Zatrudnij cobota do pakowania i paletyzacji

| Prezentacje firmowe Roboty

W ciągu ostatnich kilku lat wiele firm wdrożyło zmiany oparte na nowoczesnych technologiach. Ponieważ społeczeństwo staje się coraz bardziej cyfrowe, wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań i skuteczne zarządzanie nowymi procesami jest kluczem do sukcesu niemal każdego przedsiębiorstwa.

Zatrudnij cobota do pakowania i paletyzacji

Szybka transformacja miejsc pracy widoczna w różnych branżach, której jesteśmy świadkami w ostatnich latach - niezależnie od tego, czy jest to przejście na pracę hybrydową, wprowadzenie nowych technologii, czy wdrożenie stacji robotycznych do wykonywania ciężkich prac fizycznych, zapowiada kolejne zmiany, a postępy w robotyce jeszcze bardziej je przyspieszają.

Nowe trendy w branży - elastyczne i opłacalne coboty w paletyzacji i pakowaniu

Nie inaczej jest w branży paletyzacji i pakowania. Innowacje w tym obszarze znacznie ułatwiają proces produkcji, pozwalając firmom osiągnąć większą wydajność, bezpieczeństwo oraz optymalizację kosztów. W tej dziedzinie coraz większą popularnością cieszą się coboty, czyli roboty współpracujące, które są wyjątkowo elastycznymi rozwiązaniami oferującymi możliwość dostosowania do potrzeb danej aplikacji. Tradycyjne roboty przemysłowe pozostają istotnym czynnikiem w obszarach przemysłu, ale na rynku widoczna jest tendencja do zmian w kierunku bardziej elastycznych modeli produkcji. Wynika to w dużej mierze z faktu, że tradycyjne roboty przemysłowe mają zwykle duże gabaryty i zaprogramowane są na szybkie czasy cyklu, co wymaga wygrodzenia i bardziej złożonego wdrożenia. Coboty mogą zaś wykonywać podobny zakres czynności jak tradycyjne roboty przemysłowe i pracować „ramię w ramię” z człowiekiem, gdyż są mniejsze, lżejsze, wyposażone w dodatkowe czujniki bezpieczeństwa i łatwiejsze we wdrożeniu. Zostały zaprojektowane do pracy u boku ludzi i lepiej nadają się do środowisk wymagających elastyczności. Są one również bardzo opłacalne, co jest kluczowym czynnikiem dla firm wprowadzających automatyzację.

Innowacyjne rozwiązanie oparte na cobocie HC20

 
Fot. 1. Stacja ProPak 1.5 z cobotem Yaskawa HC20 paletyzuje zgrzewki z dezodorantami dla branży kosmetycznej (źródło: Biuro Inżynierskie IEC)

Cela paletyzująca opracowana przez partnera firmy Yaskawa – Biuro Inżynierskie IEC – jest doskonałym przykładem wyżej wspomnianych zmian. Firmy wdrożyły pierwszą stację do paletyzacji w Polsce wyposażoną w robota współpracującego o udźwigu do 20 kg – HC20. Klient, dla którego zaprojektowano stację, działa w branży spożywczej, co stanowiło dodatkowe wyzwanie ze względu na takie wymagania, jak przystosowanie do kontaktu z żywnością, a co za tym idzie konieczność zastąpienia konwencjonalnych środków smarnych smarami spożywczymi, a także zapewnienie wysokiej szczelności całego systemu. Robot Yaskawa o opływowej konstrukcji oferujący stopień ochrony IP67 był doskonałym wyborem dla integratora, który od lat poszukiwał cobota o udźwigu powyżej 12 kg do swojej stacji paletyzacji ProPak 1.5.

Paletyzacja na najwyższym poziomie dzięki cobotom Yaskawa HC20 I HC30

Wprowadzone u klienta z branży spożywczej rozwiązanie pokazało, że zarówno cobot Yaskawa HC20, jak i wersja o większym udźwigu HC30 są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym zadaniom związanym z paletyzacją. Stacja Biura Inżynierskiego IEC jest prawdopodobnie jednym z najszybszych rozwiązań z cobotem tego typu na rynku, co pozwala na znaczne przyspieszenie procesu pakowania i paletyzacji. Yaskawa nieustannie rozwija technologie, aby zapewnić swoim klientom najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne produkty. Stosuje przy tym komponenty o najwyższej jakości renomowanych producentów z branży automatyki przemysłowej, co gwarantuje ich niezawodność i trwałość. Niezwykle efektywnym elementem układu jest też kolumna podnosząca, przeznaczona dla robotów HC20 i HC30, która zwiększa wydajność pracy, umożliwiając układanie na palecie nawet na wysokość 2800 mm. Specjalnie dla tej stacji opracowano autorski system pobrania zawsze jednej przekładki oraz multipobrań i multiodłożeń, zwiększając funkcjonalność i wydajność. Ponadto stacja ProPak 1.5 została skonstruowana w sposób umożliwiający współpracę wielu robotów. Producent zadbał również o bezpieczeństwo: urządzenie spełnia najwyższe standardy w tym zakresie, ma kategorię 3 zgodnie z normą PLd, a wygrodzenia zostały zastąpione skanerami bezpieczeństwa. Dodatkowo system zaopatrzono w funkcje monitorowania parametrów pracy, analizy wydajności oraz funkcję umożliwiającą określenie konieczności przeprowadzenia serwisu.

 
Fot. 2. Stacja ProPak 1.5 z cobotem Yaskawa HC20 paletyzuje kartony dla branży spożywczej (źródło: Biuro Inżynierskie IEC)

Produkt jest dostępny od ręki, w przypadku zaś wyprzedania stanów magazynowych termin realizacji wynosi jedynie ok. ośmiu tygodni. Yaskawa zapewnia profesjonalne wsparcie zdalne, aby zagwarantować kompleksową pomoc i umożliwić rozwiązywanie ewentualnych problemów. Producent ma duże doświadczenie w branży, a rozwiązania Biura Inżynierskiego IEC z sukcesem zostały wdrożone w ponad sześćdziesięciu dużych przedsiębiorstwach spożywczych i kosmetycznych. Możliwe są dostawy w Polsce i za granicę. Interfejs oraz dokumentację przetłumaczono na pięć języków, co ułatwia korzystanie z systemu w różnych krajach.

Wydajność, precyzja, elastyczność i bezpieczeństwo to główne korzyści, które niesie ze sobą wykorzystanie cobota w procesie pakowania i paletyzacji. Roboty współpracujące pozwalają firmom osiągnąć konkurencyjną przewagę na rynku, minimalizując błędy, poprawiając jakość produktów i zwiększając wydajność. Dzięki wykorzystaniu cobotów w procesie pakowania i paletyzacji klienci mogą cieszyć się zwiększoną wydajnością, oszczędnością czasu i materiałów, a także większym bezpieczeństwem pracy. Produkty z oferty Yaskawa nie tylko są dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, ale także wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania dostępne na rynku.

Coboty firmy Yaskawa w działaniu

Prezentacja stacji do paletyzacji z cobotem HC20 ProPak 1.5:
www.youtube.com/embed/eJwSvXcqF7k

Yaskawa MOTOMAN HC30PL – paletyzacja kartonów cobotem o udźwigu 30 kg:
www.youtube.com/embed/TbAX5GdqgRQ

Aplikacja montażu przy użyciu cobotów MOTOMAN HC10 Yaskawa:
www.youtube.com/embed/ds6w43WcG_8

Przyszłość branży pakowania i paletyzacji: coraz większa rola cobotów

Stworzenie celi paletyzacji wymaga opracowania nowego sprzętu, oprogramowania, aplikacji, czujników, interfejsów itd. Producenci sprzętu, firmy, które tworzą nowe aplikacje i produkty w oparciu o istniejące technologie, będą kołem napędowym tego procesu. Są oni w stanie tworzyć innowacje poprzez łączenie technologii w celu zapewnienia kompletnych rozwiązań dla najbardziej powszechnych zastosowań, takich jak właśnie pakowanie i paletyzacja. W rezultacie automatyzacja stanie się bardziej zaawansowana, a jednocześnie łatwiejsza w zastosowaniu niż kiedykolwiek wcześniej.

Ponieważ coboty nadal zmieniają sposób wykonywania pracy w takich zastosowaniach, jak pakowanie i paletyzacja, w kolejnych latach jeszcze więcej firm zwróci się w stronę lekkich robotów współpracujących, aby zwiększyć modułowość produkcji. Waga i wszechstronność robotów będą kluczowymi argumentami dla tych, którzy szukają nowych rozwiązań automatyzacji. Coraz więcej firm przechodzi na automatyzację wspomaganą przez coboty, ale wiele z nich nadal będzie chciało obsługiwać duże ładunki. Dobrą wiadomością jest to, że ostatnio Yaskawa wprowadziła coboty o większym udźwigu i większym zasięgu, co zapewnia jej konkurencyjność na rynku i jest dowodem na to, że firma zawsze odpowiada na potrzeby klientów i zmiany na rynku.

 
Fot. 3. Kontrola ruchu: strefa żółta – informuje robota, że operator jest w pobliżu. Powoduje spowolnienie robota bez konieczności resetu po opuszczeniu strefy; strefa czerwona – informuje robota, że operator jest bardzo blisko. Powoduje spowolnienie robota oraz konieczność resetu po opuszczeniu strefy

 

Yaskawa
info.pl@yaskawa.eu.com
www.yaskawa.pl