Bezpieczeństwo daje nam więcej swobody

Bezpieczeństwo to temat, który w świecie automatyki przemysłowej z roku na rok zyskuje na znaczeniu. W dużym stopniu kształtuje go rozwój świetlnych kurtyn bezpieczeństwa.

Posłuchaj
00:00

Zapotrzebowanie na większą integrację i coraz wyższą wydajność oznacza, że w dziedzinie bezpieczeństwa przemysłowego wymagane są rozwiązania, które wyróżniają się przynajmniej kilkoma najbardziej pożądanymi cechami. Są wśród nich:

  • kompaktowe wymiary, pozwalające "ukryć się" za mechaniką lub wewnątrz ramy maszyny;
  • wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni bez zajmowania dodatkowej (brak martwych stref);
  • szybka reakcja w celu skrócenia odległości bezpieczeństwa, dzięki zastosowaniu odchudzonej i kompaktowej konstrukcji urządzenia;
  • wbudowane funkcje bezpieczeństwa bez dodatkowych modułów (częściowe lub pełne wygaszenie, stałe lub pływające wygaszanie, wskaźnik widoczności, uproszczone wyrównanie, automatyczny lub ręczny reset, wymuszenie zadziałania);
  • prosta sygnalizacja za pomocą wbudowanych diod LED w różnych kolorach.

Gama kurtyn

Firma Panasonic Industry, mająca bogate doświadczenie w opracowywaniu czujników bezpieczeństwa, oferuje szeroką gamę kurtyn świetlnych spełniających wszystkie te wymagania.

Kurtyna SF4C może sterować innymi urządzeniami bezpieczeństwa (wyłącznik awaryjny, wyłącznik krańcowy bezpieczeństwa, inne bariery bezpieczeństwa) dzięki podwójnemu wejściu bezpieczeństwa i elektronice sterującej bezpieczeństwem z certyfikatem PLe/SIL3.

W ten sposób, przy połączeniu szeregowym, zamiast zwykłej konfiguracji gwiazdy, liczba elementów jest mniejsza, co redukuje czas i koszty pracy.

SF4C jest kompaktowa (przekrój 13×30 mm), wyposażono ją w funkcję pełnego lub częściowego mutingu, stałego lub pływającego wygaszania, a dzięki zintegrowanemu wyświetlaczowi LED o dobrej widoczności zwiększa się widoczność zagrożenia.

Bariera bezpieczeństwa SF4D wprowadza nową koncepcję obudowy. Sztywność nowej obudowy została osiągnięta poprzez zmniejszenie objętości wewnętrznej elektroniki o ponad 60 procent. Dzięki temu obudowę wykonano z litego aluminium: SF4D nie wygina się ani nie skręca w kontakcie z innymi przedmiotami.

Uzyskaną objętość wykorzystano do wzmocnienia struktury obudowy bez zmiany wymiarów zewnętrznych, zachowując w ten sposób te same wymiary, co modele od 30 do 28 mm.

SF4D ma również ulepszoną technologię wyrównywania wiązki i pozwala kontrolować jakość światła otrzymywanego podczas instalacji. Ilość i jakość odbieranego światła jest wskazywana na jednocyfrowym kolorowym wyświetlaczu LED na trzech różnych poziomach. Oprócz pomiaru wyrównania wiązki wskaźniki LED wskazują, czy przed układem optycznym znajdują się jakiekolwiek zanieczyszczenia. Wskaźniki są używane także do kontroli rozruchu i konserwacji zapobiegawczej.

Inne cechy szczególne obejmują czas reakcji poniżej 10 ms oraz specjalną konstrukcję pozwalającą uniknąć martwych stref. Umożliwia to zamontowanie bariery bezpieczeństwa bliżej obszaru zagrożenia niż w przypadku konwencjonalnego modelu.

 

Panasonic Industry Poland Sp. z o.o.
industry.panasonic.eu
info.pewpl@eu.panasonic.com
tel. 42 230 96 33

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Fabryka Grupy Roca oszczędza 30% energii rocznie dzięki technologiom napędowym
Pomiary
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Obudowy, złącza, komponenty
Nowa generacja zaworów 2-drogowych do wbudowania LC_8X/ zwiększa wydajność i efektywność hydraulicznych zaworów logicznych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
Powiązane treści
Bezpieczeństwo maszyn
Zobacz więcej z tagiem: Bezpieczeństwo
Gospodarka
Powstała nowa spółka SPIE działająca w branży teletechniki i automatyki budynkowej
Gospodarka
Nowy raport Delinea: cyberataki wspierane przez AI będą coraz trudniejsze do wykrycia
Kalendarium
Gun Expo 2025

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów