Osprzęt sterowniczo-sygnalizacyjny

Druga grupa produktów to osprzęt sterowniczo-sygnalizacyjny, który służy do sterowania pracą systemów, urządzeń, a także szaf oraz paneli sterowniczych. W jej skład wchodzą m.in. przełączniki, przyciski, lampki sygnalizacyjne, klawiatury oraz kasety sterownicze. Zastosowaniami tych ostatnich są między innymi suwnice, podnośniki i podobne urządzenia.

Głównym ich odbiorcą jest niezmiennie przemysł. Przełączniki, przyciski czy klawiatury są szeroko stosowane w sektorze maszynowym (OEM), na liniach technologicznych oraz różnorodnej produkcji. Korzystają z nich prefabrykatorzy tablic rozdzielczych, producenci maszyn, szaf sterowniczych, ale też integratorzy systemów. Istnieje ponadto odrębny segment rynku związany z klawiaturami, które występują w różnych wariantach, od samodzielnych do montażu pulpitowego, po te przeznaczone do integracji w różnorodnych urządzeniach elektrycznych, konsumenckich czy medycznych. Statystykę dotyczącą wykorzystania osprzętu sterowniczo-sygnalizacyjnego przedstawiono na rysunku 3.

 
Rys. 3. Najważniejsze aplikacje osprzętu sterowniczo-sygnalizacyjnego

Maciej Stącel

LEDEX

  • Kto korzysta z osprzętu sygnalizacyjno-sterującego i aparatury tablicowej oraz sygnalizatorów świetlno-dźwiękowych? Jaka jest tu konkurencja?

Wśród naszych odbiorców znajdują się producenci i integratorzy z branż takich jak: podzespoły motoryzacyjne, security, inteligentny budynek, IoT czy medycyna. Z kolei nowa nisza rynkowa to inteligentne systemy bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o konkurencję, to jest ona powiązana głównie z przełamywaniem wąskich gardeł technologicznych oraz automatyzacją produkcji pozwalającą na podnoszenie jej jakości i rentowności.

  • Jak wymogi związane z Przemysłem 4.0 (komunikacja, wymiana danych) wpływają na ofertę w zakresie sygnalizatorów i powiązanych z nimi systemów, a także osprzętu sterowniczo-sygnalizacyjnego?

Przedstawię to na przykładzie branży zabezpieczeń. Wraz z popularyzacją idei Przemysłu 4.0 trendem jest transformacja cyfrowa. Poprzez łączenie sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy, przetwarzania w chmurze dużych zbiorów danych, powstaje nowe pole konkurencji przedsiębiorstw w cyfrowym środowisku gospodarczym. Funkcje produktów sygnalizacyjno-zabezpieczających stają się coraz bardziej zróżnicowane, zmuszające do integracji z wieloma innymi urządzeniami i systemami, co w efekcie wykracza poza branżę security. O ile jednak wraz z ciągłym postępem technologicznym wiele potrzeb rynku jest stopniowo zaspokajanych, o tyle z drugiej strony fragmentacja i specjalizacja spowodowała wzrost liczby segmentów odbiorców, co otwiera przestrzeń do dalszych wzrostów na rynku zabezpieczeń.

  • Jak ważne są usługi dodane? Czy oprócz cech technicznych produktów liczą się m.in. wsparcie techniczne, szybki czas dostaw, kompletacje, itd.?

Klient oczekuje wsparcia technicznego i przewidywanego czasu dostawy. Z kolei po stronie dostawcy doświadczony zespół techniczny, system zarządzania jakością i różnorodne linie montażowe umożliwiające elastyczność produkcji pozwalają zapewnić zadowolenie odbiorcy.

Sygnalizatory świetlne i dźwiękowe

Ostatnią grupę produktów omawianych w raporcie stanowią sygnalizatory świetlno-dźwiękowe, które obejmują różnorodne lampy, wieże sygnalizacyjne oraz elementy generujące dźwięki. Produkty te występują w różnych kształtach, z różnymi rodzajami źródeł światła i dźwięku, jako konstrukcje samodzielne oraz zintegrowane. Istnieje także wiele wersji specjalistycznych. Szczególną kategorią są wspomniane wieże świetlne, składające się z jednego lub kilku elementów sygnalizacyjnych (w tym dźwiękowych) zamontowanych na wspólnym maszcie. Są one dostępne zarówno jako gotowe rozwiązania, jak i elementy modułowe, które umożliwiają dostosowanie wieży do indywidualnych potrzeb klientów oraz łatwą rekonfigurację.

