Przepływomierz ultradźwiękowy z kompensacją temperaturową i komunikacją IO-LINK do pomiarów przepływu cieczy

| Prezentacje firmowe Pomiary

Jeśli w procesie chemicznym przepływają media nieprzewodzące prądu elektrycznego – czy to w przemyśle farmaceutycznym, przy uzdatnianiu wody czy w produkcji żywności, zwykle do monitorowania owego przepływu instaluje się przepływomierze ultradźwiękowe. Wymagane są do tego urządzenia pomiarowe o krótkich czasach reakcji i wysokim stopniu swobody kalibracji. W przeciwnym razie wystąpią nieprawidłowe pomiary lub pojawi się niedostateczna powtarzalność. Rozwiązaniem jest wówczas bezobsługowy przepływomierz ultradźwiękowy typu DUK, z nowo opracowaną kompaktową elektroniką C3T0 firmy KOBOLD Messring GmbH.

Przepływomierz ultradźwiękowy z kompensacją temperaturową i komunikacją IO-LINK do pomiarów przepływu cieczy

Ze względu na szerokie możliwości programowania na miejscu, DUK nadaje się do zastosowania w wielu branżach dla zróżnicowanych cieczy.

Dokładny pomiar różnorodnych mediów

Przepływomierze serii DUK wcześniej znajdowały zastosowanie w pomiarach przepływu wody i cieczy podobnych do wody. Teraz, dzięki uwzględnieniu dodatkowych parametrów mediów, ulepszony DUK jest używany do pomiaru przepływu objętościowego prawie wszystkich jednorodnych, newtonowskich cieczy, również pozbawionych przewodnictwa elektrycznego. Przykładowe zastosowania obejmują wodę zdemineralizowaną (dejonizowaną), mieszaniny wody z glikolem w różnych proporcjach, oleje i węglowodory alifatyczne, takie jak etanol i inne, o ile mogą przewodzić fale ultradźwiękowe.

Stało się to możliwe dzięki połączeniu serii przepływomierzy DUK z nową, inteligentną elektroniką, do której można wgrać plik z danymi dotyczącymi konkretnych mediów. Do transferu tych danych firma KOBOLD sprzedaje odpowiedni interfejs PC ze złączem USB. Powiązane oprogramowanie Mediator Tool jest dostarczane klientowi bezpłatnie. Na jego życzenie przepływomierze mogą być skonfigurowane i skalibrowane na potrzeby różnych mediów w fabryce. Przepływomierz DUK można ustawić na stały punkt pracy lub zapisać konfigurację dla różnych zakresów temperatur.

Przepływomierze z rodziny DUK wykorzystują metodę "różnicy czasu". Opiera się ona na fakcie, że na fale ultradźwiękowe w ośrodku wpływa prędkość przepływu cieczy. Dwa czujniki zamontowane naprzeciw siebie w rurociągu pracują naprzemiennie jako nadajniki i odbiorniki sygnałów ultradźwiękowych. Jeśli nie ma przepływu, czas przejścia dwóch sygnałów jest identyczny. Podczas przepływu medium czas przejścia w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu staje się dłuższy niż czas przejścia sygnału w kierunku przepływu. Różnica czasu przejścia określona przez mikroprocesor jest proporcjonalna do strumienia objętości. Temperatura ma wpływ na prędkość dźwięku, a tym samym na dokładność wyniku pomiaru. Dlatego aktualna temperatura medium jest mierzona za pomocą czujnika temperatury zintegrowanego w urządzeniu i kompensowana przez elektronikę podczas obliczania strumienia objętości.

 
Fot. 1. Przepływomierz DUK

Niepodlegający zużyciu, do wszechstronnych zastosowań

Przepływomierze ultradźwiękowe nie mają części ruchomych takich jak wirniki, przez co brak oznak zużycia. Dlatego przyrządy te sprawdzają się przy określaniu przepływu różnych mediów.

"Szeroki zakres aplikacji prowadzi do różnych sytuacji związanych z instalacją, jako że przepływomierze te są stosowane w różnych przemysłach i procesach", tłumaczy Raza Ali Agha, Sales Manager w KOBOLD Messring GmbH.

Nominalna średnica podłączonych rur i możliwe położenie podczas instalacji oraz integracja z procesami, takimi jak precyzyjna regulacja dopływu chłodziwa, wpływają na wybór odpowiedniego urządzenia. Szczególnie w kontekście procesów pomiarowych, przyrządy pomiarowe oferują możliwość programowania wartości pośrednich w celu prowadzenia bilansów.

Z tego powodu firma KOBOLD Messring GmbH opracowała uniwersalne przepływomierze ultradźwiękowe z wyjściem IO-Link jako serię przepływomierzy DUK, które są odpowiednie do prawie każdej aplikacji pomiarowej i oprócz czasu reakcji poniżej jednej sekundy gwarantują wysoki stopień elastyczności programowania. Zapewniają to liczne funkcje, takie jak pomiar temperatury czy natężenie przepływu, które można ustawić w kilku krokach w menu klawiszami szybkiego wyboru (tzw. hotkeys).

 
Fot. 2. Programowalne położenie wyświetlacza

Cenne opinie klientów

"W fazie koncepcyjnej wykorzystaliśmy doświadczenie i sugestie naszych klientów z różnych branż jako podstawę do opracowania elastycznego, niezawodnego i uniwersalnego urządzenia, szczególnie dla mediów nieprzewodzących prądu elektrycznego. Wraz z rozszerzeniem przepływomierza DUK o opcję wyświetlacza C3T0 istnieje teraz urządzenie pomiarowe do prawie każdego projektu pomiarowego", podsumowuje Agha. "Jednocześnie te przepływomierze przygotowano do zastosowania w przyszłości z różnymi mediami. Gdy media w procesie się zmieniają, są one po prostu przełączane przez przesyłanie plików z danymi konkretnego medium przez USB".

Użycie w warunkach ekstremalnych

Oprócz funkcji pomiaru temperatury, DUK jest często używany do rur o małych średnicach. Przepływomierz obejmuje duży zakres pomiaru przepływu objętościowego, który jest zależny od średnicy nominalnej – ze współczynnikiem zakresowości do 250.

Przepływomierze mają dwa indywidualnie konfigurowalne wyjścia, które w zależności od ustawień klienta działają np. jako wyjście impulsowe, alarmowe lub analogowe. Ułatwia to ich integrację z różnymi procesami lub obwodami pomocniczymi, a dzięki ich krótkim czasom odpowiedzi stanowią prawdziwą wartość dodaną. Kolorowy, wielofunkcyjny wyświetlacz można również obracać cyfrowo w krokach co 90° – nie ma więc potrzeby stosowania innego modelu przy zmianie lokalizacji, a wyświetlacz jest niezależny od usytuowania przyłączy.

Żądany proces dozowania można uruchamiać i zatrzymywać zarówno lokalnie na wyświetlaczu, jak i za pomocą zewnętrznego wejścia sterującego. Żądaną porcję ustawia się na miejscu za pomocą przycisków na wyświetlaczu.

Podstawowy element każdego projektu pomiarowego

Elastyczność rodziny przepływomierzy DUK znajduje odzwierciedlenie w wytycznych dla użytkownika i zakresie funkcji. Prawie wszystkich nastaw można wygodnie dokonać lokalnie na wyświetlaczu za pomocą czterech optycznych przycisków. Do wspomnianych wyżej klawiszy skrótów można przypisać funkcje takie jak pomiar temperatury, wyświetlanie wartości częściowej sumy lub maksymalnego natężenia przepływu, dzięki czemu nie jest konieczne ciągłe poruszanie się po kilku poziomach menu.

Przyciski da się również używać w przypadku większości rękawic. Wielowierszowy wyświetlacz zapewnia lepszą czytelność niż inne porównywalne urządzenia i pokazuje odpowiednią jednostkę lub inne dodatkowe informacje obok zmierzonej wartości. Ta przejrzystość jest dodatkowo wzmocniona przez wielokolorowy wyświetlacz, np. kolor zmienia się po osiągnięciu określonej wartości przepływu objętościowego. Dzięki temu użytkownik widzi z daleka, kiedy została odmierzona określona porcja lub przekroczona wartość graniczna.

 

KOBOLD Instruments Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 85 lok. U4,
01-355 Warszawa
tel: +48 22 666 18 94,
e-mail: info@kobold.pl
www.kobold.com
https://www.kobold.com/Ultrasonic-Flow-Meter-with-IO-Link-Inline-DUK