Roboty mają magazyn pod kontrolą

| Prezentacje firmowe Roboty

Pozycjonowanie, transportowanie, kompletacja zamówień – samodzielne roboty logistyczne z funkcją autonomicznej jazdy stanowią krytyczny element idei "Intralogistyka 4.0". Z powodu globalnej konkurencji w branży, w połączeniu z dynamicznie rozwijającym się handlem elektronicznym, struktury transportowe stają przed nowymi wyzwaniami. Odpowiedzią na nie jest automatyka.

Roboty mają magazyn pod kontrolą

Kluczowe etapy pracy, od magazynowania po wysyłkę, przejmują dziś inteligentne roboty logistyczne – np. automatyczne systemy składowania i bezzałogowe systemy transportowe. Aby pracować wydajnie i niezawodnie, roboty te wymagają elastycznych i wyjątkowo kompaktowych napędów. Szybkość odgrywa ważną rolę: np. w ogromnych magazynach sklepu internetowego każdego dnia przetwarzanych jest kilka tysięcy zamówień. Dlatego pojedyncze kroki należy wykonywać szybko.

Brak automatyki bez napędów

Roboty logistyczne są wykorzystywane do magazynowania, pozyskiwania i przygotowania do wysyłki. Optymalizują przepływ materiału, odciążają pracowników oraz zastępują m.in. tradycyjne wózki podnośnikowe i paletowe. Jeden z przykładów stanowią autonomiczne roboty do kompletacji, które zapewniają precyzyjny dostęp do poszczególnych obiektów. Maszyny sterowane komputerowo otrzymują zlecenie, a następnie automatycznie przemieszczają się do odpowiedniego regału, aby odłożyć lub odebrać produkt. Typowy robot do kompletacji składa się z kolumny podnoszącej i chwytaka. Jego układ napędowy mogą stanowić np. serwomotory bezszczotkowe DC serii BX4 ze zintegrowanym kontrolerem ruchu oraz przekładnią planetarną firmy FAULHABER. W przypadku chwytaka połączenie to zapewnia precyzyjne pozycjonowanie podczas magazynowania lub pobierania – wszystko to w warunkach stałej pracy z ciągłymi zmianami obciążenia.

Inteligentne rozwiązania logistyki

Obecnie wymagania wobec napędów używanych w intralogistyce są wysokie: w wielu przypadkach muszą one być w stanie zapewnić dużą moc w ekstremalnych warunkach, pracować niezawodnie przez długi czas lub w ramach procesów wymagających częstego włączania i wyłączania, a także umożliwiać wykonywanie zadań związanych z bardzo dokładnym pozycjonowaniem. Wydajność i prędkość odgrywają ważną rolę – duże magazyny każdego dnia przetwarzają tysiące zamówień. W przyszłości obszary zastosowań mogą być jeszcze bardziej rozległe: dzięki wykorzystaniu dronów i robotów indywidualna dostawa towarów również będzie coraz bardziej zautomatyzowana.

Systemy napędowe FAULHABER zostały zaprojektowane z myślą o zastosowaniach, w których dostępna powierzchnia montażowa jest niewielka, a wymagane są duża prędkość i precyzja. Niezależnie od tego, czy chodzi o sortowanie, transport, czy magazynowanie i pobieranie, napędy wykorzystuje się w niemal wszystkich częściach łańcucha logistycznego. Dzięki modułowej konstrukcji silniki można łączyć z różnymi enkoderami o wysokiej rozdzielczości do zadań związanych z dokładnym pozycjonowaniem oraz przekładniami do zastosowań wymagających wysokiego momentu obrotowego. Dostępne są też kompaktowe kontrolery ruchu, które można zintegrować z napędami lub zamontować oddzielnie.

Więcej informacji na ten temat Czytelnicy znajdą pod linkami:

Więcej informacji na ten temat Czytelnicy znajdą pod linkami:

 

FAULHABER
www.faulhaber.com