanie zrobotyzowanych lub zautomatyzowanych systemów paletyzacji. Paletyzatory – czyli automatyczne urządzenia pakujące, służące do układania w stosy opakowań z gotowymi produktami na palecie – znacząco poprawiają wydajność pakowania w zakładach produkcyjnych, a wykorzystywane są również w takich miejscach, jak składy węgla czy budowlane. Automatyzacja tej części procesu, ograniczająca zaangażowanie ludzkie, pozwala zmniejszyć zagrożenie dla zdrowia załogi oraz zwiększa ergonomię pracy.

Automatyzacja procesu paletyzacji z Lenze

Aby sprostać rosnącej liczbie zamówień oraz brakom kadrowym, wiele firm stanęło przed koniecznością zoptymalizowania procesów magazynowych, a tym samym ich ostatniego etapu – paletyzacji. Automatyzacja układania gotowych produktów na paletach usprawnia proces pakowania, który zachodzi odtąd zdecydowanie szybciej niż przy ręcznym działaniu. Poprzez zapewnienie powtarzalności ruchów jakość pakowania oraz sam kształt palet ulegają wyraźnej poprawie. Dzięki automatyzacji możliwe jest obniżenie kosztów magazynowania oraz zmniejszenie ryzyka uszkodzenia towarów podczas składowania palet i ich transportu. Precyzyjny paletyzator, oferujący dużą dokładność układanych warstw opakowań, może być również zintegrowany z automatyczną maszyną do zabezpieczania palet folią (Stretch Hood).

Automatyczne paletyzatory sprawdzają się głównie przy układaniu na paletach towarów pakowanych w worki i kartony o większym ciężarze, takich jak np. ekogroszek, materiały budowlane, chemiczne czy nawozy.

Budowa paletyzatora

Automatyczny paletyzator ma cztery osie. Element układający worki na palecie pracuje w trzech osiach: dwóch w płaszczyźnie x, y, a trzecia zapewnia obrót towaru. Sama paleta z ułożonym towarem może wykonywać ruch pionowy – góra, dół, jako winda, która opuszcza się podczas układania kolejnych warstw.

Do napędzania osi paletyzatorów stosowane są tradycyjne silniki elektryczne z przekładniami, a przeniesienie napędu najczęściej realizowane jest za pomocą pasów lub łańcuchów. Przy tego typu aplikacjach wystarczy dokładność pozycjonowania napędów w granicach 1‒2 mm.

Paletyzator wyposażony jest przeważnie w zewnętrzną szafę sterowniczą, w której zabudowane są przemienniki częstotliwości, sterownik oraz panel HMI. Pojawia się też trend stosowania napędów rozproszonych, montowanych bezpośrednio na maszynie, czyli poza szafą sterowniczą. Zmniejsza to znacząco rozmiar samej szafy i eliminuje problem jej chłodzenia.

Kompleksowe rozwiązania Lenze

Do urządzeń typu paletyzator firma Lenze oferuje kompleksowe systemy mechatroniczne, napędowe oraz automatyki. Mechanika realizowana jest poprzez silniki asynchroniczne wraz z wydajnymi przekładniami g500. Do kompaktowych paletyzatorów lub w przypadku ograniczonego miejsca do zabudowy proponujemy motoreduktory z silnikami serii MF o częstotliwości 120 Hz. Za funkcje sterowania odpowiedzialne są sterownik c300 oraz przemienniki częstotliwości serii i500 z modułami bezpieczeństwa STO. Zastosowanie panelu HMI pozwala na prostą i intuicyjną obsługę urządzenia.

W paletyzatorach można również zastosować technologię serwo, która zapewnia większą prędkość pracy oraz dynamikę, a co za tym idzie większą wydajność paletyzatora. Do takiego typu aplikacji polecamy motoreduktory z silnikami serwo MCS lub MCA oraz przemienniki częstotliwości i700, pozwalające podłączyć dwa silniki do jednego serwonapędu. Za sterowanie jest wówczas odpowiedzialny sterownik 3200 oraz panel operatorski.

Lenze wspiera również cały proces programowania aplikacji paletyzatora – poprzez gotowe bloki funkcyjne Lenze FAST, zapewniające kompleksową obsługę sterowania ruchem. FAST Application Software to moduły technologiczne reprezentujące szeroki zakres funkcji, których nie trzeba samodzielnie programować. Zamiast tego, aby móc z nich korzystać, wystarczy ustawić ich parametry za pomocą bezpłatnego i intuicyjnego programu EasyStarter.

Dla zdalnego dostępu polecamy router Lenze x520 oraz wirtualną platformę x4 Remote, co daje możliwość zdalnej kontroli pracy oraz umożliwia gromadzenie danych w chmurze do ich późniejszej analizy.

Pozycjonowanie z I550

Dla precyzyjnego sterowania ruchem oraz optymalizacji kosztów w prostych paletyzatorach Lenze proponuje zastosowanie uniwersalnego przemiennika częstotliwości i550 z możliwością pozycjonowania, w połączeniu ze sterownikiem c300. Przemiennik i550 zapewnia pracę w trybie serwo z enkoderem HTL (do 100 kHz), ale nie oferuje zabudowanej funkcji pozycjonującej. Dlatego też dołożenie sterownika c300, komunikującego się z przemiennikami po szybkiej sieci EtherCat, pozwala rozbudować system o konieczną w tym rozwiązaniu funkcję pozycjonera. W taki sposób powstaje wieloosiowy system napędowy w korzystnej cenie.

Rozwiązanie to zostało dokładnie zaprezentowane w jednym z naszych webinarów, dostępnych na platformie YouTube, na kanale Lenze Group.

Podsumowanie

W związku z szerokim zastosowaniem urządzeń typu paletyzator w różnych gałęziach przemysłu powstają maszyny o rozmaitych parametrach wydajności, dokładności i o funkcjach specjalnych. Powoduje to, że nie każdy paletyzator można zbudować, korzystając z tych samych komponentów napędowych i sterujących. Jednak szeroka oferta Lenze pozwala na optymalny dobór sprzętu do postawionych wymagań. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz nowoczesnym programom doboru napędów, takich jak DSD (Drive Solution Designer), Lenze Polska zapewnia wsparcie techniczne oraz optymalne rozwiązania, dostosowane do faktycznego zapotrzebowania na moc każdej osi napędowej.

 

Lenze
www.lenze.com