Sygnalizatory świetlno-dźwiękowe znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i poza nim. Służą one do sygnalizacji stanu pracy instalacji technologicznych, bram, urządzeń oraz jako elementy systemów ostrzegawczych. Przemysł jest głównym odbiorcą wież sygnalizacyjnych, które cieszą się popularnością zwłaszcza w branży maszynowej i przemysłowej. Jeśli chodzi o zastosowania poza przemysłem, głównie związane są one z budynkami, różnego rodzaju obiektami oraz infrastrukturą transportową. Sygnalizatory używane są na przykład jako oświetlenie przeszkodowe, elementy systemów przeciwpożarowych oraz informacyjnych. Istnieją też zastosowania w handlu, pojazdach i logistyce, a także w transporcie lotniczym, morskim oraz w aplikacjach wojskowych i specjalnych. Statystyki z tym związane przedstawiono na rysunku 4.

 
Rys. 4. Obszary najczęstszego wykorzystania przez polskich odbiorców urządzeń sygnalizacyjnych

Dostawcy oraz popularne marki

W analizowanym raporcie uwzględniamy szeroki zakres dostawców, obejmujący zarówno lokalnych producentów, oddziały zagranicznych firm, jak i specjalistycznych dystrybutorów. Asortyment dostępny na rynku jest niezwykle zróżnicowany, oferowane są tu produkty zarówno z Polski, EuropyZachodniej, jak i z obszaru Dalekiego Wschodu. Aparatura tablicowa, osprzęt sterowniczo-sygnalizacyjny oraz sygnalizatory świetlno-dźwiękowe są powszechnie dostępne na rynku, co przekłada się na konkurencyjność w poszczególnych sektorach. Jest to szczególnie widoczne w przypadku osprzętu, co zobrazowano na rysunku 5.

 
Rys. 5. Oceny konkurencjia omawianych branżach

Podobnie stabilna sytuacja panuje w przypadku popularności marek produktów wśród krajowych klientów. W każdej z grup można wyróżnić kilku liderów rynkowych pod względem rozpoznawalności i popularności. W przypadku wskaźników, regulatorów i rejestratorów są to niezmiennie firmy: LUMEL, APAR oraz Omron Electronics. Szczególnie LUMEL, producent szerokiej gamy urządzeń pomiarowych, od lat cieszy się uznaniem w branży. Ważnymi markami są również: ABB, Crouzet, Patlite, Siemens, WERMA, a inne są przedstawione na rysunku 6.

 
Rys. 6. Najpopularniejsze w Polsce marki wskaźników, regulatorów i rejestratorów tablicowych; wielkości napisów są proporcjonalne do oceny popularności firmy

W obszarze dostawców osprzętu sterowniczo-sygnalizacyjnego dominują trzy marki – Eaton Electric, Schneider Electric oraz Siemens. Firmy dostarczają szeroki asortyment urządzeń niskiego napięcia oraz podzespołów automatyki, w tym także osprzęt sterowniczo-sygnalizacyjny. Kolejne popularne marki to m.in. ABB, WERMA, Allen-Bradley, Pfannenberg oraz EAO. Warto zauważyć, że w branży działa również kilku polskich producentów, takich jak Spamel, Promet oraz Pokój (rysunku 7).

 
Rys. 7. Popularne w kraju marki osprzętu sterowniczo-sygnalizacyjnego; wielkości napisów są proporcjonalne do oceny popularności firmy

Jeśli chodzi o sygnalizatory, to na czołowych miejscach rankingu tradycyjnie znajdują się firmy takie jak WERMA Signaltechnik, AUER Signal, a także Schneider Electric, Patlite oraz Pfannenberg. Statystyki przedstawiono na rysunku 8, przy czym obejmują one zbiorczo popularne marki sygnalizatorów świetlnych i dźwiękowych. W konkretnych kategoriach, takich jak lampy, wieże świetlne czy sygnalizatory dźwiękowe, liderzy mogą się różnić, co omawialiśmy w poprzednich raportach.

 
Rys. 8. Popularne w kraju marki sygnalizatorów świetlnych i dźwiękowych; wielkości napisów są proporcjonalne do oceny popularności firmy
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe