Sobota, 15 czerwca 2024

Sterowanie, sygnalizacja, wyświetlanie - komponenty sterowniczo-sygnalizacyjne do maszyn, paneli i szaf

Komponenty sterowniczo-sygnalizacyjne pełnią istotną funkcję jako łącznik między ludźmi a maszynami. Wśród nich znajdują się przyciski, przełączniki, wskaźniki, regulatory oraz różnorodne sygnalizatory świetlne i dźwiękowe. Wszystkie one trafiają do maszyn, szaf sterowniczych, na linie produkcyjne, ale też do pojazdów, do zastosowań infrastrukturalnych, magazynowych, a nawet związanych z handlem. Tworzy to szeroki rynek dla ich dostawców, a same podzespoły – pomimo popularyzacji nowocześniejszych rozwiązań HMI – niezmiennie cieszą się stabilnym popytem w wielu sektorach rynku.

Sterowanie, sygnalizacja, wyświetlanie - komponenty sterowniczo-sygnalizacyjne do maszyn, paneli i szaf

Sterowanie pracą maszyn i urządzeń, sygnalizacja ich działania oraz kontrola wartości procesowych to kluczowe zadania personelu obsługującego instalacje technologiczne i urządzenia. W nowym raporcie przedstawiamy trzy spore grupy produktów oraz powiązane z nimi rynki, a także aktualne trendy branżowe. Zapraszamy do lektury opracowania.

Popularne urządzenia panelowe

Pierwsza z wymienionych grup produktów obejmuje różnorodne urządzenia panelowe – moduły o standaryzowanych wymiarach zewnętrznych, wyposażone w wyświetlacze LED lub LCD. W skład tego asortymentu wchodzą wskaźniki tablicowe, które umożliwiają wizualizację różnych wartości pomiarowych oraz zapewniają proste funkcje alarmowe i sterowania. Kolejną podgrupą są regulatory jedno- i wielokanałowe oraz podstawowe sterowniki procesowe, umożliwiające kontrolę wartości na wyjściach w zależności od zmian parametrów wejściowych. Trzecią grupę stanowią rejestratory danych, obecnie najczęściej dostępne w wersjach cyfrowych, oferujące dodatkowe funkcje związane z analizą danych. Ich udziały w rynku pozostają stosunkowo stałe, co ilustruje statystyka przedstawiona na rysunku 1.

 
Rys. 1. Najczęściej dostarczane przez lokalne firmy urządzenia tablicowe

Urządzenia tablicowe są najczęściej wykorzystywane tam, gdzie niezbędne są pomiary i wizualizacja różnych wielkości fizycznych. Szeroko stosuje się je również w kontrolach procesów ciągłych oraz do sterowania różnymi systemami, gdzie wymagana jest regulacja i nadzór nad urządzeniami. Ważnymi obszarami ich zastosowań są również aplikacje związane z maszynami oraz systemami kontroli procesów dyskretnych. Oprócz wskazywania różnych parametrów fizycznych, mogą być używane do monitorowania prędkości obrotowej silników, liczby wyprodukowanych jednostek czy czasu pracy. Ponadto, oprócz lokalnej wizualizacji, istotne jest przetwarzanie i przekazywanie danych do systemów centralnych.

Wskaźniki panelowe, regulatory oraz rejestratory znajdują zastosowanie także poza przemysłem – na przykład w energetyce. W tych aplikacjach popularne są zarówno mierniki tablicowe, jak i ich wersje do montażu na szynie DIN. Dodatkowo istnieje stałe zapotrzebowanie na mierniki wskazówkowe, wykorzystywane między innymi w ciepłownictwie, przemyśle spożywczym czy systemach przesyłowych. Statystykę obejmującą dekadę badań przedstawiono na rysunku 2.

 
Rys. 2. Najczęstsze zastosowania wskaźników, regulatorów i rejestratorów
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe