akYtec Cloud - współczesne sterowanie systemami przemysłowymi

Firma akYtec zyskała renomę jako wytwórca produktów do techniki automatyzacji. Teraz firma z Hanoweru wdrożyła usługę na bazie chmury do nadzorowania zdalnego i sterowania systemami przemysłowymi – akYtec Cloud. Nowości, takie jak „Mini-SPS” PR103 oraz wiele innych produktów akYtec, korzystają z różnorodnych możliwości akYtec Cloud, także bezpłatne.

Posłuchaj
00:00

Aby oszczędzić koszty i czas, coraz więcej przedsiębiorstw przemysłowych stawia na możliwość zdalnego nadzorowania i sterowania urządzenia oraz systemami. Przydatne są do tego usługi internetowe lub na bazie chmury: połączenie internetowe umożliwia załączanie i obsługę systemów przemysłowych, tak samo jak będąc na miejscu. Nie ma już długich dojazdów pracowników serwisowych, a nawet użytkownicy mogą sami wykonać proste zadania konserwacyjne – z każdego miejsca, w którym jest połączenie internetowe. Te i wiele innych możliwości stwarza akYtec Cloud. Usługa została uruchomiona na początku roku i wszyscy użytkownicy mogą bezpłatnie korzystać z urządzeń akYtec połączeniem internetowym w swoich zastosowaniach.

akYtec Cloud – nadzorowanie i sterowanie zastosowań przemysłowych online

Na SPS 2024 firma akYtec zaprezentowała akYtec Cloud - bezpłatną usługę online, która maksymalnie upraszcza nadzorowanie i sterowanie zdalne. Platforma obejmuje narzędzia do wizualizacji procesów, np. wykresy mnemoniczne, grafiki, tabele, raporty, bibliotekę z animowanymi symbolami, itd. akYtec Cloud jest zoptymalizowana dla komputerów oraz urządzeń mobilnych, dzięki czemu użytkownicy mogą w każdej chwili i z każdego miejsca uzyskać dostęp do swoich przebiegów procesowych. Platforma dysponuje powiadomieniami natychmiastowymi, za pomocą których użytkownik może bez ograniczeń otrzymywać wiadomości o zdefiniowanych przez użytkownika zdarzeniach lub alarmach poprzez e-mail lub bota telegramu, dzięki czemu jest zawsze na bieżąco.

Platforma obsługuje bramki sieciowe połączeń serii Gx24 Cloud z urządzeniami akYtec oraz z urządzeniami dostawców zewnętrznych. Wszystkie dane zgromadzone przez urządzenia terenowe są zapisywane na serwerach w UE i spełniają aktualne standardy bezpieczeństwa Tier III, co zapewnia bezpieczeństwo i integralność danych. Dzięki wbudowanemu klientowi OPC UA i otwartemu API, akYtec Cloud może komunikować się z systemami zewnętrznymi. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest stosowanie nie tylko jako system internetowy SCADA, lecz również jako warstwa danych dla zastosowań przemysłowych zdefiniowanych przez użytkownika, co zapewnia elastyczność w różnych wymaganiach przemysłowych.

Funkcje akYtec Cloud:

  • nadzorowanie i sterowanie procesów przez każdą przeglądarkę i każde urządzenie;
  • biblioteka z wykresami mnemonicznymi grafikami, raportami i tabelami do analizy danych;
  • zdefiniowane przez użytkownika komunikaty ostrzegawcze w czasie rzeczywistym i alarmy przez e-mail bądź informacje bot telegramu zapewniają natychmiastową reakcję;
  • komunikacja z systemami zewnętrznymi przez otwarty API;
  • bezpieczne zapisywanie danych na serwerach w UE w standardach bezpieczeństwa stopnia III.

Przykłady zastosowań akYtec Cloud

akYtec Cloud oferuje nadzorowanie w czasie rzeczywistym oraz automatyczne sterowania, dzięki czemu użytkownik może zdefiniować dostosowywane wartości zadane i reakcje sterowanie zdarzeniami na bazie swoich specyficznych wymagań eksploatacyjnych. Te wartości nie są wyznaczone na stałe, lecz można je w całości ustawiać, co umożliwia precyzyjne dostosowanie do różnych zastosowań.

W centrach obliczeniowych użytkownicy mogą na przykład skonfigurować wentylację tak, aby aktywowała się, kiedy temperatura w serwerowni przekroczy określoną wartość progową, np. 27°C lub komunikaty ostrzegawcze dla awarii prądu określą, kiedy napięcie UPS spadnie poniżej 210 V. Te wartości mogą jednak być dostosowywane do wymagań określonej instalacji. W instalacjach grzewczych systemy ogrzewania mogą być programowane tak, aby zwiększyć doprowadzanie paliwa, kiedy temperatury spadną poniżej 80°C. Użytkownicy mogą zmieniać ten obszar w zależności od efektywność procesu i wymagań bezpieczeństwa. Nadzór ciśnienia gazu można również dostosowywać; tutaj można ustawiać np. komunikaty ostrzegawcze dla spadków ciśnienia poniżej 1,5 bara lub inne wartości progowe uznawane za krytyczne.

W automatyce budynkowej akYtec Cloud umożliwia dynamiczne sterowanie HLK, w którym wartości zadane temperatury, jak 22°C w godzinach pracy i 18°C nocą są przykładami strategii oszczędzania energii. Te wartości można konfigurować dla różnych środowisk. Nadzorowanie jakości powietrza można dostosować również do różnych stopni zajętości i przepisów: wentylacja jest na przykład załączana, kiedy zawartość CO₂ przekroczy 1000 ppm.

W stacjach uzdatniania wody i pomp użytkownicy mogą zdefiniować zakresy ciśnienia eksploatacyjnego, np. utrzymanie ciśnienia systemowego od 3 do 6 barów, przy czym jeśli wartość progowa ustalona przez użytkownika spadnie poniżej poziomu minimalnego, automatycznie dołączone zostaną pompy rezerwowe. Rozpoznawanie wycieków opiera się na nieoczekiwanych zmianach przepływu, przy czym czułość dla różnych sieci rurociągów i warunków eksploatacji można ustawiać. W rolnictwie i nawadnianiu można skonfigurować automatyczne systemy nawadniania w taki sposób, aby aktywowały się przy zawartości wilgoci w glebie poniżej 30%. W zależności od rodzaju rośliny, właściwości gleby i lokalnego klimatu można zmieniać również tę wartość zadaną.

Te przykłady pokazują tylko kilka możliwości, które można skonfigurować w akYtec Cloud. System jest zaprojektowany do maksymalnej elastyczności i umożliwia użytkownikom definiowanie wartości progowych, zasad automatyzacji oraz powiadomień, a także optymalne dostosowanie do konkretnych procesów i wymagań.

Gotowy do akYtec Cloud – programowany przekaźnik PR103

Programowany przekaźnik PR103 jest pierwszym urządzeniem akYtec tego rodzaju z wbudowanym Ethernetem. Firma akYtec opracowała swój „Mini SPS” przede wszystkim do zastosowania w mniejszych zautomatyzowanych instalacjach: kompaktowy przekaźnik może być stosowany w instalacjach wentylacji i ogrzewania oraz w automatycznych pompach i wielu innych urządzeniach. Pod względem funkcjonalności jest zbliżony do programowalnego sterownika logicznego.

Złącze Ethernet umożliwia integrację PR103 w systemach dzielonych, może być integrowane z akYtec Cloud, co pozwala na stosowanie do obsługi zdalnej i zarządzania urządzeniami. PR103 ma dwa złącza RS-485 do przesyłania danych na poziom nadrzędny. W celu rozszerzenia własnych wejść/wyjść moduły rozszerzenia PRM mogą być połączone przez magistralę wewnętrzną. Zapisywanie algorytmów wykonuje użytkownik w języku FBD ze wspomaganiem bloków funkcyjnych na ST w wolnym otoczeniu programowania ALP, wczytywanie i konfiguracja algorytmów odbywa się przez microUSB, Ethernet lub RS-485.

Programowalny przekaźnik PR103 akYtec to „mini PLC”, ma złącze Ethernet i może być stosowany do sterowania różnych innych procesów, m.in. w systemach wentylacji i ogrzewania oraz w zautomatyzowanych pompach (zdjęcie: akYtec GmbH)

Przykładem zastosowania z praktyki dla PR103 jest układ sterowania, który w zbiornikach wody zarządza poziomami i obejmuje sterowanie zdalne zaworów studni głębinowej z odczytem liczników wody online. Sterownie główne ma tryby ręczne i automatyczne na podstawie poziomów wody. System realizowany przez akYtec zapewnił u klienta większą wydajność, zmniejszenie kosztów pracy oraz umożliwił nadzorowanie w czasie rzeczywistym za pośrednictwem system SCADA oraz wykonanie funkcji sterowania.

Różnorodne możliwości podłączania

Inne specyfikacje: PR103 ma dziesięć wejść cyfrowych, cztery z nich są szybkimi wejściami cyfrowymi (do 100 kHz), przystosowanymi do podłączania enkoderów i innych urządzeń wysokiej prędkości. Użytkownicy mają ponadto do dyspozycji sześć uniwersalnych wejść analogowych (4–20 mA/0–10 V) i maksymalnie dziesięć wyjść cyfrowych, ponadto PR103 jest dostępny z maksymalnie dwoma wyjściami analogowymi. Oprócz Ethernetu dostępne są 2 porty RS485, możliwe jest również podłączenie przez USB. Wymagane do programowania oprogramowanie akYtec ALP jest bezpłatne. umożliwia ono programowanie z Function Block Diagrams (FBD) ze wspomaganiem bloków w programach ST.

SPC210 – PLC i HMI w jednym urządzeniu

SPC210 to kompaktowe rozwiązanie wszystko w jednym, łączące w jednym urządzeniu funkcje programowalnego sterownika logicznego (PLC) i złącza człowiek-maszyna (HMI). SPC210 opracowano do optymalizacji systemów automatyzacji, w związku z czym zbędny zdaje się oddzielny sprzęt PLC i HMI, co z kolei skraca czas instalacji, koszty i złożoność. Konstrukcja niezajmująca wiele miejsca jest szczególnie przydatna w szafach automatyzacji z ograniczonym miejscem, umożliwiając bardziej elastyczną instalację i efektywną architekturę systemową.

SPC210 ma wiele możliwości podłączania - ze względu na złącza RS-232, RS-485 i Ethernet urządzenie obsługuje protokoły przemysłowe, takie jak Modbus RTU/TCP, OPC UA i MQTT, umożliwiając łatwą integrację w sieciach przemysłowych i rozwiązaniach na bazie chmury. SPC210 jest całkowicie kompatybilny z modułami I/O Mx110 i Mx210 akYtec, rozszerzenie systemowe jest możliwe bez problemów z kompatybilnością.

Programowanie SPC210 odbywa się za pomocą CODESYS V3.5, powszechnego i elastycznego otoczenia rozwoju, które obsługuje wiele języków programowania IEC 61131-3, rozszerzone narzędzia debugowania i zintegrowany edytor wizualizacji. W ten sposób inżynierzy mogą rozwijać zastosowania sterowania logicznego oraz interfejsy użytkownika na jednej platformie, co zapewnia płynny przebieg pracy od zaprojektowania do udostępnienia.

SPC210 firmy akYtec łączy funkcjonalności PLC i HMI w jednym kompaktowym urządzeniu, konstrukcja oszczędzająca miejsce umożliwia bardziej elastyczne zastosowanie w szafach automatyzacji (zdjęcie: akYtec GmbH)

SPC210 sprawdza się idealnie w zastosowaniach w instalacjach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HLK) oraz w instalacjach uzdatniania wody i innych projektach zasilania oraz infrastruktury. Dzięki zintegrowanym funkcjom wizualizacji operator może nadzorować i sterować procesy bezpośrednio z urządzenia, a zewnętrzny HMI nie jest wymagany. Ponadto SPC210 można połączyć bezpośrednio z akYtec Cloud, co umożliwia dostęp zdalny, nadzorowanie w czasie rzeczywistym oraz automatyczne sterowanie, dzięki czemu urządzenie stanowi przyszłościowe rozwiązanie do nowoczesnej automatyzacji przemysłowej.

Silny partner dla przemysłu i dostawców

akYtec Cloud i nowości z zakresu programowanych przekaźników i układów sterowania pokazuje, że przedsiębiorstwo z Hanoweru jest kompetentnym i silnym partnerem dla przemysłu oraz firm dostarczających. Portfolio akYtec zawiera wiele innowacyjnych rozwiązań i produktów do automatyzacji, techniki procesowej i inżynierii procesowe, a także do licznych innych zastosowań.

Firma akYtec została założona w 2010 roku przez doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych specjalistów z obszarów rozwoju elektroniki i techniki automatyzacji. Przedsiębiorstwo skupia się na rozwoju i sprzedaży przemysłowej techniki automatyzacji, jak przekaźniki programowalne, wskaźniki procesowe, moduły I/O i inne urządzenia. Poprzez dołączenie zewnętrznych partnerów technologii i produkcji firma akYtec może w każdej chwili elastycznie podchodzić do życzeń klientów.

Więcej informacji:
https://akytec.de/de/
https://akytec.de/de/blog/pr103_miniplc_with_ethernet
https://akytec.de/de/akyteccloud.html
cloud.akytec.de
https://akytec.de/de/pr103-programmierbares-relais.html

Źródło: Köhler + Partner GmbH

Powiązane treści
Sterowanie i kontrola - fundamenty automatyki w jeszcze nowszym wydaniu
Sterowanie, sygnalizacja, wyświetlanie - komponenty sterowniczo-sygnalizacyjne do maszyn, paneli i szaf
Co potrafi PLC z fuzzy logic, czyli inteligentne sterowanie w pigułce
Do około 100 tys. systemów sterowania jest dostęp przez Internet
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Obudowy, złącza, komponenty
Firma igus wprowadza na rynek odporne na zużycie łożyska ślizgowe testowane pod kątem obecności PTFE
Silniki i napędy
Rozwiązania napędowe Hägglunds wspierają proces rafinacji konwertorowej w firmie UHT
Obudowy, złącza, komponenty
Szafy przemysłowe z wydajnym chłodzeniem, chroniące wrażliwą elektronikę
Roboty
Robotyzacja procesów spawalniczych – kiedy warto zainwestować w robota spawalniczego?
Silniki i napędy
Silniki elektryczne przeznaczone do eksploatacji w strefach zagrożonych wybuchem
Roboty
Modułowe rozwiązania z zakresu automatyki, zwiększające efektywność logistyki
Zobacz więcej z tagiem: Przemysł 4.0
Gospodarka
Yale Lift Truck wprowadza telemetrię jako standard w wózkach widłowych – większa kontrola, mniej przestojów
Gospodarka
Powstają nowe ciemne fabryki
Gospodarka
Rewolucja w zarządzaniu odpadami jądrowymi: Wielka Brytania inwestuje 9,5 mln funtów w autonomiczne roboty sortujące

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów