Szkolenia dla przemysłu – tradycyjnie i wirtualnie

| Prezentacje firmowe Artykuły

Ze względu na wysoki stopień złożoności produktów w naszej branży, dostarczanie fachowej wiedzy w przystępny i skondensowany sposób pozostaje kluczowe dla maksymalizacji zadowolenia klientów. Firma Lenze, która od ponad ćwierćwiecza jest obecna na polskim rynku, organizuje szkolenia w zakresie obsługi i programowania oferowanych przez siebie produktów, czyli: motoreduktorów, standardowych przemienników częstotliwości, serwonapędów, systemów sterowania i wizualizacji oraz oprogramowania wspomagającego.

Szkolenia dla przemysłu – tradycyjnie i wirtualnie

Szkolenia prowadzone są przez firmowych inżynierów aplikacyjnych, na co dzień zaangażowanych w wybór sprzętu i jego uruchomienie. Są to osoby mające wieloletnie doświadczenie poparte wiedzą praktyczną, co owocuje właściwym doborem elementów, które naszym zdaniem pozostają niezbędne podczas każdego rozruchu maszyny. Każdy ze specjalistów dzieli się przykładami użycia urządzeń na podstawie integracji zrealizowanych przez firmę Lenze – w szczególności tych, przy których sam miał okazję pracować. Zwracamy też szczególną uwagę na często popełniane przez użytkowników błędy, a te znamy choćby z naszej Infolinii Pomocy Technicznej (tel. 721 205 500).

Latająca piła, czyli stacjonarnie

Największym zainteresowaniem w dalszym ciągu cieszą się szkolenia stacjonarne, które odbywają się w głównej siedzibie firmy Lenze, w Katowicach, lub w mniejszych grupach w Toruniu. Ich zaletą jest przede wszystkim praca w odpowiednio przygotowanym laboratorium, wyposażonym nie tylko w sprzęt Lenze, ale także w uproszczone modele maszyn, takich jak np. nawijarka, latająca piła, nóż obrotowy lub manipulator. Pozwala to uczestnikom lepiej zrozumieć zasady działania tych mechanizmów. Dodatkowym atutem jest też sam fakt wyjazdu z zakładu pracy, co owocuje większym skupieniem, mimo czasem odzywających się telefonów komórkowych.

 
Rys. 1 Online-Trainings-Portal

W tym formacie zazwyczaj prowadzimy najbardziej złożone szkolenia, które są specjalnie przygotowywane pod konkretne aplikacje klienta. Zaczynamy od krótkiego teoretycznego wstępu, po czym przechodzimy do omawiania konkretnych zastosowań sprzętu, tak aby kursant wyszedł ze szkolenia z gotowym rozwiązaniem, którego będzie mógł użyć przy budowie swojej maszyny. Tego rodzaju szkolenia „szyte na miarę” są wyjątkowo popularne – ze względu na ich efektywność, jak również na to, że pozwalają optymalnie wykorzystać ograniczony czas, jaki inżynierowie mogą poświęcić na taką naukę.

Zdarza się (szczególnie gdy firma ma wieloosobową załogę), że prowadzimy szkolenia wyjazdowe, w siedzibach klientów, na mobilnych stanowiskach szkoleniowych. To minimalizuje koszty, a także pozwala nam zapoznać się z aktualnymi wyzwaniami, jakie pojawiają się w trakcie projektowania maszyn. Takie szkolenie możemy też połączyć z pomocą przy uruchomieniu konkretnej aplikacji.

Od kilku lat oferujemy również szkolenia stacjonarne wsparte wirtualnymi maszynami, które można oglądać w przeglądarce w postaci trójwymiarowych modeli z ruchomą kamerą. Aktualnie dysponujemy wirtualnymi maszynami następujących typów:

  • przenośniki z nalewaczkami – do ćwiczeń z podstaw programowania PLC;
  • przenośniki z robotem (dowolna kinematyka robota wspierana przez nasz system) – do ćwiczeń programowania ruchów robota;
  • maszyna pakująca – do ćwiczeń związanych z synchronizacją napędów w przemyśle pakującym;
  • drukarka czterokolorowa – do ćwiczeń synchronizacji napędów w przemyśle drukarskim;
  • układnica XY – do ćwiczeń sterowania układnicą w magazynach wysokiego składu.

To nowoczesne podejście pozwala kursantowi lepiej wyobrazić sobie, czym naprawdę steruje i jakie mogą być konsekwencje nieprzemyślanych ruchów mechanizmów. Na szczęście, w wirtualnym świecie niczego nie da się zepsuć, choć paczki, zamiast na przenośnik, trafiają na podłogę.

Pandemiczne formaty zdalne

Również ze względu na sytuację związaną z pandemią znacznie zwiększyła się popularność naszych szkoleń zdalnych. Funkcjonują one w trzech formach:

  • szkolenia z wykorzystaniem mobilnych stanowisk dostarczonych przez nas do klienta, które specjalista prowadzi zdalnie, wykorzystując platformę MS Teams – zrealizowany zostaje wówczas cały materiał szkolenia stacjonarnego bez potrzeby odbywania podróży. Osoba szkoląca może podłączyć się do zdalnych komputerów, aby pomóc w rozwiązaniu ćwiczeń praktycznych. Jest to najlepsza forma nauki, gdy tradycyjne spotkanie specjalisty z kursantami nie jest możliwe;
  • cykliczne webinaria, które mają postać prezentacji i są dostępne dla każdego, po krótkiej rejestracji na naszej stronie. Na tych, którzy nie mogli wziąć w nich bezpośredniego udziału, czekają nagrania publikowane na platformie YouTube, na oficjalnym kanale LenzeGroup. Z czasem zebrała się tam już potężna ilość fachowej wiedzy, dostępna dla każdego przez całą dobę. Na YouTube można także przeglądać materiały obcojęzyczne (po niemiecku i angielsku), publikowane przez centralę firmy Lenze. Spis szkoleń w języku polskim możecie Państwo znaleźć na naszej stronie, pod adresem https://www.lenze.com/pl-pl/webinary/archive/
  • interaktywne szkolenia poprzez platformę Online-Trainings-Portal (https://bhndienst.plateau.com/learning/). Po krótkiej rejestracji otrzymuje się tu dostęp do szerokiego zestawu kursów. Poprzez stosowanie wirtualnych przyrządów (klawiatur, zadajników) kursant ma namiastkę obsługi prawdziwego sprzętu. Tu znajdują się też kursy o tematyce ogólnej, takiej jak "Technika napędowa" czy „Mechatronika”, stanowiące kompendium wiedzy szczególnie przydatnej studentom i początkującym inżynierom. Kursy te oferują także możliwość sprawdzenia pozyskanej wiedzy w postaci krótkich quizów.

W ostatnim czasie centrala firmy Lenze udostępniła także zdalne stanowiska do ćwiczeń. Każde z nich składa się z rzeczywistego sprzętu zainstalowanego w Niemczech, w Hameln. Kursant programuje urządzenia za pomocą laptopa podłączonego do stanowiska, a kontrolowanego przez zdalny pulpit. Dzięki temu omijamy problem z instalacją oprogramowania na komputerze kursanta. Dodatkowo dostępne są: wirtualny zadajnik, który wyzwala fizyczne sygnały wyjściowe cyfrowe/analogowe, oraz kamera internetowa ustawiona na zdalne stanowisko. W ten sposób dajemy możliwości odbycia pełnoprawnego szkolenia na sprzęcie, którego nie trzeba ani wypożyczać, ani transportować, co oszczędza czas i środki.

 
Fot. 1. Zdalne stanowiska w centrali w Hameln

Poszerzając bazę

Po każdym szkoleniu dostarczamy imienny certyfikat potwierdzający odbycie kursu, na którym w punktach wypisany jest zakres przerobionego materiału. W postaci pamięci USB lub serwera FTP udostępniamy zawsze materiały szkoleniowe, aby kursanci mogli odświeżyć sobie wiedzę w późniejszym czasie.

Warto też wspomnieć o wkładzie wnoszonym przez uczelnie techniczne i niektóre technika. Zaprzyjaźnione placówki posiadają nasze urządzenia i aktywnie prowadzą na nich kursy. W ten sposób poszerza się baza młodych inżynierów potrafiących aplikować przedstawione im rozwiązania.

W roku 2022 planujemy kontynuować pracę nad wdrażaniem nowoczesnych technologii do standardowo oferowanych szkoleń, tak aby były one coraz bardziej interesujące i wartościowe. Liczymy, że szeroka oferta tematyczna dostępna w wielu formach pozwoli na dalsze intensywne szkolenia klientów, nawet gdy tradycyjne spotkania twarzą w twarz będą wciąż utrudnione.

Cały czas systematycznie rozbudowujemy bazę mobilnych stanowisk, które często wypożyczają klienci. Równolegle uzupełniamy stacjonarne laboratorium, aby szkolenia były zawsze prowadzone na jak najbardziej aktualnym sprzęcie.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na naszą stronę, na której zebrane są wszystkie informacje i linki dotyczące szkoleń: https://www.lenze.com/pl-pl/serwis/uslugi-szkoleniowe/oferty-szkolen/

 
Rys. 2. Wirtualne maszyny

 

Kamil Renkowski

Lenze
www.lenze.com