Bezpieczeństwo maszyn na wszystkich poziomach zaawansowania. Szkolenia firmy Pilz oferują dostęp do usystematyzowanej wiedzy na temat bezpieczeństwa maszyn

Konieczność dbania o bezpieczeństwo i rozwój pracowników oraz ich kształcenie podkreśla z jednej strony Kodeks Pracy, a z drugiej - potrzeby i strategie pracodawców. Wiele firm uczyniło z tych wymagań jeden z podstawowych elementów swojej misji i strategii działania. Nasze obserwacje jednoznacznie wskazują, że w zdecydowanej większości przypadków przyczyną występowania wypadków przy pracy jest brak odpowiedniej wiedzy, a co za tym idzie - brak wyczucia występujących zagrożeń.

Posłuchaj
00:00

Zazwyczaj osoby, które na co dzień zajmują się projektowaniem układów bezpieczeństwa oraz ich rozbudową lub eksploatacją, wiedzą, co oznacza bezpieczeństwo maszyn w praktyce oraz jakie przepisy i normy prawne mają w danej sytuacji zastosowanie. Jednak podstawową wiedzę na ten temat powinien mieć znacznie szerszy krąg osób. Dlatego firma Pilz oferuje systemowe podejście do szkoleń pracowniczych na różnych poziomach zaawansowania.

Dyrektywa maszynowa 2006/42/WE ustanawia jednolity poziom bezpieczeństwa w celu zapobiegania wypadkom z udziałem maszyn w odniesieniu do produktów wprowadzanych do obrotu na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przepisy te są wiążące dla wszystkich producentów i operatorów instalacji oraz maszyn. W praktyce jednak interpretacja i stosowanie przepisów prawnych oraz norm może być niezwykle trudne. Zwłaszcza, że już niedługo zaczną obowiązywać nowe wymagania dla producentów maszyn. Wraz z wejściem Rozporządzenia w sprawie maszyn zmienią się zagadnienia związane z procedurami oceny zgodności, modernizacjami, oceną zagrożeń wynikających z nowych technologii. Jednak nie zmieni się kluczowa sprawa – maszyny mają być bezpieczne!

Wiele firm ma trudności ze zdobyciem i aktualizacją wiedzy, pozwalającej samodzielnie identyfikować potencjalne zagrożenia oraz przeprowadzać wymaganą ocenę ryzyka dla maszyn. Szczególnie dotyczy to rozbudowy lub modyfikacji eksploatowanych urządzeń – nie zawsze da się z całą pewnością ustalić, czy modernizacja stanowi istotną zmianę, a zatem czy wymaga procedury oceny zgodności, w tym uzyskania ostatecznego oznakowania CE.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo

W ostatnich latach kwestie bezpieczeństwa maszyn są w coraz większym stopniu przedmiotem zainteresowania firm w Polsce i na całym świecie. Osoby odpowiadające za ten obszar tematyczny coraz częściej zdają sobie sprawę, jak ważne jest zapewnienie użytkownikom odpowiedniej wiedzy. Co ciekawe zauważają one również, że nie musi być sprzeczności między bezpieczeństwem maszyn a ich swobodną obsługą. Zwłaszcza w przypadku konieczności wdrażania inteligentnych, wydajnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.

Rosnąca świadomość i kompleksowy pakiet

Temat bezpieczeństwa maszyn jest bardzo rozległy, ale najważniejsza pozostaje świadomość występowania zagrożeń związanych z ich prawidłowym użytkowaniem. Personel musi zdawać sobie sprawę z istnienia kwestii związanych z bezpieczeństwem, znać zagrożenia i sposoby ich oceny oraz rozumieć zakres i cel stosowania środków redukcji ryzyka.

Inne potrzeby mają użytkownicy maszyn, inne osoby odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa maszyn na stanowisku pracy, a jeszcze inne projektanci maszyn i integratorzy. Jednak podstawowa wiedza na temat wymagań bezpieczeństwa jest niezbędna na każdym stanowisku pracy w przemyśle.

Bezpieczeństwo maszyn stanowi rozległą, wieloaspektową i złożoną dziedzinę. Do dogłębnej jej analizy niezbędne są wiedza ekspercka oraz spojrzenie ponadbranżowe, dlatego warto skorzystać z oferty zewnętrznego dostawcy o potwierdzonej wiedzy i doświadczeniu.

Firma Pilz Polska przygotowała kompleksowy pakiet szkoleń, oparty na czterech poziomach zaawansowania, który pozwala zapoznać się z trudnym i bardzo rozległym obszarem bezpieczeństwa maszyn. Został on tak skonstruowany, aby można go było elastycznie dostosować do wewnętrznego modelu budowania kompetencji i rozwoju personalnego pracowników. Szkolenia na poziomie podstawowym obejmują zakres wiedzy, który powinni posiadać wszyscy pracownicy związani z obsługą maszyn. Na kolejnych dwóch poziomach oferujemy szkolenia specjalizowane, koncentrujące się na różnych aspektach bezpieczeństwa, sposobie redukcji zagrożeń, a także na konkretnych typach maszyn i środowisku, w którym te maszyny pracują. Są to szkolenia powiązane ze specyfiką firmy, posiadanymi maszynami i zakresem odpowiedzialności danych osób. Często wybierane są one przez kadrę zarządzającą różnych szczebli organizacji. Na samym szczycie piramidy są certyfikowane szkolenia CMSE (Certified Machinery Safety Expert), CEFS (Certified Expert in Functional Safety) oraz CECE (Certified Expert in CE Marking), które realizujemy wspólnie z jednostką notyfikowaną TÜV Nord, umożliwiające zdobycie międzynarodowej kwalifikacji.

Wiedza przekazywana na różnych poziomach zaawansowania wzajemnie się uzupełnia, krok po kroku przygotowując uczestników do zdobycia kompetencji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa maszyn. Nasze szkolenia skoncentrowane są na praktycznych aspektach bezpieczeństwa maszyn, a ich celem jest możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w codziennej pracy. Nasi trenerzy to praktycy mający wieloletnie doświadczenie z zakresu budowy maszyn oraz ich eksploatacji w różnych gałęziach przemysłu. Każdy z nich posiada certyfikat eksperta jednostki TÜV Nord.

 

Pilz Polska
tel. 22 884 71 00
info@pilz.pl
www.pilz.pl

Więcej na www.pilz.com
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak zintegrować dane ze starszego sprzętu w branży farmaceutycznej
Pomiary
PQ Cube – precyzyjna kontrola ciśnienia w zaawansowanych aplikacjach pneumatycznych
Silniki i napędy
Falowniki szafowe MOVITRAC – nowoczesne rozwiązania SEW-EURODRIVE do sterowania silnikami
Bezpieczeństwo
Jak bezpieczeństwo funkcjonalne przyczynia się do wzrostu produktywności maszyn i systemów?
Zobacz więcej z tagiem: Bezpieczeństwo
Gospodarka
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Gospodarka
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Prezentacje firmowe
Jak bezpieczeństwo funkcjonalne przyczynia się do wzrostu produktywności maszyn i systemów?

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów