Han-Modular Domino - wyższy poziom złączy przemysłowych

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Fundamentem dzisiejszej transformacji przemysłowej są bazowe technologie, takie jak interfejsy do transmisji danych, sygnałów i zasilania. Firma HARTING wprowadza moduły Han-Modular Domino, które przenoszą świat modułowych złączy przemysłowych na jeszcze wyższy poziom, otwierając nowe możliwości optymalizacji, w tym w zakresie oszczędności miejsca i wagi złącza nawet do 50%, zmniejszając w ten sposób emisję CO2.

Han-Modular Domino - wyższy poziom złączy przemysłowych

Firma HARTING towarzyszy transformacji przemysłowej i ją wspiera od ponad 70 lat. W latach 40. i 50. ubiegłego wieku pierwsze udane produkty – elektryczne artykuły konsumenckie do codziennego użytku – zapoczątkowały kolejny etap rozwoju. Młody inżynier Wilhelm Harting odkrył, że złącza są ważną podstawową technologią dla przemysłu i opracował standard złącza HARTING Han, które jest obecnie normą dla prostokątnych złączy przemysłowych.

Dietmar Harting był bardzo świadomy potencjału tej technologii, dlatego postawił na jej rozwój po dołączeniu do firmy w 1967 r. Jego wytężona praca doprowadziła do wprowadzenia w latach 90. pierwszego złącza modułowego Han-Modular, kolejnego kamienia milowego w rozwoju firmy. Było to pierwsze złącze, które mogło przesyłać dane, sygnały i zasilanie, a nawet sprężone powietrze obok siebie, w jednym złączu. Ta seria zrewolucjonizowała rynek.

 
Fot. 1. Pojedyncze kostki są połączone za pomocą rowków wpustowych, tworząc moduł Domino zgodnie z wymaganiami (źródło: HARTING)

Wsparcie transformacji przemysłowej

Prawie trzydzieści lat później świat ponownie staje przed koniecznością wielkiej transformacji. Aby sprostać wyzwaniom w obszarze energetyki i cyfryzacji, niezbędne jest przygotowanie się na przyszłość, ponieważ transformacja ta wymaga wspomagających ją technologii. Złącza reprezentują taką właśnie technologię, umożliwiając bezpieczny i bezbłędny przesył danych, sygnałów i zasilania. Technologia dotycząca złączy musi również podążać za globalnymi megatrendami i zapewniać klientom dodatkową wartość dodaną, taką jak zrównoważony rozwój.

Już teraz firma HARTING przedstawia moduły Han-Modular Domino jako kolejny etap rozwoju złącza modułowego. Nowa seria przede wszystkim spełnia wymagania przemysłu dotyczące oszczędności miejsca instalacji i wagi. Użytkownicy modułów Han-Modular Domino mogą zaoszczędzić do 50% przestrzeni instalacyjnej, np. integrując różne typy transmisji w jednym module.

Moduł Domino przyczynia się do redukcji kosztów i ochrony zasobów. Dotyczy to zarówno produkcji – bowiem do wyprodukowania mniejszych komponentów potrzeba mniej energii i materiałów, jak i logistyki, która korzysta z oszczędności miejsca i wagi, a także z większej elastyczności zastosowań złącza. Modułowość poszerza zakres stosowania mniejszych elementów, które można ułożyć obok siebie w ramach zawiasowych. Poszczególne moduły da się zaś ponownie wykorzystać (jako platformę).

 
Fot. 2. Złącze Han-Modular wyposażone w moduły Domino (źródło: HARTING)

Mniej pracy, niższe koszty energii

Instalatorzy również odnoszą korzyści: dzięki krótszym czasom montażu zmniejsza się całkowity nakład pracy, co wpisuje się w przyszłościowy megatrend zmian demograficznych, prowadzących do niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Lżejsze i mniejsze interfejsy wspierają też dekarbonizację. Jeden z głównych producentów kolejowych obliczył, że użytkowany pociąg w ciągu 40-letniego okresu eksploatacji pozwala zaoszczędzić na kosztach energii 14 tys. euro na każdy kilogram masy (kalkulacja oparta jest na cenach energii z 2015 r. – dziś wartość ta byłaby znacznie wyższa).

 
Fot. 3. Obudowa Han B zapewnia miejsce na osiem kostek Domino, zastępując cztery standardowe moduły. Cecha szczególna: styki męskie i żeńskie można połączyć w jednym module (źródło: HARTING)

Dostosowywanie kostek do projektu

Tak jak kostki domina mają dwa oddzielne kwadraty, tak każdy moduł Domino składa się z dwóch bloków lub kostek. Powierzchnia stykowa Han-Modular jest podzielona na dwie części, w efekcie czego mamy do dyspozycji prawie kwadratową powierzchnię, na której można zmieścić większe styki. Kostki obsługują konfigurację niestandardowych złączy, które są precyzyjnie dostosowane do wymagań projektu. W jednym module można połączyć przesył zasilania, sygnału i danych oraz sprężonego powietrza, a także styki męskie i żeńskie. W efekcie zmniejsza się liczba wymaganych interfejsów na daną jednostkę. Technologia połączeń jest mniejsza i lżejsza – w jednym złączu mieści się więcej modułów i ich typów niż wcześniej.

 
Fot. 4. Indywidualnie opracowany moduł Domino: styki sygnałowe połączono z transmisją danych M12 (do 10 Gbit/s), co pozwala zaoszczędzić miejsce

Zalety modułów Han-Modular Domino

  • oszczędność do 50% miejsca – dzięki mniejszym, lekkim złączom;
  • kompatybilność z istniejącymi komponentami serii Han-Modular, standardem rynkowym dla modułowych złączy przemysłowych;
  • wspieranie zrównoważonego rozwoju poprzez konsekwentną modularyzację;
  • skrócony czas instalacji – w jednym interfejsie można połączyć kilka rodzajów połączeń;
  • maksymalna elastyczność, skalowalna do indywidualnych wymagań projektu.

 

Heiko Meier, menedżer produktu Han-Modular,
HARTING Electric Stiftung & Co. KG

HARTING Polska
www.harting.pl