SMED - szybkie przezbrojenie maszyn

| Prezentacje firmowe Przemysł 4.0

Szybkie przezbrojenie maszyn stanowi wyzwanie dla osób pracujących w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Co konkretnie oznacza SMED? Zacznijmy od rozwinięcia skrótu SMED – Single Minute Exchange of Die, czyli dosłownie jednocyfrowy czas przezbrojenia. Pracownicy produkcji do tej pory borykają się z problemem przezbrajania maszyn pomimo coraz nowszych technologii i narzędzi, które ułatwiają pracę w zakładach produkcyjnych.

SMED - szybkie przezbrojenie maszyn

Inwestycja w optymalizację procesów produkcyjnych

Główną ideą techniki SMED jest szybkie przezbrojenie maszyn. Do tej pory są firmy, gdzie zmiana formy w maszynach trwa godzinę, kilka godzin lub nawet dłużej. Dla wielu firm inwestycja w optymalizację produkcji to duży wydatek i wiele osób nadal zastanawia się, czy ta inwestycja będzie opłacalna. Odpowiedź jest jednoznaczna, inwestycja się zwraca i to bardzo szybko.

Optymalizacja produkcji, od czego zacząć?

Optymalizację, można zacząć na każdym poziomie w zależności od charakteru przedsiębiorstwa oraz potrzeb. We wtryskarkach najlepszym wyborem będzie inwestycja w systemy mocowania mechaniczne, hydrauliczne lub magnetyczne, w zależności od potrzeb produkcyjnych przedsiębiorstwa. Do tego celu optymalizacji warto przyjrzeć się naszemu nowemu, magnetycznemu systemowi QMC123, który poprzez liczne czujniki informuje operatora o np. czy siła zwarcia formy jest wystarczająca do prawidłowego montażu. System wysyła informacje poprzez kontroler do operatora ostrzegając go o potencjalnych zagrożeniach, dzięki czemu możemy zapobiec upadkowi formy. Przy wyborze odpowiedniego systemu warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i łatwość obsługi. Poza tym, że QMC jest najbezpieczniejszym systemem na rynku, jest łatwy w obsłudze poprzez intuicyjny kontroler dotykowy. QMC to system który również zminimalizuje czas bezczynności maszyn, dodatkowo zapewni szybką i bezpieczną wymianę formy na wtryskarkach.

Optymalizacja przyłączy mediów, czy można użyć do tego techniki SMED?

Oczywiście, można to zrobić. Można uznać, że to kolejny etap optymalizacji procesu produkcji. Można dokonać tego za pomocą mono lub multizłączy, a także systemów automatycznych multizłączy, gdzie jednym ruchem podłączamy wszystkie potrzebne złącza. Nasze systemy są dedykowane do tego typu działań. Znacząco przyspieszają wymianę złączy. Cała operacja często trwa, poniżej minuty. To dużo szybsze rozwiązanie niż wyjmowanie pojedynczo i podłączanie na nowo każdego złącza.

Elastyczność procesu produkcji

Zastosowanie techniki SMED niesie za sobą jeszcze jedną wymierną korzyść. W momencie kiedy musimy przestawić produkcję na inny produkt możemy zrobić to szybciej i łatwiej. W efekcie przełoży się to na mniej kosztowne przezbrojenie linii produkcyjnych, minimalizację strat produkcyjnych oraz większą zdolność adaptacyjną przedsiębiorstwa do warunków rynkowych. Dzisiejszy rynek promuje firmy z dużą zdolnością do zmian produkcyjnych, ponieważ żyjemy w szybko zmieniającym się świecie i to się nie zmieni. Elastyczna linia produkcji to kolejna zaleta inwestycji w technikę SMED.

Optymalizacja produkcji a bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to najważniejsza wartość w Staubli, nasze systemy o których wspomnieliśmy wcześniej nie tylko przyspieszają czas produkcji, ale jednocześnie są bezpieczniejsze, ponieważ eliminują możliwość błędu operatora, to kolejny ważny element ponieważ zdarza się, że w wyniku błędu ludzkiego produkcja zatrzymuje się na kilka godzin, w przypadku pracy na wspomnianych systemach zminimalizowane jest ryzyko takiej sytuacji.

Technika SMED jest opłacalna dla firmy, wystarczy tylko policzyć ile dodatkowych jednostek produktu wyprodukujemy kiedy wymiana poszczególnych części czy przezbrojenie maszyn trwa kilka minut, a o ile mniejsza będzie produkcja jeśli proces będzie trwał kilka godzin. Jeśli decydujemy się na zoptymalizowanie produkcji warto zaopatrzyć się w produkty najwyższej jakości. Niezawodny sprzęt można też wpisać jako kolejny czynnik idący w parze z optymalizacją, ponieważ częste wymiany systemów lub złączy będą obniżały produktywność przedsiębiorstwa. Korzystaj z wytrzymałych oraz odpornych na ciężkie warunki pracy złączy Staubli. Zadbaj o efektywny proces produkcji, zapytaj o analizę SMED eksperta Staubli.

źródło: Staubli

Więcej na www.staubli.com